Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Ірина Іванова: «Ситуація по грипу та ГРВІ повністю контрольована, передбачувана та характерна для нинішнього осіннього сезону» (18/10/2013)

У п’ятницю, 18 жовтня 2013 року у прес-центрі Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області проведено прес-конференцію на тему «Аналіз ситуації захворюваності грипом та ГРВІ, лабораторна діагностика, лікування, вакцинопрофілактика та профілактика грипу у Запорізькій області», в якій взяли участь начальник епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Світлана Миколаївна Кошель, заступник головного лікаря Запорізької обласної інфекційної клінічної лікарні, головний позаштатний інфекціоніст Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації Ірина Борисівна Іванова, в.о. завідувачки відділення організації епідеміологічних досліджень Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Любов Сергіївна Акчуріна, в.о. завідувачки вірусологічної лабораторії Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Вікторія Віталіївна Чайковська.

Начальник епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Світлана Миколаївна Кошель на прес-конференції повідомила, що Запорізька область перевищує на 27 відсотків середній по Україні показник захворюваності та знаходиться в середині областей, які перевищили середній рівень захворюваності по Україні. Для порівняння: найвищий рівень у Київській області, найнижчий – у Закарпатській.

- Закликаю, як один з основних методів профілактики населення, робити щеплення проти грипу, - підкреслила Світлана Миколаївна Кошель. – Також акцентую увагу на тому, якщо людина захворіла, то необхідно дотримуватися постільного режиму, викликати додому лікаря, не створювати ризик зараження на роботі, у транспорті та в інших місцях масового перебування людей.

Заступник головного лікаря Запорізької обласної інфекційної клінічної лікарні, головний позаштатний інфекціоніст Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації Ірина Борисівна Іванова зазначила, що на сьогодні у Запорізькій області ситуація по грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій перебуває під контролем фахівців, а в закладах практичної охорони здоров’я відсутнє скупчення хворих.

- Має місце сезонний підйом захворюваності, який характерний і для попередніх років, осінніх місяців та при такій сирій похмурій погоді, тому такі хворі є. Але, на щастя, немає важких хворих, з важкими ускладненнями, яким потрібні реанімаційні заходи. Ситуація повністю контрольована, передбачувана та характерна для нинішнього осіннього сезону, - повідомила заступник головного лікаря Запорізької обласної інфекційної клінічної лікарні, головний позаштатний інфекціоніст Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації Ірина Борисівна Іванова. – Але до грипу та підйому респіраторних захворювань необхідно готуватися сьогодні завчасно. Ми, як медичні працівники зараз проводимо додаткове навчання з медичним та немедичним персоналом, який може бути залучений у випадку непередбачуваної епідемії чи високого підвищення захворюваності. Обов’язково завчасно ми визначаємо необхідний ліжковий фонд. Також готуємо запас медикаментів для надання невідкладної допомоги, стан реанімаційних відділень, дихальної апаратури. І, звичайно, єдиним, найнадійнішим засобом захисту проти грипу є специфічна профілактика – це вакцинація. Тому що тільки вакцинація може дати нам надійний захист. Ті хворі, які померли в нашій області від грипу, вони всі були не щеплені. Також необхідно використовувати і всі інші засоби профілактики, такі як, загартування організму, раціональне харчування, рослинні адаптогени.

Виконуюча обов’язки завідувачки відділення організації епідеміологічних досліджень Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Любов Сергіївна Акчуріна повідомила, що в м. Запоріжжі на 42-му тижні захворюваність нижче за порогову на 43% - зареєстровано 4184 випадки захворювання на грип та ГРВІ, показник склав 51,8 при пороговому 92,1 на 10 тисяч населення. У порівнянні з попереднім тижнем захворюваність знизилась на 162 випадки. В цілому по Запорізькій області на 42-му тижні зареєстровано 9156 випадків ГРВІ, показник склав 50,7 на 10 тисяч при пороговому 56,5. За тиждень число госпіталізовано 202 особи (2,2% від числа захворілих). В порівнянні з попереднім тижнем кількість госпіталізованих зменшилась на 27 осіб. У Запорізькій області проти грипу вже вакциновано 1942 чоловіки, в т.ч. за кошти підприємств – 1343, за кошти місцевого бюджету – 421, за власні кошти – 178. Із числа групи ризику щеплено 406 дітей шкіл-інтернатів, 200 працівників охорони здоров’я.

У Запорізькій області розпочато проведення щеплень проти грипу, вакцинами що містять актуальні штами.

- Кожна людина, яка вирішила вакцинуватися, захищає особисто себе, - сказала виконуюча обов’язки завідувачки відділення організації епідеміологічних досліджень Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Любов Сергіївна Акчуріна.

Згідно з Постановою Першого заступника головного державного санітарного лікаря України № 20 від 16 вересня 2013 року «Про забезпечення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезон 2013-2014 років», відповідно до прогнозу Всесвітньої організації охорони здоров’я у епідемічному сезоні 2013-2014 років в Україні передбачається переважна циркуляція вірусів грипу А/California/7/2009 (H1N1), A/H3N2/Victoria/361/2011b, B/Massachusetts/2/2012/.

Листом від 24.09.2013 № 18.01-04/6602/29256 Міністерство охорони здоров’я України повідомляє, що станом на 24.09.2013 року на території Україні зареєстровано вакцини для профілактики грипу із оновленим штамовим складом епідемічного сезону 2013-2014 років:
- ВАКСІГРИП / VAXIGRIP виробництва «Санофі Пастер С.А.», Франція, сертифікат про державну реєстрацію № 65/12-300200000 від 19.09.2012, термін дії до 19.09.2017;
- ВАКСІГРИП / VAXIGRIP виробництва ТОВ «Фармекс груп», Україна (фасування з форми «in bulk» фірми-виробника «Санофі Пастер С.А.», Франція), сертифікат про державну реєстрацію № 881/12-300200000 від 19.09.2012, термін дії до 19.09.2017;
- FLUARIX™ / ФЛЮАРИКС™ виробництва «GlaxoSmithKline Biologicals, Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG», Німеччина, сертифікат про державну реєстрацію № 122/13-300200000 від 09.04.2013, термін дії до 09.04.2018;
ІНФЛУВАК® (INFLUVAC®) виробництва «Абботт Біолоджікалз Б.В. (Abbott Biologicals B.V.)», Нідерланди, реєстраційне посвідчення № UA/13027/01/01 від 24.07.2013, термін дії до 24.07.2018.

Для утворення належного титру антитіл та відповідного імунологічного прошарку вакцинацію необхідно розпочати в найкоротший термін.

Адреси щеплювальних кабінетів, які проводять щеплення проти грипу в м. Запоріжжі: Дитячий медичний центр «Кенгуру», м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 21, тел. 270-03-25; КУ «Запорізька обласна клінічна інфекційна лікарня», м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 142, тел.: 224-07-76, 124-95-16; ТОВ«Ассістан Сервіс», м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 17, тел. 220-42-40; ПП «ЕнаМед», м. Запоріжжя, вул. Дзержинського, 60, тел. 764-24-62; ТОВ «Багатопрофільна клінічна лікарня ТОВ «Віта-Центр», м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 3, тел. 289-07-01.

У районах та містах Запорізької області кабінети щеплень розташовані в лікувально-профілактичних закладах.

- Лабораторна діагностика грипу та гострих респіраторних захворювань - це базовий компонент епіднагляду за грипом. Вірусологічна лабораторія Запорізького обласного лабораторного Центру Держсанепідслужби України є єдиною в Запорізькій області лабораторією, яка атестована на проведення досліджень з діагностики вірусних захворювань, в тому числі респіраторних вірусних інфекцій, до яких належить грип, - повідомила виконуюча обов’язки завідувачки вірусологічної лабораторії Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Вікторія Віталіївна Чайковська. - Лабораторна діагностика грипу та ГРВІ заснована на використанні вірусологічного (безпосереднє виділення вірусу грипу), серологічного (виявлення зростання рівня антитіл в парних сироватках крові) методів дослідження, а також методу імунофлюоресцентної мікроскопії. З 2010 року в роботу лабораторії впроваджено молекулярно-генетичний метод із застосуванням полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР) в реальному часі. Враховуючи високу чутливість, специфічність та швидкість отримання результату, метод ПЛР стає провідним у ланці лабораторного моніторингу за грипом та ГРВІ. Спектр респіраторних інфекцій, дослідження на які проводяться вірусологічною лабораторією, крім грипу А та В, включає аденовіруси, віруси парагрипу декількох типів, риносинтиціальний, метапневмовірус, коронавіруси, бокавірус та ріновіруси.

Вікторія Віталіївна Чайковська зазначила, що в епідсезоні 2012-2013 років вірусологами лабораторії виділено 29 штамів вірусів грипу, з них 3 штами вірусу грипу В (подібні до штаму B/Wisconsin/01/2010), 22 штами вірусу грипу А (Н1N1)pdm09 (подібні до штаму A/California/7/2009), та 4 штами вірусу грипу А (Н3N2), подібні до штаму А/Victoria/361/2011). Всі виділені ізоляти були направлені для підтвердження та додаткового вивчення до ЦСЕС МОЗ України та ДЗ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського, частка цих штамів була підтверджена також і в референс-лабораторії ВООЗ по грипу (Лондон). Виділені штами вірусів використовуються при виготовленні вакцин проти грипу.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка інколи лише за 4-5 днів може призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хворий кашляє, чхає чи просто говорить. Як правило, радіус зони зараження навколо людини, яка занедужала становить два метри. Хвора людина навіть із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – в середньому це сім днів.

Вакцинація: найефективніший засіб захисту. Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною та ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

Згідно із чинним законодавством вакцини для профілактики грипу централізовано МОЗ не закуповуються

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять: діти до 5 років (особливо діти до 2 років); вагітні жінки; люди віком від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет; хворі на хронічні серцево-судинні захворювання; хворі на хронічні захворювання легенів; люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями; люди, що перебувають на імуносупресивній терапії. Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити.

Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях. У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю та профілактики грипу.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

18/10/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC