Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

В Україні існують усі сучасні методики лікування псоріазу (23/10/2013 09:09)

В Україні існують усі сучасні методики лікування псоріазу. Про це повідомив на брифінгу з нагоди відкриття Національних днів боротьби з псоріазом головний позаштатний дерматовенеролог МОЗ України Олександр Літус.

За його словами, усі сучасні методи лікування псоріазу, які застосовуються в світі, існують сьогодні й в Україні. Йдеться про вузькосмугову УФБ-фототерапію та імунобіологічну терапію. «Важливо, щоб наші пацієнти зрозуміли – усі ці методики присутні в Україні, це дозволяє досягти стійкої ремісії та її підтримки у переважної більшості пацієнтів», – переконаний Олександр Літус.

Як пояснив головний дерматовенеролог МОЗ України, в нашій країні статистичні дані щодо захворюваності на псоріаз суттєво відрізняються від середніх показників у європейських країнах. За даними відділу медичної статистики МОЗ України, в 2011 році налічувалось понад 102 тисячі хворих, що становило 0,21% від загальної кількості населення. Однак, за даними Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (International Federation of Psoriasis Associations) поширеність псоріазу в світі складає близько 2,5-3% від загальної популяції. Тому, якщо екстраполювати ці статистичні дані в Україну, то в результаті виходить, що реальна кількість хворих на псоріаз в нашій державі становить понад один мільйон осіб.

«Головна мета проведення Національних днів боротьби з псоріазом – актуалізація проблеми цього захворювання, поширення інформованості суспільства про те, що в Україні достатньо фахівців, які володіють методами лікування для досягнення стійкої ремісії, – розповів під час брифінгу директор Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України Микола Хобзей. – Суттєво, що для досягнення найкращих результатів у боротьбі із псоріазом застосовуватиметься мультидисциплінарний підхід – окрім дерматологів, долучатимуться ревматологи, терапевти та сімейні лікарі».

«Статистика показує, що у кожного четвертого хворого на псоріаз неминуче виникає ускладнення у вигляді псоріатичного артриту. Щороку кількість таких хворих зростає. Як правило, від початку діагностування захворювання через вісім-дев'ять років пацієнт страждає на псоріатичний артрит, – повідомив під час зустрічі з журналістами головний позаштатний ревматолог МОЗ України Олег Яременко. – Втрата працездатності є найважливішим соціально-економічним наслідком псоріатичного артриту. Вона може виникнути на ранній стадії розвитку хвороби і стати пожиттєвою проблемою. Такі хворі через свою непрацездатність швидше йдуть на пенсію або взагалі припиняють працювати».

Олександр Літус розповів, що в 2010 році було підготовлено проект концепції Державної цільової програми лікування хворих на псоріаз (у тому числі з тяжким перебігом) та псоріатичний артрит на період до 2015 року. Подібні ініціативи ввійшли до проекту частини «Псоріаз» Загальнодержавної програми «Здоров'я – 2020: український вимір». Дана програма має на меті поступово постачати в усі регіони обладнання для фототерапії, а також забезпечити хворих на псоріаз дороговартісними препаратами для системної терапії. Очікується, що фінансування цієї програми з державного бюджету надійде вже наступного року.

Присутній на брифінгу представник Української асоціації псоріазу Олексій Дащенко, який хворіє на псоріаз з 1996 року, розповів, що окрім самих хворих, які страждають від псоріазу, це захворювання є випробуванням і для їхніх близьких. «Люди, які нас оточують – наші рідні та близькі – зазвичай страждають навіть більше від нас, бо розуміють, що не в змозі нам зарадити». За його словами, держава повинна приймати активнішу участь у наданні медичної допомоги хворим на псоріаз.

Олександрі Літус підкреслив, що національні дні боротьби з псоріазом не відносяться до категорії заходів для вузьких спеціалістів, а є інформативними акціями, спрямованими на поширення обізнаності населення з цієї проблемою. «Важливо, щоб усі, хто вже досить давно хворіє на псоріаз, дізнались, що сьогодні існують методи, які можуть забезпечити комфортне існування з цією хворобою, – сказав він. – Приблизно п’ять років в Україні та світі наявні дієві методики лікування, але люди, які мають негативний досвід лікування, шукають альтернативні шляхи вирішення своєї проблеми – звертаються за допомогою до цілителів, знахарів, представників мережевого маркетингу, і, таким чином, лише доводять хворобу до важких ускладнень».

В Україні існує 18 спеціалізованих центрів для лікування псоріазу, чотири з яких розташовані в Києві, решта – в регіонах. У переважній більшості, це заклади державної чи комунальної форми власності, також є приватні, які мають необхідне обладнання і на ранніх стадіях захворювання можуть отримати дієву допомогу.

Довідка:

Псоріаз – це хронічне захворювання шкіри, яке розвивається на основі спадкової схильності під дією різних пускових чинників, основний з яких – стрес. Також «запустити» псоріаз можуть інфекційні захворювання, гормональні розлади, ожиріння, зловживання алкоголем, куріння. Захворювання супроводжується висипаннями на шкірі у вигляді червоно-рожевих потовщених бляшок, з вираженим лущенням на поверхні. У суттєвої частини пацієнтів (15-30%) захворювання може прогресувати із розвитком запального ураження суглобів – псоріатичного артриту.

Попередження важких наслідків псоріазу й інвалідності залежить від своєчасного та адекватного лікування, метою якого є досягнення ремісії хвороби. Для лікування псоріазу у всьому світі широко застосовується метод вузькосмугової фототерапії, який полягає в дії на шкіру ультрафіолету з довжиною хвилі 311нм. Цей ультрафіолет чинить протизапальну, імуномодулюючу, протисвербіжну дію. Метод вузькосмугової фототерапії входить у протоколи та стандарти лікування псоріазу всіх розвинених країн, тому підходить для лікування дітей з п’яти років, вагітних жінок та годуючих матерів. Окрім того, метод вузькосмугової фототерапії ефективний у лікуванні ряду інших захворювань шкіри, таких як атопічний дерматит, парапсоріаз, вітиліго, алопеції та інші.

Курс лікування псоріазу складає 20–25 процедур, тривалість однієї процедури – 15 хвилин. Такі процедури проводяться 2-4 рази на тиждень в амбулаторних умовах, без відриву від роботи чи навчання. Ключовим фактором у лікуванні методом фототерапії є наявність обладнання в транспортній досяжності для пацієнта.

Факти щодо псоріазу, які має знати кожен

1) Псоріазом хворіє близько 3% населення земної кулі та понад 1 200 000 українців. Псоріазом хворіють чоловіки, жінки, діти та навіть новонароджені.

2) Псоріаз не передається при контакті, ним неможливо заразитись.

3) Псоріаз, точніше схильність до його розвитку, можна тільки успадкувати від батьків. Якщо у одного із батьків є псоріаз, ризик розвитку його у дитини становить близько 15%. Якщо обоє батьків мають псоріаз, ризик його успадкувати складає до 40%.

4) Псоріаз може уражати не лише шкіру. У 30-40% псоріаз уражає нігті, а у 15-20% людей з псоріазом є ризик розвитку запального ураження суглобів – псоріатичного артриту (артропатії).

5) Псоріатичний артрит може стати причиною інвалідності.

6) Псоріаз з важким перебігом суттєво підвищує ризик супутніх серцево-судинних захворювань.

7) Псоріаз неможливо вилікувати, але його перебіг можна і треба контролювати так, щоб його прояви на шкірі були мінімальними, і він не заважав повсякденному життю.

Прес-служба МОЗ України

23/10/2013 09:09


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC