17 березня – Міжнародний день сну. ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЗДОРОВОГО СНУ

Чим менше ми спимо, тим гірша наша працездатність і тим менша концентрація уваги. Для того, щоб повноцінно функціонувати, організму потрібна енергія. Є два шляхи її отримання – через їжу та через сон, а особливо через його глибоку стадію, коли організм переходить в режим збереження та накопичення енергії.

Через постійне недосипання, організм не встигає відновитися і накопичити енергію для наступного дня. У нього залишається тільки один варіант компенсувати дефіцит енергії – отримати її з їжею.

Від недосипу зростає вироблення кортизолу, а від кортизолу – апетит. Гормон стресу посилює почуття голоду і виникає бажання заїсти нестачу сну.

Під час сну виробляються лептин (гормон ситості) та соматотропін (гормон росту). Після безсонної ночі виробилась недостатня кількість лептину. Соматотропін регулює обмінні процеси, а при недосипанні вони уповільнюються.
У разі недосипання людина почувається млявою і втомленою, не активна, знижується тим самим кількість “спалених калорій”. Якщо це відбувається регулярно – сповільнений обмін речовин не примусить себе довго чекати.

❌ Обов’язково треба позбавитися звичок, які заважають засинати правильно:
• Не засинати із ввімкненим світлом та телевізором, гаджетом. Світло знижує вироблення мелатоніну – гормону, який викликає сонливість.
• Не грайте в комп’ютерні ігри перед сном і не дивіться телевізор.
• Не лягайте спати в одязі, що облягає.

✅ Корисні поради:
• Лягайте спати, в один і той же час, не пізніше 23 години.
• Приймайте їжу за 3 години до сну.
• Намагайтесь спати в тиші та в темноті.
• Дотримуйтесь ритуалів, які посилають організму сигнали, що ви готуєтесь до сну (прийміть теплу ванну або душ, почистіть зуби, розстеліть ліжко, провітріть кімнату).

Намагайтеся щодня лягати і прокидатися в один і той же час, тоді метаболізм покращиться!