КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ЖІНОК ВІД КОМПЕТЕНТНИХ ЛІКАРІВ-ОНКОЛОГІВ У ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ РАКУ

Продовжуючи сьогодні тему про рак у Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, хочемо звернути окрему увагу жінок!

Захворюваність на онкологічні захворювання приблизно однакова серед чоловіків та жінок. Тим не менше, деякі новоутворення набагато частіше зустрічаються серед жінок (наприклад, рак молочної залози). А інші взагалі з’являються тільки у пацієнток жіночої статі (міома матки, кістома яєчника).

Круглий стіл, який відбувся вчора, 03 лютого 2023 року за ініціативою головного державного санітарного лікаря Запорізької області Тараса Тищенка та директора КНП «Запорізького РПЦ» ЗОР Михайла Єсаянца, на базі КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» Запорізької обласної ради, та присвячений Всесвітньому дню боротьби проти раку висвітлив, що при онкології жінок, вкрай важливо не втратити дорогоцінний час, вчасно виявити захворювання, визначити правильну тактику лікування.

В ході заходу лікар-хірург-онколог-мамолог, завідувач клініко-діагностичного відділення Міхаіл Іобідзе Запорізького регіонального протипухлинного центру, виступаючи з доповіддю розповів, що рак молочної залозиодин з найрозповсюдженіших форм раку серед жінок.

Кожного року у світі встановлюється діагноз : рак молочної залози близько 2,5 млн людей. Летальні випадки до 700 тис пацієнтів. В Україні кожного року -15-15,5 тис пацієнтам. Летальні – 6 тис.

В Запорізькій області в 2021 609 пацієнтів. 1-2 стадія -400 випадків, 3-4 стадія 209.

2022 – 425 пацієнтів.

Рак молочної залози не вирок, більшість жінок долають це захворювання або

1-2 стадія у світі 95% виживаємості, в Україні 80-85 % .

У зв’язку з розвитком і вдосконалості нових методів діагностики та лікування раку молочної залози, за останні 10 років, медіана виживаємості зросла до 10 років, це близько 70 % випадків.

Рак молочної залози частіше всього зустрічається у пацієнток у віці 40-70 років, 75+ – ризик розвитку раку знижується.

За останній час частіше виявляються випадки діагностики раку у жінок до 30 років, з агресивними формами раку.

Факторами ризику появи раку молочної залози є:

Ожиріння, цукровий діабет, шкідливі звички, та особливо спадкові форми разу та неліковані захворювання молочної залози, такі як дифузні мастопатії, доброякісні утворення.

Так, кожна жінка після 40 років має проходити проф огляд: 2 рази на рік УЗД молочних залоз та 1 раз на рік мамографія.

НА базі ЗРПЦ функціонує мамологічний центр, де приймають та консультують високоспеціалізовані лікаря. Центр оснащений новітньою технікою, що допомагає у виявлені новоутворень молочної залози, діагностиці та лікуванні.

Ми користуємося всесвітніми рекомендаціями NCCN, проводимо різні методи скринінгу та лікування раку молочної залози.

Включаємо індивідуальні підходи до кожного пацієнта, підбираємо лікування залежно від форми раку молочної залози. Намагаємось створювати комфортні умови для перебування пацієнтів у стінах нашого закладу. Хіміотерапію отримують у стаціонарних та амбулаторних умовах.

Намагаємось покращити стан пацієнтів навіть з 4ю стадією за допомогою хіміопрепаратів, гормонотерпії та таргетною терапією.

У світі збільшується число пацієнтів з онкологічними захворюваннями, в тому числі і в місті Запоріжжі, проте летальних випадків стає все менше. Це зв’язано з покращеними умовами діагностики та лікування, яке надає наш профільний заклад, та збільшенням кадрів кваліфікованих лікарів.

Під час промови лікар-хірург-гінеколог-онколог Анна Єсаянц акцентувала увагу жінок на перших симптомах, з якими кожна жінка повиненна звернутися до гінеколога:

– Обільні менструальні та межменструальні крововиділення.

– Контактні кровотечі після статевого акту або після фізичного навантаження.

– Кров’янисті виділення після відсутності менструації більше ніж 1 рік.

– Обільні водянисті, жовті, прозорі, білесі виділення зі статевих шляхів.

– Тазові болі або болі в області лона та куприка.

Скринінг раку шийки матки: рідинна цитологія один раз на рік або котестінг (одночасне цитологічне дослідження та вірус папіломи людини скринінг) з 18 до 65 років.

Слід зазначити, що скринінг остеопорозу відбувається за допомогою рентгенівської денситометрії ( золотий стандарт після 65 років). Якщо є фактори ризику з 50 років (переломи кісток в минулому, передчасна менопауза).

Рак шийки матки, на відміну від більшості інших, можна діагностувати на ранній стадії розвитку під час профілактичного огляду, зазначила Анна Єсаянц. За даними ВООЗ, передракові зміни й рак шийки матки, які виявлені на ранніх стадіях, виліковуються практично в 100% випадків зі збереженням репродуктивної функції жінки.

Майже всі випадки раку шийки матки пов’язані з ураженням геніталій вірусом папіломи людини (ВПЛ). Вакцинація дівчат у віці 9-14 років входить у календар профілактичних щеплень у багатьох країнах Європейського регіону, США, Канади та Австралії. В Україні вакцинація проти ВПЛ включена в перелік рекомендованих. Вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення.

В Україні зареєстровано дві вакцини, які активно використовують для щеплень проти ВПЛ: Гардасил та Церварикс.

Вакцину проти ВПЛ вводять як до, так і після початку статевого життя:

2-кратно (0 — 6 міс) у віці 9-14 років (до початку статевого життя),

3-кратно (0 — 2 міс — 6 міс) до 45 років.

ВПЛ-тест Qvintip – це новий, ефективний та доступний метод діагностики ВПЛ для профілактики та виявлення раку шийки матки, що дозволяє жінкам самим виконати забір проби, з результатом, аналогічним отриманому медичним працівником. Чутливість та специфічність діагностики за допомогою Квінтіп® перевищує аналогічні показники в інших методів взяття та аналізу проб на Вірус Папіломи Людини, що робить його застосування обґрунтованим у програмах скринінгу Раку Шийки Матки. У разі позитивного тесту жінці буде запропоновано у зручний для неї час пройти уточнювальне обстеження та при необхідності лікування. Виявлення вірусу вказує на відсутність у жінки пухлини, але в велику ймовірність її появи у майбутньому.

Наприкінці, директор Запорізького регіонального протипухлинного центру Михайло Єсаянц люб’язно познайомив присутніх гостей та журналістів з роботою закладу.

Рак — це не вирок, вирок — ставлення до нього. Слід пам’ятати, що прояви онкологічних захворювань на ранніх стадіях досить неспецифічні, а часом зовсім непомітні. На прийом до онколога терміново слід звернутися, якщо присутні клінічні ознаки.

Бережіть себе і будьте завжди здорові!