PRO ПРОФІЛАКТИКУ РОЗВИТКУ НАБУТИХ ВАД СЕРЦЯ У МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПОІНФОРМОВАНОСТІ ПРО ПОРОКИ СЕРЦЯ

Захворювання серцево-судинної системи різноманітні і поширені, вони вражають людей всіх вікових груп. Серед них значну частину займають вади серця, які можуть бути як у дорослих, так і у новонароджених малюків.

Діагностована вада серця на ранніх стадіях в більшості випадків виліковується повністю. Але часто проблема полягає якраз у діагностиці.

День поінформованості про вроджені вади серця спрямований на просвітництво людей, підвищення обізнаності громадськості за допомогою різноманітних інформаційних програм та кампаній.

ЩО Ж ТАКЕ ВАДА СЕРЦЯ?

Вада серця – це захворювання, спричинені порушенням структури серцевих клапанів або звуженням отворів, що ними закриваються. Вади серця бувають вродженими та набутими.

Вроджені вади виникають внаслідок порушення внутрішньоутробного розвитку плода під впливом різних факторів. Причини можуть бути як внутрішнього, так і зовнішнього характеру: спадкові захворювання, зміни гормонального фону вагітної жінки, несприятливі екологічні фактори, інфекційні хвороби, вплив медикаментів або токсинів та багатьох інших обставин.

Набуті вади серця найчастіше є наслідком перенесених захворювань: ревматизму, інфекційного ендокардиту, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, сифілісу. У молодих людей причиною набутих вад найчастіше бувають ревматизм або інфекційний ендокардит, а у людей похилого віку – атеросклероз та ішемічна хвороба серця.

В результаті названих вище порушень структури клапанів або звуження отворів виникають застій і переповнення камер серця, а це призводить до перенапруги серцевого м’яза.

СИМПТОМАМИ ВАД СЕРЦЯ БУВАЮТЬ: біль у грудях під час фізичної активності та/або відпочинку; задишка; затруднене дихання в положенні лежачи; слабкість; прискорене серцебиття; головні болі; запаморочення; втрата свідомості; блідість та синюшність шкіри; слабкість;у дітей – посиніння носогубного трикутника; непропорційна статура (збільшення плечей та грудної клітини при повільному розвитку інших частин тіла); набряки та інші.

ПРОФІЛАКТИКА РОЗВИТКУ НАБУТИХ ВАД СЕРЦЯ

При сформованій ваді серця з метою попередження серцевої недостатності пацієнтам рекомендується дотримуватися раціонального рухового режиму (піші прогулянки, лікувальна гімнастика), повноцінне білкове харчування, обмеження прийому кухонної солі, відмовитися від різких змін клімату і особливо високогірного. З метою контролю за активністю ревматичного процесу та компенсацією серцевої діяльності при пороках серця необхідне диспансерне спостереження у кардіолога.

Слідкуйте за своїм здоров’ям!

Матеріал підготували фахівці відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ України»