Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Порушення вимог санітарного законодавства були виявлені в 100 % випадків (30/10/2013)

Сьогодні, 30 жовтня 2013 року, в актовому залі Держсанепідслужби Запорізької області на розширеному засіданні Колегії Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області під час розгляду питання про організацію нагляду за дотриманням вимог санітарного законодавства щодо забезпечення населення якісною та безпечною питною водою акцентовано увагу на тому, що одним з основних проблемних питань нашого регіону, яке, на жаль, до цього часу не має позитивного вирішення, є незадовільний технічний стан інженерної інфраструктури водопостачання, зношеність водопровідних мереж внаслідок вичерпаного терміну експлуатації; низький рівень технологічного обслуговування та дефіцит фінансових коштів на модернізацію систем водопостачання. Вторинне забруднення питної води через водогінні труби (старість, зношеність, аварії) - головна проблема Запорізької області. У цілому, в Запорізькій області в аварійному стані знаходиться 31% водорозподільних мереж магістральних водоводів, 29% вуличних водоводів та 42% внутрішньо-квартальної та внутрішньо-дворової водорозподільної мережі.

У засіданні колегії взяли участь: Олег Володимирович Зикін, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області; Анатолій Михайлович Моргун, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області; Микола Якович Чуприна, директор Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»; Анатолій Іванович Севальнєв, завідувач кафедри загальної гігієни та екології Запорізького державного медичного університету, доцент, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України; Алла Миколаївна Тонковід, голова Запорізької обласної ради профспілок медичних працівників; члени колегії; керівники структурних та відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, керівники та фахівці ДУ "Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України".

Про організацію нагляду за дотриманням вимог санітарного законодавства щодо забезпечення населення якісною та безпечною питною водою доповіли: головний спеціаліст санітарно-гігієнічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Юлія Олександрівна Дудко, начальник відділу соціально-гігієнічного моніторингу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Євген Олександрович Тулушев, начальник Запорізького міського управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Володимир Олександрович Хомутов, в.о. начальника Мелітопольського міського управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Роман Васильович Скляров.

Під час розгляду цього питання зазначено, що Держсанепідслужбою Запорізької області проведено аналіз роботи з питань здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за суб’єктами господарювання, які забезпечують населення області питною водою. Соціально-гігієнічний моніторинг системи питного водопостачання та водокористування у Запорізькій області є державною системою спостереження, аналізу, оцінки і прогнозу стану здоров'я населення, виявлення причинно-наслідкових зв'язків між станом здоров'я населення, бактеріологічним і хімічним складом питної води.F4_9mes

З метою забезпечення населення області питною водою гарантованої якості в Запорізької області розроблено та затверджено рішенням обласної ради від 31.05.2012 № 10 Програму «Питна вода Запорізької області» на 2012-2020 рр., яка передбачає доведення якості питної води, що подається населенню області, до встановлених нормативів, охорону джерел питного водопостачання; нормативно-правове та науково-технічне забезпечення з урахуванням стандартів, технологій, засобів і методів, прийнятих у Європейському Союзі.

За результатами проведеного аналізу встановлено, що протягом поточного року виконано ряд заходів, спрямованих на поліпшення якості питного водопостачання. Проте залишається ще багато проблем, які потребують першочергового вирішення.

Відповідно до плану роботи Держсанепідслужби Запорізької області на 2013 рік проведено одномоментні перевірки об'єктів, що забезпечують питною водою населення численністю понад 100 тисяч осіб, з питань контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства. Плановим перевіркам підлягали суб'єкти господарської діяльності, які забезпечують питною водою населення міст Запоріжжя, Бердянська, Мелітополя і Якимівського району. Загалом таких суб'єктів господарювання 5, до їх складу входить 18 об'єктів водопостачання. Всі вони перевірені із застосуванням лабораторно-інструментальних методів контролю. Порушення вимог санітарного законодавства були виявлені в 100 % випадків.

За 9 місяців 2013 року на мікробіологічні дослідження відібрано 7444 проби питної води, із них 148, що становить – 1,9% (за 9 місяців 2012 р. - 1,1%; за 2012 рік - 1,44%; середній багатолітній показник складає - 1,13%) не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Отримані результати свідчать про незначне збільшення рівня мікробіологічного забруднення питної води. На хімічні показники відібрано 7506 проб, із них 1139 з відхиленнями від гігієнічних нормативів, що становить близько 11 % (за 9місяців 2012 р. – 12, 57%; у 2012 році –11,4%; середній багатолітній показник складає - 14,45%). Отримані результати свідчать про незначне зниження рівнів хімічного забруднення питної води.

Близько 80% води підземних джерел Запорізької області мають перевищення показників за вмістом заліза, марганцю, загальної мінералізації та жорсткості та не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», що є значним фактором ступеня ризику для населення та потребує проведення відповідних заходів з доведення їх до питної якості.

Не менш актуальною залишається проблема водопостачання сільських районів, де чисельність населення менше 20 тисяч чоловік. В умовах дії постанови КМ України № 869 (при планових перевірках - не частіше 1 разу на 5 років) забезпечити якість нагляду за об'єктами водопостачання дуже складно.

Єдиними поверхневими водними джерелами для забезпечення населення Запорізької області питною водою є річки Дніпро, Берда та Каховський магістральний канал річки Дніпро. Інші річки для використання в господарсько-питних цілях не придатні.

Водопостачання населення питною водою з відкритих джерел в Запорізькій області надається до міст Запоріжжя, Бердянська, Вільнянська, частково м. Мелітополя, смт. Новомиколаївка, Кушугум, Балабине, сільських населених пунктів Вільнянського, Новомиколаївського, Запорізького районів та 22 сільських населених пунктів Мелітопольського, Якимівського та Приазовського районів. Решта населення Запорізької області змушена використовувати для господарсько-питних цілей воду з артезіанських свердловин. Централізованим питним водопостачанням в Запорізькій області забезпечено лише половину сільських населених пунктів, сім сільських районів вимушені користуватися привізною водою.

Одним з основних проблемних питань нашого регіону, яке, на жаль, до цього часу не має позитивного рішення, є незадовільний технічний стан інженерної інфраструктури водопостачання, зношеність водопровідних мереж внаслідок вичерпаного терміну експлуатації; низький рівень технологічного обслуговування та дефіцит фінансових коштів на модернізацію систем водопостачання. Вторинне забруднення питної води через водогінні труби (старість, зношеність, аварії) - головна проблема Запорізької області. У цілому, в Запорізькій області в аварійному стані знаходиться 31% водорозподільних мереж магістральних водоводів, 29% вуличних водоводів та 42% внутрішньо-квартальної та внутрішньо-дворової водорозподільної мережі. Кожного року зростає аварійність на водопровідних мережах майже на 10%, з щорічною втратою питної води - 35%. Ремонт та заміна водопровідних мереж виконуються не з метою попередження аварійних ситуацій, а тільки в екстрених випадках. Ситуація, що склалася сприяє збільшенню кількості скарг від населення на якість питної води.

У критичному стані перебуває водопостачання, де джерелами є артезіанські свердловини. У ряді сільських районів, в результаті проведеної реформи водопровідні споруди та мережі залишилися безгосподарними, не визначені їх власники, що в кінцевому результаті сприяє руйнуванню огородження територій зон санітарної охорони першого поясу (зона суворого режиму), це артсвердловини м. Приморська, м. Мелітополя та інших районів області. Практично всі наземні насосні станції першого підйому артсвердловин вимагають ремонту.

За підсумками проведеного аналізу встановлено, що тільки комплексний підхід до вирішення проблем водопостачання населення Запорізької області, спільними зусиллями Держсанепідслужби та місцевих органів влади, відомств, керівників підприємств водопровідних мереж дасть змогу підвищити якість та безпеку питної води, що дозволить уникнути виникнення випадків епідемічних ускладнень на території нашого регіону.

З даного питання на засіданні Колегії прийнято проект рішення, який надіслано у відокремлені структурні підрозділи Держсанепідслужби Запорізької області для обговорення у 10-денний строк та прийняття остаточного рішення.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

30/10/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC