Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Діабет – не вирок, а спосіб життя, який вимагає змінити звички (18/11/2013 10:34)

Ефективність лікування діабету значною мірою залежить від самих пацієнтів – про це під час прес-конференції «Життя з цукровим діабетом: реалії та рекомендації для пацієнтів» нагадали медичні фахівці. Прес-конференція відбулася у рамках ХІ модулю Школи медичної журналістики, що був присвячений боротьби із захворюванням.

Цукровий діабет - одна із найпоширеніших неінфекційних хвороб в Україні. Вона посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань. В Україні діагноз «цукровий діабет» має понад 1,3 млн. осіб, із них понад вісім тисяч – діти. Так за даними статистики за 2012 рік, кількість людей, у яких вперше діагностовано цукровий діабет, сягнула понад 121 тисячу осіб. Це серйозна проблема для будь-якої країни, адже захворювання має високий рівень поширеності та часто призводить до інвалідизації.

«За час реалізації Державної цільової програми «Цукровий діабет» було досягнуто результативних показників ефективності щодо профілактики, діагностики та лікування даної патології хворих. Передусім, це зниження рівня смертності від ускладнень, зменшення кількості діабетичних гангрен та ампутацій кінцівок. Зріс рівень компенсації (унормування рівня глюкози у крові) хворих від проведеного лікування. Почали активно відкриватися школи самоконтролю пацієнтів. Окрім того, в рамках реалізації програми хворі забезпечуються препаратами інсуліну на 100% за бюджетні кошти. Також шляхом централізованих закупівель було забезпечено тест-смужками до індивідуальних глюкометрів дітей та вагітних у повному обсязі.

Реалізація програми завершується у цьому році, але її заходи будуть відображені у наступній програмі. На засіданні Кабінету Міністрів України схвалено проект Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми «Здоров'я – 2020: український вимір», метою якої є, зокрема, підвищення ефективності профілактики, діагностики та лікування людей хворих на цукровий діабет», - відзначила заступник начальника управління-начальник Відділу спеціалізованої медичної допомоги Управління спеціалізованої медичної допомоги Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України Наталія Боднарук.

Медики, ендокринологи та пацієнтські організації підтримують заходи, включені до проекту програми «Здоров’я 2020: український вимір». «Програма враховує думку медиків та пацієнтів щодо ефективних кроків у боротьбі із цукровим діабетом. Особливий акцент зроблено на первинній профілактиці – це інформування населення про захворювання та способи запобігання. Особливо, для груп ризику, а це люди із надмірною масою тіла, ожирінням, ті, хто старший 40 років. Також до просвітницької роботи залучатимуться ЗМІ та громадськість тощо. Опрацьовані в програмі заходи із вторинної профілактики, тобто, раннього виявлення недуги. Увагу приділено і якісному та безперебійному забезпеченню пацієнтів необхідними препаратами», - відзначила завідувач відділенням загальної ендокринної патології та обміну речовин Київського міського клінічного ендокринологічного центру Ксенія Замолотова.

Для комплексного вирішення проблеми діабету МОЗ було розроблено проект постанови Кабінету Міністрів. Ними передбачено введення державного регулювання цін на інсуліни на основі методології порівняння їх у референтних країнах. Державне регулювання цін на ці препарати гарантує, що їхня вартість по усій Україні буде однакова.

Проект було прийнято Постановою від 14 серпня 2013 р. № 732 «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну». На сьогодні МОЗ відпрацювало методику визначення граничних цін на інсуліни, що будуть закуповуватися за кошти місцевих бюджетів, з урахуванням яких буде здійснюватися декларування цін на ці препарати, починаючи з лютого 2014 року. Втілення референтного ціноутворення на інсуліни дозволить економити кошти, які можна перерозподілити і направити на вирішення інших проблем хворих на діабет.

Також у світі, у тому числі і в Україні, визнають, що вирішальним у ефективності лікування є щоденний самоконтроль обміну речовин хворим. Медики та вчені всього світу стверджують, що ефективно лікувати діабет можна лише за умови, що хворий може коригувати лікування у домашніх умовах вчасно та правильно. Тому створюються «Школи діабету», де для пацієнтів проводять навчання, спрямоване на вироблення у них навичок для нормалізації обмінних процесів, ліквідації гострих та хронічних ускладнень. Сьогодні в Україні налічується близько 199 таких шкіл, де за останній рік пройшло навчання понад 120 тисяч хворих.

«Важливо розуміти, що тільки призначення ефективного лікарського препарату не вирішує проблеми контролю діабету. Однією з головних задач лікування є освіта, розуміння того, як жити із захворюванням та запобігати його ускладненням. Адже діабет – це спосіб життя. До навчання потрібно залучати не лише людей, у яких діагностували діабет, а і їхніх родичів. Тому довгострокові проекти, спрямовані на освіту пацієнта, є вкрай необхідними», - відзначив голова представництва Елі Ліллі Восток С.А. Сергій Калашник.

«За кордоном навчання людей із діабетом – поширена практика. Проте в Україні інше ставлення самих пацієнтів до такого навчання. У них недостатньо мотивації. І наше завдання – спільними зусиллями держави, лікарів та громадськості змінити ситуацію», - відзначила представник Київського благодійного фонду «Діабетик».

Тому лікарі, інструктори шкіл самоконтролю застосовують нові методи навчання, які дозволяють провести урок у ігровій формі для кращого засвоєння інформації та напрацювання необхідних навичок.

Також з метою підвищення якості просвітницької роботи серед населення з питань запобігання розвитку захворювання на цукровий діабет налагоджена співпраця між МОЗ та громадськими пацієнтськими організаціями.

Засоби масової інформації відіграють важливу роль у профілактиці та боротьбі із цукровим діабетом. Представники ЗМІ в рамках Школи медичної журналістики після прес-конференції мали змогу виміряти рівень глюкози у крові. А також відвідати одну із шкіл самоконтролю та поспілкуватися із пацієнтами та лікарями. F_18.11

Самоконтроль цукрового діабету пацієнтом підвищує ефективність лікування. Цього навчають у спеціальних школах. В одній із них побували представники ЗМІ у рамках Школи медичної журналістики «Особливості життя з цукровим діабетом». Журналісти відвідали практичне заняття «Школи соціальної адаптації хворих на цукровий діабет», яка працює при Київському міському клінічному ендокринологічному центрі.

Подібних шкіл самоконтролю по Україні налічується близько 199. На освітні заняття запрошують не лише людей, у яких діагностували цукровий діабет, а і їхніх родичів та близьких. Курси безкоштовні. А відвідувачі отримують усі необхідні знання про ефективний самоконтроль захворювання: коли і як вимірювати рівень глюкози у крові, якими повинні бути мінімальні та максимальні значення, які продукти, коли і скільки потрібно вживати, які види фізичної активності краще підійдуть людям із цукровим діабетом тощо.

Інструктори школи самоконтролю допомагають пацієнтам усвідомити, що цукровий діабет – це спосіб життя і потрібно змінити свої звички. Навчання проводять у інтерактивній формі. Завдяки цьому пацієнт отримує знання і формує навички, які дозволять змінити звичний спосіб життя в бік більш здорового і навчитися керувати своїм захворюванням.

Так для візуалізації у школі самоконтролю при Київському міському клінічному ендокринологічному центрі для навчання використовують інтерактивні карти. Цей метод зокрема допомагає відокремити факти про захворювання від міфів.

«Один із найпоширеніших міфів про цукровий діабет – потрібно дотримуватися сурової дієти та багато продуктів повністю виключити із раціону. Насправді харчування повинно бути збалансованим, їсти потрібно маленькими порціями та часто – кожні три години. Також їсти можна майже всі корисні продукти, але знати коли та скільки», - пояснила інструктор «Школи соціальної адаптації хворих на цукровий діабет», яка працює при Київському міському клінічному ендокринологічному центрі Ольга Бондаренко.

Також роз’яснюють які продукти можна вживати щодня, а які рідше, бо вони значно підвищують рівень глюкози у крові. Які «заборонені» продукти можна собі дозволити, скільки та коли.

«Забезпечення людей із цукровим діабетом якісними та ефективними лікарськими засобами – лише частина лікування. Освітня частина лікування забезпечить більше половини його успіху. Саме розуміння пацієнтом та його родичами того, як жити із цим діагнозом, відіграє ключову роль», - відзначив голова представництва компанії Елі Ліллі Восток С.А. Сергій Калашник.

На заняттях, крім необхідних теоретичних знань, відвідувачі школи отримують практичні навички. Наприклад, як правильно складати власне меню та вимірювати разову дозволену порцію того чи іншого продукту без застосування ваг чи інших мірил. Також пацієнти можуть обмінятися власним досвідом того, як вдалося побороти погані звички, зокрема, переїдання та отримати фахову пораду з цього приводу.

Виходячи із закордонного досвіду, фахівці радять людям із цукровим діабетом проходити курс навчання самоконтролю раз на рік.

Прес-служба МОЗ України

18/11/2013 10:34


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC