Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Діабет: освіта і профілактика (14/11/2013)

Щорічно в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом. Цей день, заснований Міжнародною федерацією діабету (МФД) і Всесвітньою організацією охорони здоров'я ( ВООЗ), проводиться 14 листопада. У 2013 році цей день проводиться під девізом: «Діабет: освіта і профілактика». Мета його проведення - поліпшення здоров'я населення шляхом стимулювання та підтримки вжиття ефективних заходів з епіднагляду, профілактики та боротьби з діабетом та його ускладненнями.

Цукровий діабет повсюдно визнаний найнебезпечнішим викликом світовій спільноті. Він став першим неінфекційним захворюванням, всесвітня загроза якого спонукала ООН у 2006 році прийняти резолюцію, що закликає всі країни об'єднатися в боротьбі проти діабету, і в тому числі «створювати національні програми з попередження, лікування та профілактики цукрового діабету та його ускладнень і включати їх до складу державних програм з охорони здоров'я ».

Тягар діабету збільшується в усьому світі, особливо в країнах, що розвиваються. Ще 20 років тому (за даними ВООЗ) кількість людей з діагнозом «цукровий діабет» на нашій планеті не перевищувала 30 мільйонів. Сьогодні їх кількість досягла 347 мільйонів. Згідно з прогнозами, до 2030 року діабет стане сьомою провідною причиною смерті у світі.

Передбачається, що в наступні 10 років загальна кількість випадків смерті від діабету збільшиться більш ніж на 50 %.

Всесвітня організація охорони здоров'я приділяє особливу увагу дітям і молодим людям та закликає вживати заходів для захисту їх здоров'я. Останнім часом цукровий діабет став реєструватися серед дітей і підлітків все в більших масштабах. У деяких частинах світу цукровий діабет другого типу став основним типом діабету серед дітей. Є всі підстави припускати, що вирішальну роль у цьому відіграє глобальне зростання показників дитячого ожиріння і фізичної інертності.

Профілактика цукрового діабету другого типу може здійснюватися як на рівні популяції в цілому, так і на індивідуальному рівні. Очевидно, що профілактика в масштабах усього населення не може проводитися тільки силами охорони здоров'я. Потрібні національні плани по боротьбі із захворюванням, створення умов для досягнення і підтримки здорового способу життя, активне залучення в цей процес різних адміністративних структур, підвищення інформованості населення в цілому, дії по створенню «недіабетогенного» довкілля.

Важливо зазначити, що школи первинної та вторинної профілактики та реалізація програм профілактики діабету дозволять зменшити захворюваність на цукровий діабет, забезпечити високий рівень життя хворих на діабет і людей з високим ризиком захворювання. .
Лікарі терапевтичного профілю неминуче зустрічаються з пацієнтами, що входять до групи ризику розвитку цукрового діабету (це хворі з ожирінням, артеріальною гіпертонією, дисліпідемією). Саме ці лікарі повинні першими «забити тривогу» і провести найважливіше дослідження для виявлення цукрового діабету - визначення рівня цукру крові натще. У нормі цей показник не повинен перевищувати 5,5 ммоль/л у капілярної крові або 6,1 ммоль/л у плазмі венозної крові. При підозрі на наявність цукрового діабету лікар повинен терміново направити пацієнта до фахівця-ендокринолога. Якщо пацієнт має кілька факторів ризику розвитку цукрового діабету (окружність талії більше 94 см у чоловіків і більше 80 см у жінок, рівень артеріального тиску понад 140 /80 мм рт ст, рівень холестерину крові більше 5,2 ммоль/л і тригліцеридів крові більше 1,7 ммоль/л, спадкову обтяженість по цукровому діабету та ін), то лікарю також необхідно направити хворого до ендокринолога.

На жаль, лікарі первинної ланки не завжди мають настороженість щодо цукрового діабету і «пропускають» початок захворювання, що призводить до пізнього звернення хворих до фахівців та розвитку незворотних судинних ускладнень. Тому так важливо проведення масових скринінгових обстежень, в тому числі диспансеризації населення, спрямованих на раннє виявлення факторів ризику розвитку цукрового діабету другого типу. Також необхідно інформувати населення за допомогою будь-яких засобів масової інформації про фактори ризику розвитку цукрового діабету другого типу та його перші клінічні прояви, і, найголовніше, підвищити якість навчання лікарів загальної практики основам раннього виявлення цукрового діабету другого типу.

Відповідаючи на запитання, чи легко попередити цукровий діабет другого типу в групах високого ризику, можна стверджувати, що якщо здоровий спосіб життя увійшов у звичку, то попередити діабет не складно. Але дотримуватися здорового способу життя потрібно постійно, інакше загроза повертається. Активні вправи і дієта - це такі ж ліки від цукрового діабету як і таблетки, які необхідно приймати щодня.

Олександр Григорович Башлай,

головний лікар Комунальної установи “Запорізький обласний Центр здоров’я” Запорізької обласної ради

14/11/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC