Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Удосконалення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в умовах сучасного реформування (08/10/2013)

Напередодні урочистого відзначення Дня працівників санітарно-епідеміологічної служби України та 90-річного ювілею Держсанепідслужби України у вівторок, 8 жовтня 2013 року, в актовому залі Держсанепідслужби Запорізької області (м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 27, 5-й поверх) відбулася 53-я обласна науково-практична конференція «Удосконалення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в умовах сучасного реформування».

У пленарному засіданні взяли участь: Віталій Григорович Казека, директор Департаменту охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації, Анатолій Іванович Севальнєв, завідувач кафедри загальної гігієни та екології Запорізького державного медичного університету, доцент, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України, Герман Вікторович Балашов, доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України, проректор з лікувальної роботи та інтернатури Запорізької медичної академії післядипломної освіти, Олег Володимирович Зикін, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області, Анатолій Михайлович Моргун, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області, представники Головного управління Держсанепідслужби України у Запорізькій області, Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України», Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації, Запорізького державного медичного університету, Запорізької медичної академії післядипломної освіти.NPK118

Віталій Григорович Казека, директор Департаменту охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації, Олег Володимирович Зикін, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області та Микола Якович Чуприна, директор ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» тепло привітали працівників Держсанепідслужби Запорізької області з професійним святом - Днем працівників санітарно-епідеміологічної служби України та 90-річним ювілеєм Держсанепідслужби України та вручили кращим фахівцям санепідслужби області Почесні грамоти та Подяки.

Високо оцінив діяльність Держсанепідслужби Запорізької області та сердечно привітав її працівників з професійним святом Герман Вікторович Балашов, доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України, проректор з лікувальної роботи та інтернатури Запорізької медичної академії післядипломної освіти.

NPK142Від усього колективу Держсанепідслужби Запорізької області Олег Володимирович Зикін, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області висловив глибоку вдячність Анатолію Івановичу Севальнєву, завідувачу кафедри загальної гігієни та екології Запорізького державного медичного університету, доценту, кандидату медичних наук, Заслуженому лікарю України за його 23-річну плідну працю на посту головного державного санітарного лікаря Запорізької області та вручив квіти. Усі присутні дружніми аплодисментами висловили свою повагу та вдячність Анатолію Івановичу Севальнєву.

На пленарному засіданні з доповідями виступили: «Санепідслужба-90. Минуле. Сьогодення. Майбутнє» - Заслужений лікар України Севальнєв Анатолій Іванович, Запорізький державний медичний університет; «Реформування Держсанепідслужби» - заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області Зикін Олег Володимирович; «Особливості здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в умовах реформування служби. Проблеми. Шляхи удосконалення» - Коваленко Інна Петрівна, Головне управління Держсанепідслужби у Запорізькій області; «Соціально-гігієнічний моніторинг – пріоритетний напрямок розвитку санепідслужби на перспективу» - Тулушев Євген Олександрович, Головне управління Держсанепідслужби у Запорізькій області; «Досвід Держсанепідслужби Запорізької області як складової регіональної політики у сфері удосконалення системи надання дозвільних послуг» - Гаврікова Ольга Петрівна, Головне управління Держсанепідслужби у Запорізькій області; та інші.

У своєму виступі Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, головний державний санітарний лікар Запорізької області з 1990-го по вересень 2013 року Анатолій Іванович Севальнєв (Запорізький державний медичний університет) тепло привітав працівників Держсанепідслужби Запорізької області з професійним святом - Днем працівників санітарно-епідеміологічної служби України та підкреслив, що санітарно-епідеміологічна служба Запорізької області за 90 років пройшла великий і складний шлях розвитку. Вся історія створення та розвитку санітарно-епідеміологічної служби Запорізької області тісно і нерозривно пов'язана з історією нашого Запорізького краю, з активним та оперативним вирішенням його найбільш життєво важливих та актуальних проблем. Жодна інша служба не зазнавала таких сильних змін та болісних пошуків своєї гуманної ролі у справі боротьби за здоров'я людини, як санепідслужба, на що знадобилося майже півтора століття. Наша загальна гуманна місія і переконаність у тому, що здоров'я людини - це вищий інтернаціональний пріоритет держави, головний критерій ефективності державного управління, найважливіший чинник національної безпеки, дозволяють бути впевненими у виконанні всіх завдань із забезпечення санепідблагополуччя Запорізької області. Таким чином, незважаючи на політичні, економічні, соціальні труднощі у розвитку держави, негативні та деструктивні процеси, санітарно-епідеміологічна служба збережена як цілісна система, вона розвивається і вдосконалюється на благо нашої України та жителів Запорізької області.

Заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області Олег Володимирович Зикін у своїй доповіді зазначив, що метою реформування Держсанепідслужби є удосконалення дозвільної системи, засад державного нагляду та контролю, соціально-гігієнічного моніторингу та оптимізація структури і штатної кількості працівників.NPK136

У першому півріччі 2013 року, у відповідності до вимог законодавства, Головним управлінням Держсанепідслужби у Запорізький області через Єдиний дозвільний центр видано 1826 дозвільних документів: 1717 висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи; 53 експлуатаційних дозволи для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів; 56 дозволів на роботи з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання.

Організовано безперешкодне та безперервне надання дозвільних та адміністративних санітарно-епідеміологічних послуг суб'єктам господарювання на всій території області, незалежно від місця провадження господарської діяльності.

У висновках заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області Олег Володимирович Зикін підкреслив, що в умовах реформування Держсанепідслужбою у Запорізькій області у першому півріччі 2013 року, у повному обсязі та належній якості реалізовано дозвільну функцію та функцію надання адміністративних послуг. За результатами роботи у першому півріччі Держсанепідслужба області увійшла в першу трійку управлінь по Україні за кількістю наданих адміністративних послуг. Виконання всіх завдань, поставлених на друге півріччя 2013 року, посприяє ефективній роботі Держсанепідслужби у Запорізькій області та забезпечить додержання вимог санітарного законодавства на території Запорізької області.

Доповідаючи про особливості здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в умовах реформування служби, проблеми та шляхи удосконалення Інна Петрівна Коваленко повідомила, що особливістю державного санітарно-епідеміологічного нагляду в 2013 році є здійснення планових та позапланових перевірок у суворій відповідності з вимогами діючого законодавства - Закону України від 05.04.2007 № 1645-Ш «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 869 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1405». Згідно з цією постановою різко зменшено кількість планових перевірок та звужено перелік суб'єктів господарської діяльності, що підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю). Однак, незважаючи на це, різко зростає навантаження на одного фахівця держсанепідслужби, що здійснює планові заходи державного нагляду (контролю). Так, кількість суб'єктів господарювання, які підлягають плановому державного нагляду, зросла більш ніж в 4,7 рази в зрівнянні з 2012 роком. І це цифри стосуються суб'єктів господарювання, що підлягають плановому нагляду. А якщо врахувати позапланові перевірки, які є невід'ємною частиною роботи, то це призвело до різкого збільшення і без того чималого навантаження на фахівців, які здійснюють державний нагляд.

- Основним направленням у здійсненні держсанепіднагляду в умовах реформування є оптимізація перевірок та досягнення очікуваного результату, удосконалення проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності з метою підвищення результативності та ефективності, зниження питомої ваги безрезультативних перевірок, - сказала начальник санітарно-гігієнічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Інна Петрівна Коваленко. - На вимогу бізнесу ввели норму – про планові перевірки попереджати керівників підприємств за 10 днів. А що вже тоді перевіряти, коли ти всіх попередив?! Тим не менш, фактично у першому півріччі 2013 року територіальними органами Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області проведено 197 планових заходів державного нагляду суб'єктів господарської діяльності високого ступеню ризику, що в порівнянні з першим півріччям 2012 року в 40 разів менше. За результатами планових заходів на порушників санітарного законодавства накладено 158 штрафів та винесено 13 постанов адміністративно-запобіжного характеру, що становить 80,2% та 6,5% від загальної кількості перевірок. За результатами 2431 позапланової перевірки, проведеної в першому півріччі 2013 року, накладено 356 штрафів та винесено 81 постанову адміністративно-запобіжного характеру, що становить 14,6% та 3,3% від загальної кількості перевірок. Співвідношення планових та позапланових перевірок у 2013 році становить 1:12, за аналогічний період 2012 року - 2:1.

Слід взяти до уваги, що кожний плановий і позаплановий захід повинен бути обґрунтований та оформлений відповідно до Закону України від 05.04.2007 № 1645-Ш «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». З 1 жовтня 2013 року став чинним нормативний акт, згідно з яким санепідслужба не має права самостійно закривати об’єкт, який є небезпечним в епідемічному відношенні для здоров’я людей. Це можна зробити лише через суд! Все це вимагає додаткового часу, фінансових витрат, високої професійної компетентності фахівців служби. І значне місце в об’єктивному та принциповому санітарно-епідеміологічному нагляді повинен відігравати досконалий лабораторний контроль.

Безсумнівно, сьогоднішні реалії життя вимагають перегляду підходів до здійснення перевірок. На мій погляд, заміна адміністративно-командних методів роботи на моніторингові, аналітично-прогностичні, рекомендаційні-роз'яснювальні та санітарно-освітні є передчасною.

Безперечно, санітарно-епідеміологічна служба одна із небагатьох структур громадської профілактики. Але її треба удосконалювати, і насамперед, в напрямку дієвого та ефективного санітарного нагляду. Адже діяльність Держсанепідслужби спрямована на збереження і зміцнення життя та здоров’я населення і майбутніх поколінь як найціннішого конституційного права громадян.

Начальник відділу соціально-гігієнічного моніторингу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Євген Олександрович Тулушев у своїй доповіді на 53-й обласній науково-практичній конференції зазначив, що в умовах напруженої санітарно-гігієнічної ситуації в області, коли відбувається переорієнтація роботи служби з акцентом на профілактичну та консультативно-роз'яснювальну, пріоритетним напрямом розвитку санепідслужби на перспективу стає система соціально-гігієнічного моніторингу (СГМ), що знайшло своє відображення в Положенні про державну санітарно-епідеміологічну службу України, затверджену Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 400.

На основі детального аналізу та динаміки показників, що характеризують стан здоров'я та стан забруднення навколишнього середовища, визначені пріоритетні території, групи населення і чинники, що вимагають першочергового управління ризиками. Проводиться робота з підготовки блок-схем використання даних СГМ при розробці та здійсненні цільових програм. Визначені суб'єкти управління ризиками для здоров'я: 1) органи державної влади, органи місцевого самоврядування – відповідальність і управління; 2) господарюючі суб'єкти, виконуючі санітарне законодавство – організація і виконання; 3) Управління Держсанепідслужби – контроль і нагляд.

Напрацьовані матеріали та схеми можуть в перспективі скласти основу в реалізації управлінських рішень (проведення оздоровчих та профілактичних заходів) в рамках обласних програм щодо забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, що включає заходи щодо охорони атмосферного повітря, ґрунту, вододжерел, нормалізації акустичної ситуації, охороні праці, стану неінфекційної захворюваності серед дітей дошкільного, шкільного та підліткового віку, соціальній сфері, медичному обслуговуванню населення.

Начальник управління адміністративних послуг Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Ольга Петрівна Гаврікова підкреслила, що протягом останніх трьох років певною мірою були спрощені дозвільні процедури, унормовані питання взаємодії між собою дозвільних органів та державних адміністраторів, покращений доступ до інформації про документи дозвільного характеру (ДДХ) для суб'єктів господарської діяльності. Також створено законодавчу основу для реального забезпечення принципу «єдиного вікна» при видачі ДДХ шляхом створення та функціонування сучасних єдиних дозвільних центрів та центрів надання адміністративних послуг.

Ефективність та якість дозвільних послуг значною мірою залежить не лише від подальшого удосконалення законодавчої бази та прийняття нових нормативно-правових актів, але й від практичного запровадження і виконання вимог вже чинних документів, від вміння та бажання використати на місцевому рівні у повній мірі усі організаційні та інші ресурсні можливості, які надають Держсанепідслужбі чинні нормативно-правові акти.

Одним із інструментів регіональної політики у сфері надання дозвільних послуг має стати запровадження «Методики оцінювання якості надання дозвільних послуг органами влади у Запорізькій області», розробленої в рамках проектної ініціативи Запорізької обласної адміністрації «Покращення дозвільних послуг на території Запорізької області» (2011 – 2013 роки). Ця методика враховує сучасний стан якості надання дозвільних послуг на території Запорізької області, формує основні вимоги вдосконалення законодавства у сфері надання адміністративних послуг та враховує пріоритети одержувачів дозвільних послуг. Реалізація проектної ініціативи Запорізької обласної адміністрації «Покращення дозвільних послуг на території Запорізької області» підвищить якість надання дозвільних та адміністративних послуг Держсанепідслужбою області суб'єктам господарювання та підвищить інвестиційну привабливість регіону.

Після виступів підбито підсумки 53-ї обласної науково-практичної конференції «Удосконалення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в умовах сучасного реформування» та обговорено рішення комісії з підсумків конкурсу на кращу науково-практичну роботу.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

08/10/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC