Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Турбуйся про них! (10/10/2013 11:29)

20 жовтня в Україні буде відзначатися Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. З першого жовтня 2013 року в Україні стартував проект «Турбуйся про них!», спрямований на проведення протягом місяця низки інформаційно-роз’яснювальних та профілактичних заходів з цього питання, зокрема – серед працівників засобів масової інформації.

Акції безкоштовного обстеження журналісток пройдуть в усіх регіонах України у форматі Днів відкритих дверей у обласних онкодиспансерах та інших медичних установах обласних центрів. У визначений день жінки-журналісти віком до 40 років зможуть безкоштовно зробити УЗД молочних залоз, а старші – мамографію, а також отримати професійну консультацію лікаря-онколога.

Проект покликаний звернути увагу журналістів на серйозність ризиків захворювання на рак молочної залози, а також поінформувати представників ЗМІ, а з їхньою допомогою і українців, про вирішальні чинники у запобіганні раку грудей, профілактику і лікування цієї хвороби. Акція «Турбуйся про них!» відбувається за ініціативи громадської спілки «Міжнародний Клуб Лікарів та Фармацевтів» і фармацевтичної компанії «Рош Україна», у партнерстві із Черкаським обласним онкодиспансером, онкологічною клінікою «Інновація» та постачальниками медичного обладнання – компанією УМТ та «Укрбіомед», а також за підтримки МОЗ України.

Рак молочної залози (далі – РМЗ) посідає перше місце в структурі онкологічної патології жіночого населення України та займає перше місце в структурі онкологічної захворюваності жіночого населення більшості економічно розвинутих країн світу. Рівень захворюваності на РМЗ в Україні за останні 50 років (1962–2011) зріс з 17,6 до 70,9 на 100 тис. жіночого населення, або більше ніж у 4 рази і не має тенденції до зниження, що викликає велику турботу українських онкологів.

У Запорізькій області за даними реґіонарного канцер – реєстру впродовж 9 місяців 2013 року (порівняно з аналогічним періодом минулого року) зменшилась кількість первинних хворих, взятих на облік з 490 до 469, кількість випадків захворювання також зменшилась з 528 до 501, що привело до зменшення захворюваності з 54,2 до 51,6 на 100 тис. жіночого населення. Найвищий показник захворюваності у Токмацькому (76,2) та у Пологівському (75,5) районах. Високий показник у м. Енергодар – 62,3, м. Мелітополь – 57,0 на 100 тис. жіночого населення.

Головним у боротьбі проти раку молочної залози залишається його раннє виявлення, що дозволяє поліпшити результати лікування і виживання пацієнтів. Рак на ранніх етапах протікає безсимптомно або проявляє себе слабо. Тому жінкам рекомендовано щомісяця проводити самообстеження молочних залоз на наявність в них будь-яких змін: розміру, форми або контуру; появи ущільнень розміром з горошину чи більше; змін шкірних покривів молочної залози або соска (брижі, зморшкувата шкіра, лущення або запалення); почервоніння шкірних покривів молочної залози або соска; збільшення лімфатичних вузлів. Крім самообстежень кожній жінці потрібно раз на рік проходити профілактичне обстеження: огляд мамолога, мамографію чи УЗД молочних залоз.

У Запорізькій області за 9 місяців 2013 року виявлено при профілактичних оглядах 62,7% випадків захворювання (9 місяців 2012р. - 62,2%). Покращилась якість профілактичних оглядів: виявлено з I - II ст. захворювання – 74,6% випадків (9 місяців 2012р. –72,2%). Питома вага хворих, виявлених з III –IY ст. захворювання, зменшилась з 26,9% до 24,3%. Серед сільського населення цей показник значно зменшився з 38,7% до 20,9%.

Понад 30% захворювань на РМЗ сьогодні діагностуються на пізніх етапах – на третій або навіть на четвертій стадії. Жінки надто пізно звертаються до лікаря. Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідизації.

Для профілактики раку молочної залози лікарі вважають необхідним вести здоровий спосіб життя. Правильне харчування, фізична активність, незловживання алкоголем, боротьба із зайвою вагою та ожирінням можуть, за оцінкою експертів ВООЗ, зрештою призвести до зниження на 40 % захворюваності на рак молочної залози в довготривалій перспективі. Також сюди варто включити правильний вибір спідньої білизни та грудне вигодовування.

В межах заходів до Всеукраїнського Дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози та проекту «Турбуйся про них!» вважаємо за доцільне проведення широкої роз’яснювальної роботи серед населення (а не виключно – жінок) різними засобами: масової інформації, шляхом проведення лекцій, бесід, занять з усіма категоріями працюючих, одужуючих (у медичних закладах), молодих батьків та інше.

Башлай Олександр Григорович,

головний лікар Комунальної установи “Запорізький обласний Центр здоров’я” Запорізької обласної ради

10/10/2013 11:29


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC