Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Цивілізованість держави оцінюють за рівнем паліативної та хоспісної допомоги (09/10/2013 11:26)

Всесвітній День паліативної та хоспісної допомоги, який відзначають 12 жовтня, проводиться заради об’єднання зусиль для підтримки розвитку паліативної та хоспісної допомоги в усьому світі.

Впродовж останніх років в Україні зростає кількість людей похилого віку, онкологічних хворих, інвалідів, а також пацієнтів молодого віку та дітей з обмеженим прогнозом життя, які страждають через невиліковні захворювання. Змінилася також картина захворюваності у фінальному періоді життя. Причиною смерті усе частіше є не гостра патологія, а тяжкі хронічні захворювання. В результаті, все більше людей потребують паліативної допомоги, тривалого медико-соціального догляду, адекватного знеболення, морально-психологічної та духовної підтримки при мінімальному обсязі лікувальних заходів.

Щорічно в Україні помирає близько 900 тисяч людей, з них – біля 90 тисяч від раку та інших злоякісних пухлин, а кількість осіб похилого віку постійно зростає. Нині в країні нараховується близько трьох мільйонів осіб, віком 75 років і старше. Значна частина цих осіб, за оцінками ВООЗ та розрахунками фахівців Інституту паліативної та хоспісної медицини МОЗ України, близько 425 тисяч, щорічно потребує професійної паліативної допомоги у спеціалізованих відділеннях, хоспісах або в сім`ї, за участю професійних мобільних виїзних бригад лікарів.

Нині в Україні функціонує 12 хоспісів (вісім в системі охорони здоров'я, чотири – благодійні заклади) та 74 відділення паліативної допомоги, в яких розгорнуто 1 136 ліжок. Перші хоспіси було створено у 1994-1996 рр. у Харкові, Коростені, Івано-Франківську та Львові. Необхідність створення мережі хоспісів для хворих онкологічного профілю була вперше передбачена на державному рівні в Міжгалузевій комплексній програмі «Здоров’я нації» на 2002-2011 роки та Державній програмі «Онкологія» на 2002-2006 роки. Створення хоспісів в країні сьогодні має відображення в «Загальнодержавній програмі боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року».

Значним кроком в напрямку розвитку паліативної допомоги слід вважати створення у 2008 році Інституту паліативної та хоспісної медицини МОЗ України, який нині реорганізовано в Державний навчально-науково-методичний Центр паліативної та хоспісної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика. У 2010 році була створена перша в Україні кафедра паліативної та хоспісної медицини на базі Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика. Ці установи здійснюють науково-дослідні роботи з питань розвитку паліативної допомоги, доступності знеболення паліативних хворих, підготовки медичних кадрів, стандартів та протоколів тощо. Підготовку з питань паліативної допомоги пройшло вже близько 700 лікарів та медичних сестер.

В останні роки МОЗ України, спільно з місцевими органами охорони здоров`я та громадськими організаціями, активно співпрацюють у створенні мережі хоспісів, відділень паліативної допомоги, розробці відповідної нормативно-правової бази та розширенні доступності паліативних пацієнтів з хронічним больовим синдромом до сучасних ефективних та безпечних опіоїдних анальгетиків.

Довідка:

Паліативна допомога є підходом, що покращує якість життя пацієнтів та членів їх сімей у ситуації, пов’язаній із хворобою, що загрожує життю пацієнта. Така допомога надається через попередження та послаблення його страждань, шляхом ранньої ідентифікації та точної (бездоганної) оцінки та лікування болю і полегшення інших фізичних, психосоціальних та духовних проблем. Пацієнтами, що потребують паліативної та хоспісної медичної допомоги, є особи з хронічними невиліковними хворобами (онкологічними, серцево- та нейросудинними захворюваннями, хворі на ВІЛ/СНІД, нейродегенеративні ураження головного мозку, пацієнти в термінальних стадіях туберкульозу, цукрового діабету тощо). Паліативна та хоспісна допомога – це той напрямок діяльності органів охорони здоров`я та соціальної опіки, за яким в сьогоднішньому світі оцінюють цивілізованість держави та гуманність суспільства взагалі.

Прес-служба МОЗ України

09/10/2013 11:26


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC