Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Українські психіатри взяли участь в міжнародному проекті «Партнерство в охороні психічного здоров’я» (18/10/2013 10:06)

Спеціалісти Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України минулого тижня відвідали Федеральне міністерство охорони здоров’я в місті Бонн, психіатричні лікарні в містах Рідштадт, Ліпштадт, Фірзен Федеративної Республіки Німеччини. Візит відбувся в рамках довгострокового співробітництва «Партнерство в охороні психічного здоров’я».

У стажуванні взяли участь головний позаштатний психіатр МОЗ України Ірина Пінчук, головний позаштатний дитячий психіатр МОЗ України Ігор Марценковський, головний позаштатний судово-психіатричний експерт МОЗ України Олександр Ревенок, заступник директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України з наукової роботи і судової психіатрії та експертизи Сергій Шум.

В ході зустрічі обговорювалися питання співпраці психіатричних служб і Міністерств охорони здоров’я ФРН та України, досягнуті результати, плани подальших дій. Зокрема, серед напрямків можливого співробітництва, визначена співпраця в сфері реформування післядипломної освіти фахівців в галузі охорони психічного здоров’я, дитячої та судової психіатрії.

В рамках візиту українські фахівці відвідали дві судово-психіатричні лікарні в містах Рідштадт та Ліпштадт. Корисним для вивчення став досвід відокремлення в Німеччині судово-психіатричних лікарень від загальної психіатричної мережі та наявність окремої лікарської спеціальності «Судовий психіатр». Зацікавлення викликала інформація щодо наявності спеціального Закону про порядок лікування неосудних та обмежено осудних осіб в кожній федеративній одиниці. Фахівці акцентували увагу на відмінностях із вітчизняним законодавством щодо прерогативи суду призначати та скасовувати лікування в судово-психіатричній лікарні, де зміна режиму утримання залежить від психічного стану хворого і визначається виключно лікарем судовим-психіатром.

Результатом досвіду німецьких фахівців у галузі судової психіатрії та оптимізації фінансових і людських ресурсів стало створення окремого лікувального закладу, що поєднує всі види спостереження (від суворого до амбулаторного в одній судово-психіатричній лікарні) з подальшим соціальним супроводом після виписки.

Актуальним було обговорення питання надання примусових заходів медичного характеру неповнолітнім правопорушникам з психічними розладами. В Німеччині існують дві моделі організації такої допомоги: система відділень в структурі дитячих психіатричних лікарень та в структурі судово-психіатричних лікарень. Відмінними для вітчизняного законодавства є вимоги для осіб, які мають право проводити судово-психіатричні експертизи. Так, у Німеччині суд на власний розсуд має право призначити експертом будь-якого лікаря-психіатра, дитячого психіатра чи судового психіатра, при цьому останній, залежно від рівня підготовки, може бути внесеним до суддівського реєстру експертів.

«Реформи, які відбуваються в Німеччині, є співзвучними змінам, передбаченим планами реформ в Україні. Насамперед це процеси відокремлення психіатричної допомоги дітям від комплексної психіатричної допомоги, її децентралізації та інтеграції із загальною медичною допомогою, – розповіла Ірина Пінчук. – В рамках візиту ми відвідали дві дитячих психіатричних лікарні в містах Рідштадт та Фірзен та ознайомились із діяльністю високоспеціалізованої психіатричної допомоги, зокрема відділень для дітей із залежністю від психоактивних речовин, сексуальною делінквентною поведінкою, з порушеннями соціальної адаптації, в якому, крім того, допомагають жертвам сексуального насильства. Також там є відділення сімейної психіатрії, в якому надається допомога родині як цілісній одиниці, відділення для дітей з психічними розладами, що поєднується з розумовою відсталістю».

За словами головного позаштатного психіатра МОЗ України, отриманий досвід може бути враховано при удосконалені нормативно-правової бази та реформуванні психіатричної галузі в Україні, зокрема для поліпшення моделі високоспеціалізованої психіатричної допомоги дітям та підліткам.

Прес-служба МОЗ України

18/10/2013 10:06


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC