Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Пацієнт з психічними вадами має отримувати не лише психіатричну, а мультидисциплінарну допомогу (16/10/2013 11:07)

Пацієнт з психічними вадами має отримувати не лише психіатричну, а мультидисциплінарну допомогу. Про це заявила під час брифінгу головний позаштатний психіатр МОЗ України, директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, доктор медичних наук Ірина Пінчук.

Нагадаємо, минулого тижня, 10 жовтня, відзначався Всесвітній день психічного здоров'я. Його мета – підвищення інформованості населення щодо проблем психічного здоров'я. Цей день сприяє відкритому обговоренню психічних розладів і стимулюванню інвестицій в їх профілактику та лікування, а також у зміцнення психічного здоров'я.

Головний позаштатний психіатр МОЗ України розповіла, що до Дня психічного здоров’я психіатрична служба України почала готуватись ще у червні 2013 року – саме тоді стартував соціальний проект «Мистецтво, що об’єднує усіх!». В рамках цього проекту було проведено ряд заходів – від театральних вистав, у яких головні ролі виконували пацієнти, (вони ж готували декорації, костюми, часто виступали авторами п’єс), до виставок художніх робіт. «Ці виставки проходили в різних регіонах – зауважила Ірина Пінчук. – Ми не лише показували ці роботи у психлікарнях, але й демонстрували їх у соматичних лікарнях, дуже часто їх вивішували в лікарнях, де лікуються діти з онкопатологіями. На початку листопада цього року ми плануємо провести спільну виставку, де будуть представлені картини наших пацієнтів та художників. Вона пройде в Одесі».

Проект «Мистецтво, що об’єднує усіх!», на думку Ірини Пінчук, яскраво демонструє, що сама психіатрична служба України та ставлення суспільства до неї поволі змінюється.

«Чи готова держава визнати важливість психічного здоров’я? Чи готове суспільство сьогодні прийняти людей з вадами психічного здоров’я? Коли міжнародні експерти задають нашим фахівцям ці запитання, то, на жаль, беззастережно відповісти «так» вони не можуть – розповіла Ірина Пінчук. – Але ми завжди говоримо, що ми прагнемо змін та реформ у наданні психіатричної допомоги, хоч і усвідомлюємо, що в країнах, де такі зміни відбувались, вони тривали від 20 до 30 років».

Сьогодні в Україні під наглядом лікарів-психіатрів перебуває близько 2,5% осіб. Це приблизно один мільйон 200 тисяч осіб. Але за даними дослідження, яке проводилось в нашій країні у 2000 році, кожна третя людина в Україні потребує консультації психіатра протягом свого життя. «Психічне здоров'я – це не просто відсутність психічного розладу. Воно визначається як стан благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, порадити собі зі звичайними життєвими стресами, продуктивно і плідно працювати, а також бути повноцінним учасником соціуму, – переконана головний психіатр МОЗ України. – Тому і не дивно, що стільки людей, особливо в країнах з низьким рівнем доходів, мають проблеми із психічним здоров’ям».

Ірина Пінчук розповіла, що Міністерство охорони здоров’я України приділяє багато уваги службі психіатричної допомоги і рівню надання цієї допомоги. «Наші експерти підготували стратегію розвитку надання психіатричної допомоги в Україні. Зараз ця стратегія знаходиться на розгляді в інших міністерствах та відомствах, триває її обговорення. На початок листопада 2013 року заплановано проведення Координаційної ради, під головуванням Міністра, з питань міжвідомчої взаємодії щодо впровадження стратегії», – сказала вона.

За словами головного психіатра МОЗ України, експерти вирішили проаналізувати досвід надання психіатричної допомоги з усіма, хто може бути залучений до її надання. «Якщо раніше йшлось про те, що лише лікарі-психіатри надають психіатричну допомогу, то тепер йдеться про інше: важливо, щоб пацієнт з вадами психічного здоров’я отримав не лише психіатричну допомогу, але й соціальну, мав можливість дізнатись про особливі освітні послуги, отримав юридичні консультації і був впевнений, що його право на особливе ставлення від суспільства не буде порушене. Пацієнт з психічними вадами має отримувати не лише психіатричну, а мультидисциплінарну допомогу», – вважає Ірина Пінчук.

Довідка:

На сьогодні в Україні налічується 84 психіатричні лікарні на 39251 ліжко, з них 1781 – для дітей віком до 17 років, 28 психоневрологічних диспансерів, 104 денних стаціонари на 4601 місце. Також в країні діє 660 психіатричних кабінетів в структурі психіатричних і соматичних лікарень та 141 психотерапевтичний кабінет.

Забезпеченість населення психіатричними ліжками становить 86,4 на 100 тисяч населення.

Кількість лікарів-психіатрів становить 3 265 (7,2 на 100 тисяч населення), дитячих лікарів-психіатрів – 378 (4,7 на 100 тисяч населення), психотерапевтів – 205 (0,45 на 100 тисяч населення), лікарів-судово-психіатричних експертів – 95 (0,2 на 100 тисяч населення)

В Україні кількість осіб, що страждають на психічні розлади та є інвалідами, на кінець 2012 року становила 282 748 осіб.

Прес-служба МОЗ України

16/10/2013 11:07


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC