ЯК МОЖЕ ВПЛИВАТИ ДРІБНОДИСПЕРСНИЙ ПИЛ В АТМОСФЕРНОМУ ПОВІТРІ ПІД ЧАС ВІЙНИ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Умови війни завжди негативно впливають на здоров’я людей. На відміну від очевидних наслідків, таких як поранення, каліцтва та втрата життя, існують менш очевидні наслідки війни, такі як вплив на здоров’я людини забрудненого атмосферного повітря, а саме дрібнодисперсного пилу.

Україна переживає війну, і наслідки її вже суттєво відчутні в багатьох аспектах життя українців. Одним з таких аспектів є вплив дрібнодисперсного пилу на здоров’я людини.

🔹 Дрібнодисперсний пил, також відомий як PM2.5 та РМ10 є найменшим за розміром типом частинок повітряного забруднення. Частинки менше 2,5 мікрометрів в діаметрі, що робить їх менш помітними, ніж більші частинки, такі як пил, який можна побачити на підлозі.

Умови війни призводять до збільшення кількості дрібнодисперсного пилу в повітрі. Однією з причин цього є пошкодження будівель, вуличного покриття та інфраструктури, що може стати причиною утворення пилу під час руху автомобілів і техніки. Крім того, вибухи та обстріли можуть призводити до пошкодження будівель та інфраструктури, що також може збільшити його кількість в повітрі.

❗️ Дрібнодисперсний пил може мати серйозний вплив на здоров’я людини. Так, як частинки можуть проникати в легені та інші органи і викликати ряд проблем зі здоров’ям, таких як захворювання дихальної системи, інфекції легенів та інші. Крім того, дрібнодисперсний пил може також впливати на серцево-судинну систему та спричиняти серцеві напади, інсульти.

🗣⚠️Особливо вразливими до впливу дрібнодисперсного пилу є люди зі слабкою дихальною системою, такі як діти, літні люди та люди з алергічними реакціями. Умови війни можуть зробити їх ще більш вразливими до негативного впливу забрудненого атмосферного повітря.

Державною установою «Запорізькийобласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» здійснюється щоденний моніторинг стану атмосферного повітря, у тому числі на вміст дрібнодисперсного пилу. Результати моніторингу протягом 2022 року свідчать про реєстрацію випадків перевищення гранично – допустимих концентрацій: дослідження здійснювались 303 доби за рік:
✔️ РМ 2,5 – 303 середньодобові проби (909 досліджень), із них 72 проби з перевищенням рівня;
✔️ РМ 10 – 303 середньодобові проби (909 досліджень), із них 18 проб з перевищенням рівня.

В поточному році дослідження здійснювались 36 діб за 2 місяці:
✔️ РМ 2,5 – 36 середньодобових проб (108досліджень), із них 22 з перевищенням рівня;
– РМ 10 – 36 середньодобових проб (108 досліджень), із них 1 з перевищенням рівня.

☝️ Окрім того, важливо підкреслити, що забруднення повітря від дрібнодисперсного пилу не є проблемою, яка виникає тільки в умовах війни. У багатьох регіонах України люди щоденно зазнають впливу повітряного забруднення, в тому числі від дрібнодисперсного пилу. Тому важливо розуміти причини і наслідки цього явища та приймати заходи для зменшення впливу забрудненого повітря.

Загалом, проблема впливу дрібнодисперсного пилу на здоров’я людини є серйозною і потребує уваги від усіх: від науковців, урядів, медичних працівників та громадян. Тільки відповідальне ставлення до цього питання може зменшити ризики для здоров’я та підвищити якість життя людей.

🆘 Матеріали про факти відхилень від гігієнічних нормативів з пропозицією вжити відповідні заходи, які б забезпечили їх дотримання в зоні житлової забудови, направляються у Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області та Головне управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області. Щомісячно аналітична узагальнена інформація направляється міському голові м. Запоріжжя. Про стан довкілля щонеділі інформується керівництво облдержадміністрації та міста Запоріжжя.

✍️ Матеріал підготувала лікар із загальної гігієни відділу моніторингу та реагування на небезпеки ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ України» Ірина БАКУЛІНА