АНАЛІЗ АНКЕТУВАННЯ З ВИЯВЛЕННЯ РИЗИКІВ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Відділом епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ Україні» проведено під час проведення інформаційно-освітньої акції з профілактики хвороб системи кровообігу було проведено анкетування.

🔺Мета анкетування – виявити поширеність факторів ризику розвитку та прогресування серцево-судинних захворювань та оцінити поінформованість населення про фактори ризику розвитку захворювань та їх профілактику.

📲 В анкетуванні взяли участь 205 респондентів: 169 жінок та 36 чоловіків. За віком розподіл учасників виглядає наступним чином: віком до 30 років – 12 осіб, від 30 до 40 років – 63 особи, 40 до 50 років – 69 осіб, від 50 до 60 років – 37 осіб, старше 60 років – 24 особи, тобто найбільш активно прийняли участь жінки у віці від 30 до 50 років.

📲 Аналіз розповсюдженості серед респондентів факторів ризиків виникнення серцево-судинних захворювань показав, що спадковість із серцево-судинних захворювань обтяжена у 72,2% респондентів (у родичів є серцево-судинні захворювання – гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда), рівень холестерину в крові знають тільки 19,5% осіб. Реєструється перевищення рівня артеріального тиску понад 140/90 мм рт.ст. у 66,% респондентів. Цукровим діабетом страждають 6,8% та 2,4% осіб страждають нирковою недостатністю. Серед опитаних 77,8% не палять зовсім, але 29,7% респондентів палять від 10 і більш цигарок на день.

Мають скарги на задишку при звичному фізичному навантаженні, болі в грудній клітці при хвилюванні / фізичному навантаженні, набряки нижніх кінцівок, підвищена стомлюваність 78% осіб, більш половини учасників анкетування – 60% осіб мають зайву вагу, при цьому лише 11,2% дотримуються режиму правильного харчування щодня, систематично займаються спортом тільки 10,7% респондентів.

У 76,7% опитаних є місце стресам в житті. Це дуже високий показник. В країні, де вже практично рік продовжується війна, людина постійно перебуває в емоційному напруженні та стресі.

Надмірне збудження симпатичної нервової системи, надмірна секреція гормонів глюкокортикоїдів та зниження рівня гормону естрогену — підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань (ССЗ).

Основним механізмом, через який гострий психосоціальний стрес підвищує ризик ССЗ, є зростання частоти серцевих скорочень й артеріального тиску через активацію симпатичної та зниження активності парасимпатичної нервової системи.

У людей, які живуть із ССЗ, стрес може призвести до стенокардії, інфаркту, гіпертонічного кризу, порушення ритму серця, підвищення рівня глюкози в крові.

Поєднання декількох факторів ризику значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. В сучасних умовах просто неможливо знизити рівень стресових факторів, але кожен може змінити спосіб свого життя для того, щоб профілактувати хвороби.

👉 Ось кілька порад, для здорової профілактики серцево-судинних захворювань, котрі можуть допомогти поліпшити загальний стан здоров’я, відчути хороше самопочуття та подарують позитивний настрій.

👉Щоб зменшити ризики захворіти по можливості харчуйтеся правильно та збалансовано. Бажано віддавати перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби. При цьому споживання жирів, вершкового масла, солодощів, солі слід максимально скоротити.

👉 Будьте активними, по можливості більше рухайтеся, перебувайте на свіжому повітрі. Фізична активність – потужний стимул і регулятор практично всіх фізіологічних функцій, в тому числі і діяльності органів кровообігу.

Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага кардинально збільшує ризики появи або ускладнень серцево-судинних захворювань.

👉 Зберігайте внутрішній спокій та вчіться справлятися зі складнощами. Для зниження рівня стресу кожен день виділяйте 15 хвилин, щоб зупинитися і спробувати заспокоїтися.

Ведіть здоровий спосіб життя. Відмовтесь від куріння та алкоголю. Зловживання алкоголем призводить до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого м’язу, розвитку інфаркту міокарду та порушення мозкового кровообігу. Не куріть. Куріння значно обмежує фізичні можливості людини, бо нікотин являється отруйною речовиною.

👉 Слід зазначити, що фізична активність, збалансоване харчування та відсутність шкідливих звичок – основа здорового серця.

👉 Піклуйтеся про своє серце і воно віддячить вам своєю безперебійною роботою та забезпечить активну життєдіяльність.

✍️ Матеріал підготувала завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Вікторія Вікторовна Черкасова