Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

6 березня - Всесвітній день боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми (06/03/2014)

З 2008 року на підтримку ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, що мають глаукому, 6 березня в Україні проводиться Всесвітній день боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми.

Термін «глаукома» об’єднує велику групу захворювань очей, яка характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з послідуючим розвитком дефектів поля зору, зниженням центрального зору та атрофією зорового нерву. Найчастіше хвороба розвивається непомітно. Порушення відтоку внутрішньоочної рідини – одна із найчастіших причин незворотної сліпоти.

Факторами, які спричиняють розвиток глаукоми є: розлад нервової, серцево-судинної систем, ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, 40 % пацієнтів із патологією дна ока складають люди, хворі на діабет.

Розрізняють відкритокутову чи закритокутову форми глаукоми. Відкритокутова форма найчастіше довго протікає безсимптомно і виявляється на пізній стадії. Закритокутова більш виражена при значному підвищенні тиску і проявляється гострим приступом: виникає біль в оці, надбровній дузі, скронях, уражене око заслане туманом, при погляді на лампу з’являються райдужні кола.

Реєструються випадки з нормальним внутрішньоочним тиском. У таких випадках тиск тримається в зоні верхньої границі норми, але кровообіг в зоровому нерві різко погіршується, а значить його функції порушуються.

Глаукома стабільно посідає друге місце серед причин сліпоти у світі. Факторами, які спричиняють постійно зростаюче число інвалідів – сліпих від глаукоми є: пізня стадія захворювання на момент його виявлення, коли функції зору незворотно знижені, малоефективне лікування, причиною якого можуть бути недоступні високовартісні медичні препарати та недоліки в обстеженні хворих.

Для ефективної діагностики глаукоми необхідне сучасне обладнання, яке практично відсутнє в районних лікарнях, де зосереджено диспансерний нагляд за хворими. Не менш одного разу на рік хворі з глаукомою повинні обстежуватися в умовах обласного глаукомного кабінету, котрий слід відповідно забезпечити обладнанням. Особливу важливу роль грає раннє виявлення хвороби.

Показники виявлення глаукоми в регіонах суттєво відрізняються, на що впливає наявність долікарських кабінетів, які проводять вимірювання внутрішньоочного тиску, рівень та цілеспрямованість санітарно-просвітньої роботи.

Враховуючи, що всі хворі на глаукому підлягають диспансерному нагляду, чисельність диспансерної групи характеризує розповсюдженість захворювання. В розрахунок показників взято все доросле населення, хоча більш достовірним є показник числа хворих на глаукому серед населення старше 40 років. Так, в Україні, як і в Запорізькій області, показник числа хворих на 100 тис. населення складає – 0,56 % (за даними ВООЗ – у світі – 0,5 %), а серед населення старше 40 років цей показник – 0,95 %.

Ознаками захворювання можуть бути затуманення очей, райдужні кола навколо джерела світла, вологість очей, часта зміна окулярів та невдоволеність ними. При наявності таких ознак та для своєчасного виявлення цієї хвороби радимо всім, кому виповнилося 40 років, вимірювати внутрішньоочний тиск раз на рік в долікарських кабінетах в поліклініках за місцем проживання.

Рекомендована анкета для перевірки стану зору.

Чи хворів у вашій сім’ї хтось глаукомою?

Чи з’являються у вас райдужні кола, коли ви дивитесь на світло?

Чи літають «мушки» перед очима?

Чи болять вранці очі? Затуманюється погляд?

Чи є у вас судинна патологія, страждаєте цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою?

Чи є схильність до вазоспазмів (часто холодні руки, ноги)?

Чи є у вас зоровий дискомфорт під час керування автомобілем?

Ви курите?

Чи пов’язана ваша робота з хронічним стресом?

Чи підвищувався у вас внутрішньоочний тиск більше 26 міліметрів ртутного стовпчика?

Якщо людина відповіла на два чи більше запитання позитивно, їй треба звернутися до спеціаліста за місцем проживання

Олександр Григорович Башлай,

головний лікар КУ «Запорізький обласний Центр здоров’я»

06/03/2014


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC