ЩО ТАКЕ РАДОНОВІ ВАННИ? Чи безпечні вони для пацієнта?

Радон (222Ra) – це природний радіоактивний газ з періодом напіврозпаду 3,8 доби. Радон є продуктом розпаду радія-226, який в свою чергу походить з урану-238, що в певній кількості вміщується в земній корі.

Відомо, що населення планети найбільшу дозу радіації отримує за рахунок природної радіації, причому визначальну роль в ній грає радон-222. Так, наприклад, в Україні доза опромінення населення за рахунок радону дорівнює 2,4 мЗв на рік, що в сумарній природній компоненті складає 69%.

Радон, як і інші радіоактивні матеріали, при потраплянні в організм негативно впливає на людину. В той же час ученими розраховано, що ризики від опромінення радоном при проведенні бальнеологічних процедур зневажливо мали, а реальна користь від їх застосування набагато більша.

Опромінення пацієнта при отриманні радонових ванн здійснюється шляхом проникнення радону в організм через шкіру і осадження на шкірі розчинених вводі продуктів його розпаду. В той же час доза опромінення пацієнта достатньо мала, оскільки через невеликий пробіг альфа-частинок у воді більшість їх осідає на шкірі і не проникає усередину організму.

Таким чином радон накопичується в шкірі, створює на деякий час там так зване «депо», після чого переноситься кров’ю в інші органи і тканини.

Підраховано, що при отриманні однієї стандартної водної процедури пацієнт отримує дозу опромінення на шкіру 0,21мЗв, а на все тіло 0,006 мЗв. (Для порівняння: ліміт річної дози для населення складає: на шкіру 50мЗв, на все тіло 1,0 мЗв)

Механізм лікувальної дії радонотерапії вивчено не до кінця. Однак, можна стверджувати, що внаслідок впливу радіоактивності на нейрогуморальну систему створюється стимулюючий ефект на різні органи і системи організму.

Радонові ванни застосовуються при лікуванні різної соматичної патології. Вони показані при захворюваннях сердцево- судинної системи, при захворюваннях опорно-рухового апарату, при захворюваннях нервової системи, жіночої статевої сфери і урологічних захворюваннях, ендокринної системи, захворюваннях органів травлення і шкірних захворюваннях.

Звичайно, є і протипоказання для отримання радонових ванн.