ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ: БОТУЛІЗМ ⚠️

Через військову агресію росіян на території України багато українців опинилися в умовах, коли доступ до питної води та якісної їжі обмежений або зовсім відсутній. За таких обставин виникає загроза здоров’ю та навіть життю людини через харчові отруєння.

❗️ Особливу небезпеку становить гостре токсико-інфекційне захворювання — ботулізм. Це харчове отруєння, яке може призвести до тяжких наслідків.

🟥 Найчастіше причиною ботулізму стають:
☑️ зіпсовані домашні консерви з м’яса (тушонка, паштети), риби та овочів (консервовані гриби, огірки, баклажани, помідори);
☑️ консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені;
☑️ в’ялені/копчені продукти домашнього приготування.

☝️ Звертаємо Вашу увагу на те, що також реєструються випадки хвороби і після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах.

🟢 Рекомендації щодо профілактики ботулізму:
✔️ Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму: роздуті бляшанки, банки зі здутими кришками, банки, з яких щось витікає.
✔️ Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігаються понад рік.
✔️ Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби.
✔️ Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук.
✔️ Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їхній якості або невпевнені що їх виготовляли, зберігали та/або транспортували належним чином.
✔️ Перед споживанням м’ясних та рибних консервів домашнього приготування піддавайте їх термічній обробці. Токсин ботулізму за температури 800С руйнується через 5-25 хвилин, за температури 1000С – у перші хвилини.

❌Так як ботулізм дуже серйозне захворювання, що викликає незворотні наслідки і може призводити до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично неможна❗️

🔺 Негайно треба звернутися до лікаря якщо:

🆘 відчуваєте порушення близького зору;
🆘 у вас сильно виражена сухість у роті, вам важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
🆘 у вас підвищена стомлюваність, м’язова слабкість чи запаморочення;
🆘 є короткочасні ознаки ураження шлунково-кишкової системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп), ураження м’язів шиї та кінцівок.

🟥 Обовязково треба промити шлунок.

Матеріал підготувала завідувач відділу неінфекційних захворювань ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ України” Вікторія Черкасова