Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

21 листопада - Міжнародний день непаління (21/11/2013)

Починаючи з 1977 року, кожного третього четверга листопада за ініціативою Міжнародного союзу боротьби з раком проводиться Міжнародний день непаління.

За даними ВООЗ, в Україні тютюн є причиною 14,8% усіх смертей та 12,8% втрачених років здорового життя. Куріння спричиняє 13% хвороб в Україні, істотно підвищуючи ризик розвитку багатьох захворювань і нерідко є головним їх негативним чинником, загострює перебіг цілого ряду захворювань. Список захворювань, на розвиток, перебіг і результат яких негативно впливає куріння тютюнових виробів, постійно розширюється і вже налічує більше 100 різних захворювань та розладів, у тому числі 24 види раку, інфаркт міокарду, інсульт, діабет, періодонтит, катаракта, ниркова недостатність, тощо.

Курці тютюну не лише частіше хворіють і раніше вмирають, але, в середньому, гірше бачать, гірше чують, швидше втрачають зуби та лисіють, у них гірше загоюються рани, вони частіше хропуть, їх інтелект з віком погіршується швидше, і в цілому - не тільки кількість, але і якість життя курців помітно гірше, ніж у тих, хто не палить.

І все ж, незважаючи на реальну загрозу, людина часто не відносить до себе небезпеки, пов'язані з тією чи іншою поведінкою, способом життя. Тому можливий ризик представляється недостатньо конкретним і здається примарним та далеким. Щоб перемогти звичку, треба представити себе хоча б в одній з небезпечних ситуацій, обумовлених курінням.

Говорячи про захворюваність та смертність, обумовлених курінням, мається на увазі накопичуваний ефект тривалої негативної дії тютюну на організм людини. Навіть кілька коротких періодів інтенсивного паління можуть призвести до значних змін в організмі. У медицині є термін: «хвороби, які пов'язані з курінням». Смертність серед курців на 22% вище, ніж серед некурців. Небезпека куріння для життя зростає із збільшенням кількості викурених сигарет.

Вчені стверджують, що вже в даний час середня тривалість життя людини може становити 85 і навіть 90 років. Шлях до цього лежить, перш за все, у відмові від шкідливих звичок. Так, на думку вчених , якщо людство відмовиться від куріння, то число тих, хто страждає від захворювань серця зменшиться на 25%, а деякі захворювання легенів взагалі зникнуть.

У віці 20-29 років 38 % курців хочуть кинути палити. У віці 40-59 років хочуть припинити куріння 47 % курців. Ці цифри відповідають самооцінці свого здоров'я: 12,7 % курців у віці 20-39 років вважають себе хворими, а у віці 40-59 років хворими через куріння вважають себе 33,8 %. 37,2 % опитаних припинили куріння, причому найбільш частою причиною цього було яке-небудь захворювання. Однак куріння нерідко поновлюється після одужання, коли в більшості випадків вже зник тяжкий потяг до тютюну.

Проблема відмови від куріння завжди залишається актуальною, особливо для тих, хто не може самостійно відмовитися від шкідливої звички. Міністерство охорони здоров'я своїм наказом МОЗ № 746 від 26.09.2012 затвердило "Методичні рекомендації для медичних працівників закладів охорони здоров'я з надання лікувально-профілактичної допомоги особам, які бажають позбутися залежності від тютюну" http://www.moz.gov.ua/ua/portal/dn_20120926_746.html, базовані на кращому світовому досвіді практичної допомоги у відмові від куріння. F_28.05

МОЗ України закликає кожного медичного працівника України протягом листопада вибрати хоча б один робочий день для проведення опитування кожного свого пацієнта про тютюнокуріння. Некурців варто похвалити за здоровий вибір, а курців - заохотити кинути палити, запропонувавши їм свою допомогу.

Нагадаємо, що у 2012 році в Україні за ініціативи Уряду, Міністерства охорони здоров'я, громадськості вже відбулась низка антитютюнових заходів, спрямованих на заборону куріння, його негативний вплив на здоров'я курців та його оточуючих саме на законодавчому рівні. Зокрема, з 16 вересня 2012 року в Україні заборонено майже всі форми реклами тютюну, з 4 жовтня 2012 року усі упаковки для тютюнових виробів в Україні виготовляються з фотоілюстраціями із зображеннями хвороб, викликаних курінням, з листопада поточного року діє повна заборона куріння в громадських місцях, з 16 грудня 2012 року набув чинності закон, який, зокрема, повністю забороняє куріння не лише у приміщеннях, але і на території закладів охорони здоров'я.

Олександр Вікторович Стадніченко,

в. о. головного лікаря Комунальної установи «Запорізький обласний Центр здоров’я» Запорізької обласної ради

21/11/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC