ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЕНЦЕФАЛІТУ

Сьогодні, 22 лютого ми говоримо про енцефаліт в Всесвітній день енцефаліту.

☝️ Енцефаліт – це вірусне захворювання, що вражає периферичну і центральну нервову систему людини. Збудник захворювання – арбовірус, що живе в організмі іксодових кліщів. Зараження відбувається в перші хвилини присмоктування паразита – вірус потрапляє в кров разом з його слиною.

❇️Укус кліща – найпоширеніший шлях, яким вірус потрапляє в наш організм. Але в групі ризику не тільки поціновувачі відпочинку на природі, але й ті, хто вживає в їжу сире молоко домашніх тварин. Нещодавні дослідження показали, що через укус кліща вірус потрапляє в молоко, де його резистентність підвищується.

Симптоми кліщового енцефаліту

❇️ Інкубаційний період вірусу – 7-14 днів. За цей час він з потоком крові поширюється в організмі та починає розмножуватися. Кліщовий енцефаліт – захворювання підступне, оскільки маскується під симптомами звичайної ГРВІ.

❇️ Перші ознаки кліщового енцефаліту дають таку клінічну картину:

• Підвищується температура тіла – до 38-40 °C

• Загальна слабкість організму, швидка стомлюваність і сонливість

• Запаморочення, озноб, нудота і блювота

• На пізніх стадіях – біль в м’язах, оніміння шкіри на шиї та обличчі

❇️ Хвороба здебільшого протікає без особливих ускладнень, в гарячковій формі. Проблеми починаються, коли вірус долає гематоенцефалічний бар’єр і потрапляє в мозок. Тоді до лихоманки додаються неврологічні прояви захворювання.

❇️ При ураженні клітин головного мозку пацієнт страждає порушенням рухових функцій і розладом пам’яті. Без своєчасного лікування людина може залишитися інвалідом. Бувають смертельні випадки.

👉 Помітивши перші ознаки укусу енцефалітного кліща, звертайтеся до найближчого медичного пункту без зволікання. Що швидше ви отримаєте кваліфіковану медичну допомогу, то менш серйозними будуть наслідки поширення вірусу в організмі.

❗️ Важливо! Не намагайтеся видалити паразита самостійно. У місці укусу можуть залишитися частинки комахи, що тільки ускладнить ситуацію. Якщо все ж вдалося зробити все правильно, не поспішайте знищувати кліща. Його потрібно віднести до лабораторії, де встановлять, чи була комаха переносником вірусу. Це дасть змогу медикам призначити правильне лікування.