ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ГОСТРОМУ МОЗКОВОМУ ІНСУЛЬТІ: що важливо робити і від чого слід утриматися.

Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.

Інсульт — це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладного лікування, тому при перших ознаках інсульту необхідно викликати швидку (103) або – за крайньої необхідності – самостійно доставити пацієнта у лікарню. Знання базових правил першої домедичної допомоги теж може відіграти важливу роль у збереженні життя та здоров’я постраждалого.

ПІСЛЯ ВИКЛИКУ “ШВИДКОЇ” ВАРТО:
✅ заспокоїти постраждалого і пояснити, що допомога буде надана
✅ дотримуватись вказівок диспетчера швидкої допомоги
✅ надати постраждалому максимально зручного для нього положення (рекомендовано – підвищене положення голови 15-30 градусів)
✅ забезпечити постійний нагляд до приїзду бригади екстреної медичної допомоги
✅ при погіршенні стану постраждалого повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги
✅ за можливості, зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації (наприклад, стосовно точного часу погіршення стану, можливих обставин, які з цим пов’язані, наявних захворювань). Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

При цьому необхідно пам’ятати, що:
❌ постраждалому не можна давати їсти та пити
❌ якщо у нього до приїзду “швидкої” зникли наявні ознаки інсульту, – жодним чином не відміняти виклик.

НАГАДУЄМО, ЩО ЛІКУВАННЯ ІНСУЛЬТУ Є БЕЗОПЛАТНИМ ДЛЯ ПАЦІЄНТА.

При цьому критично важливо доставити його в лікарню, яка має обладнання та спеціалістів, що можуть діагностувати тип інсульту в перші кілька годин пiсля появи симптомів.

Національна служба здоров’я (НСЗУ) оплачує лікарням надані медичні послуги і контрактує лише ті заклади, які гарантують цілодобову роботу фахівців необхідної кваліфікації та наявність спеціального обладнання для діагностики лікування інсультів (наприклад, КТ або МРТ, які дозволяють точно встановити діагноз.

✍️ Джерело: Центр громадського здоров я МОЗ України