ЯК ПІДГОТУВАТИ ДИТИНУ ДО НАВЧАЛЬНИХ ЗАНЯТЬ

Перш за все батьки повинні подбати про налаштування режиму дня школяра. Це чіткий розпорядок життя дитини протягом доби, що передбачає чергування різних видів діяльності.

Раціональний режим дня дозволить попередити дратівливість, збудливість дитини та збереже працездатність протягом дня.

Налаштуйте режим дня таким чином, щоб тривалість основних компонентів режиму дня відповідала віковим потребам дітей та стану їх здоров’я.

Батьки повинні допомогти дитині впоратися за короткий проміжок часу бути готовим до початку навчальних занять при дистанційному навчанні або до відвідування школи. Виходячи з цього, допомагайте дитині бути організованою, нагадуйте про те, що кожна річ має своє місце, та бути підготовленою з вечора: одяг для занять, взуття, письмові приладдя та ранець.

Одже, зранку дитина повинна своєчасно встати. Найбільш сприятливим часом для ранкового підйому є 7 година. Дитина повинна зробити ранкову гімнастику, виконати гігієнічні процедури. Гігієнічна гімнастика дозволяє організму перейти від сну до активної діяльності, створює бадьорий настрій.

Приділяйте належну увагу ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ зранку та протягом дня. Здоров’я, працездатність розумова та фізична активність значно залежить від раціонального та безпечного харчування.

Наповнюйте денний раціон дитини корисною їжею, обов’язково включайте щодня м’ясо, рибу, молочно-кислі продукти, яйця, бобові та горіхи, які є основними джерелами поживних речовин: білків, жирів, вуглеводів.

Не забувайте про овочі, фрукти, соки, які містять вітаміни та необхідні мінеральні речовини. Уникайте шкідливих звичок у харчуванні дитини. Не зловживайте солодощами. Зайва кількість цукру веде до посиленого виділення інсуліну – гормону підшлункової залози, що збільшує ризик виникнення цукрового діабету, може призвести до порушення ліпідного (жирового) обмін, а потім і до ожиріння.

Не нехтуйте нормою солі: в добовому раціоні дитини повинно міститися не більше 6-10 г солі.

Виключте з дитячого раціону продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку та аромату, консерванти.

Нераціональне та неадекватне харчування може привести до захворювань органів травлення, розвитку анемій, захворювань ендокринної системи та дефіциту маси тіла.

Наразі, в умовах воєнного стану вимоги щодо організації дистанційного навчання додатково внесені до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОЗ України від 25.09.2020р. №2205.

ТРИВАЛІСТЬ ЗАНЯТЬ при  такій формі навчання не повинна перевищувати для учнів:

1-2 класів – 2 навчальних заняття по 30 хвилин, або 3 по 20 хвилин;

3-4 класів – 2 навчальних заняття по 45 хвилин, або 3 по 30 хвилин; або 4 по 20 хвилин;

5-6 класів – 2 навчальних заняття по 45 хвилин, або 3 по 35 хвилин; або 4 по 25 хвилин

7-9 класів – 2 навчальних заняття по 45 хвилин, або 3 по 40 хвилин; або 4 по 30 хвилин, або 5 по 25 хвилин;

10-11 класів – 3 навчальних заняття по 45 хвилин, або 4 по 35 хвилин; або 5 по 30 хвилин, або 6 по 25 хвилин.

При цьому повинні дотримуватись вимоги до роботи з технічними засобами навчання, зокрема, безперервна тривалість навчання за екраном протягом уроку для учнів 1-х класів має становити не більше 10 хвилин; 2-4-х класів – не більше 15 хвилин; 5-7 класів – не більше 20 хвилин; 8-9 класів – 20-25 хвилин; 10-11-х класів – на 1-й годині занять до 30 хвилин, на 2-й годині занять – 20 хвилин.

Тривалість перерв між уроками для учнів 1-4 класів рекомендується не менше 15хв, 5-11 класів – не менше10 хвилин, а великої перерви – 30хв (після другого уроку), замість однієї великої перерви можна влаштувати 2 перерви по 20хв після другого та третього уроків.

Обов’язково в режимі дня повинні бути ПРОГУЛЯНКИ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ. Перебування дитини на свіжому повітрі позитивно впливає на обмін речовин, сприяє поліпшенню апетиту, засвоєнню харчових продуктів та забезпечує загартувальний ефект.

Прогулянки позитивно впливають на імунітет дитячого організму, роблячи його стійким до застуд та переохолодження, насичують організм киснем Тривалість денної прогулянки повинна бути не менше 1,5 години, а ввечері до 30 хвилин. Діти повинні бути фізично активними.

Слідкуйте за тривалістю виконання домашніх завдань. Тривалість виконання завдань для самопідготовки учнів у поза навчальний час не рекомендується більше 1 години у 3-5 класах та 1,5 години у 6-9 класах, 2 години у 10-11(12) класах. Учням 1-2 класів не рекомендуються обов’язкові завдання для самопідготовки вдома.

Правильно організуйте НІЧНИЙ СОН дитині. Тривалість сну учнів молодшого шкільного (1-4 класи) віку повинна бути не менше 10 годин, середнього шкільного віку (5-8 класи) – 9- 9,5 годин, старшого шкільного віку – 8,5-9 годин. Перед сном намагайтесь обмежити перегляд емоційно насичених телевізійних передачі соціальних мереж. Повноцінний сон зможе відновити сили та активність дитини в  навчальному процесі наступного дня.

Надзвичайно великий вплив на здоров’я дитини та його настрій має сприятливий мікроклімат в сім’ї. Намагайтесь розбудовувати взаємовідносини з дітьми, рідними в атмосфері доброзичливості, порядності, довіри, толерантності та співчуття. Будьте уважними до життя дитини, будьте активними учасниками і підтримкою подій, які відбуваються в її житті. Піклуйтесь про стан здоров’я дитини, та своєчасно реагуйте на скарги стосовно самопочуття дитини, своєчасно звертайтеся за медичною допомогою. У будь-якій ситуації зберігайте врівноваженість, витримку та уміння спокійно спілкуватися з дитиною та чути її.

Не забувайте, що негативні емоції та душевні переживання шкодять здоров’ю дитини.