Засідання Оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України

Сьогодні, під керівництвом генерального директора Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Тараса Тищенка відбулося засідання Оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ.

Темою для обговорення стала інформація щодо значного зниження рівня води в нижньому б’єфі Дніпровської ГЕС у зв’язку з неконтрольованим скидом води на Каховській ГЕС.

☝️ Ключовими потенційними негативними наслідками для громадського здоров’я, пов’язаними зі зниженням рівня води в нижньому б’єфі Дніпровської ГЕС є:

1. Припинення централізованого водопостачання частини населення Мелітопольського та Бердянського районів внаслідок дефіциту річкової води у Каховському магістральному каналі та каналі Р-9;

2. Аварійна ситуація на Запорізькій атомній електростанції внаслідок браку води в резервуарі для охолодження реакторів.

✔️ Фахівцями Центру проведено перевірку інформації, аналіз, прогнозування та оцінку потенційних та фактичних наслідків, пов’язаних з настанням надзвичайної ситуації.

Необхідно зазначити, що найбільші населені пункти на підконтрольній території (м. Запоріжжя, м. Вільнянськ та смт. Новомиколаївка) забезпечуються питною водою за рахунок Дніпровських водопровідних станцій №1 та №2, які розташовані у верхньому б’єфі ДніпроГЕС. На сьогодні проблем з водозабором у верхньому б’єфі немає.

Впродовж січня – початку лютого 2023 р. для контролю якості та безпечності питної води з водопровідної мережі відібрана 181 проба для дослідження на мікробіологічні та 142 проби води на санітарно-хімічні показники, без відхилень.

Населені пункти, які розташовані на узбережжі Каховського водосховища (тимчасово окупована територія Запорізької області), у тому числі міста Василівка, Енергодар, Кам’янка-Дніпровська забезпечуються питною водою з підземних джерел водопостачання – свердловини.

Через неконтрольоване зниження рівня води у нижньому б’єфі Дніпровської ГЕС можливе припинення централізованого питного водопостачання по Західному груповому водоводу, через що великі населені пункти, які беруть звідти воду, зокрема Приморськ, Бердянськ (тимчасово окупована територія Запорізької області), можуть у найближчий час зіштовхнулись з проблемою відсутності централізованого водопостачання.

❗️ Припинення водопостачання на зазначених територіях може призвести до зростання рівня інфекційної захворюваності, зокрема на гострі кишкові інфекції.

Щодо загрози виникнення аварійної ситуації на Запорізькій атомній електростанції, в разі зниження рівня води у Каховському водосховищі нижче мінімального для забору води в охолоджувальний резервуар є загроза проблем з охолодженням реакторів, що може призвести до радіаційної аварії з потенційним радіоактивним забрудненням значних територій.

Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України має всі необхідні технічні можливості на підконтрольній території для виявлення радіаційної аварії на Запорізькій АЕС. Щоденно здійснюються моніторингові дослідження гама-випромінювання, про результати яких інформуються органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Усі аварійні викиди в оточуюче середовище будуть відразу зафіксовані за допомогою наявної апаратури.

🎯 Центром сформовано групи швидкого реагування для здійснення дозиметричного контролю та протирадіаційного захисту населення в умовах радіаційної аварії. Спеціалісти мобільних груп забезпечені необхідним обладнанням для відбору проб та проведення лабораторно-інструментальних досліджень.