Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Рання діагностика глаукоми є основним методом запобігання оперативного втручання та інвалідності по зору (07/03/2014 12:39)

З 6 по 12 березня 2014 року в Україні проходитиме Всесвітній тиждень боротьби з глаукомою. З цієї нагоди в МОЗ України відбувся брифінг за участю головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності «офтальмологія» Сергія Рикова, завідувачки кафедри офтальмології НМУ ім. О.О.Богомольця, доктора медичних наук, професора Зої Веселовської та віце-президента Асоціації офтальмологів-нейроофтальмологів, глаукоматологів України з питань міжнародних зв'язків, професора Оксани Вітовської.

Сергій Риков розповів, що за останні десять років в Україні у 2,5 рази зменшилась кількість операцій на глаукому. «Це в першу чергу заслуга засобів масової інформації, які розповідали про методи ранньої діагностики та профілактики цього захворювання і закликали пройти обстеження осіб, які належать до групи ризику», – сказав лікар. Спільними зусиллями журналістів, лікарів первинної ланки, офтальмологів та свідомих пацієнтів, на думку Сергія Рикова, і вдалось досягти такої позитивної динаміки у боротьбі із глаукомою.

Сьогодні в Україні на диспансерному обліку з діагнозом «глаукома» перебуває близько 300 тисяч осіб. «Це означає, що всі вони потребують регулярного огляду та спеціального лікування, – пояснила Оксана Вітовська. – В місяць лише на краплі для лікування глаукоми для однієї особи необхідно близько трьох тисяч гривень. А ще не можна забувати про обстеження на спеціальному обладнанні. На жаль, в Україні немає державної програми по боротьбі з цим захворюванням, тому пацієнти вимушені за власний кошт лікуватись та обстежуватись».

Сергій Риков наголосив, що в рамках тижня боротьби з глаукомою, усі приватні офтальмологічні клініки країни готові безплатно вимірювати внутрішньочний тиск (ВОТ) особам, які належать до групи ризику. Це в першу чергу, особи, старші 40 років, які мають спадкову схильність до цієї хвороби, переносили коли-небудь хірургічні втручання на очах, страждають на супутню судинну патологію (цукровий діабет, мігрені, спазм судин). «Усі бажаючі, котрі входять до групи ризику, протягом наступного тижня можуть звернутись у приватні та державні офтальмологічні клініки та виміряти внутрішньочний тиск», – сказав головний офтальмолог МОЗ України.

Зоя Веселовська назвала глаукому підступною хворобою, оскільки її перебіг відбувається без видимих ознак – відсутні больовий синдром та обмеження зорових функцій. «Важливо пам’ятати, якщо людині поставили діагноз «глаукома», то вона до кінця життя перебуватиме під контролем офтальмолога та мусить чітко виконувати лікарські рекомендації. Також слід не забувати вчасно в певний період доби закапувати очі, приймати ліки – це все запорука успішного лікування, яке дозволить уникнути оперативного втручання та запобігти сліпоті», – наголосила професорка.

Її підтримав і Сергій Риков, який зазначив, що оскільки глаукома призводить до незворотної сліпоти, то вона відіграє важливу роль в формуванні інвалідності по зору. «На сьогодні рання діагностика глаукоми є основним методом запобігання оперативного втручання та інвалідності по зору», – сказав лікар.

Довідка:

Розвиток глаукоми відбувається внаслідок підвищення внутрішньоочного тиску. З метою своєчасного виявлення захворювання та призначення лікування потрібно вимірювати внутрішньоочний тиск, а також проходити огляд зорового нерву та перевірку поля зору не рідше, ніж один раз на рік. Хоча вилікувати глаукому неможливо, сучасні методи лікування дають змогу призупинити прогресування глаукоми, зберігаючи при цьому зір і працездатність людини та запобігаючи сліпоті і інвалідності.

Близько 285 мільйонів людей у світі страждають від порушень зору, 45 мільйонів з яких є сліпими. Близько 90 % цих людей живуть в країнах, що розвиваються. 80 % всіх випадків порушення зору, як стверджують спеціалісти, можна попередити або вилікувати.

Найпідступнішим захворюванням, що приводять до сліпоти, є глаукома – група захворювань, яка має прогресуючий перебіг, приводить до атрофії зорового нерва, поступового погіршення поля зору та незворотної втрати зору. Сліпота при цьому настає непомітно, поступово та в більшості випадків безболісно. Саме це є причиною того, що пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно, і повернути або зберегти зір стає неможливо.

Втім, успіх лікування, у першу чергу, залежить від стадії захворювання, на якій воно розпочате. Чим раніше виявлена хвороба та розпочате лікування, тим більше шансів зберегти зір. Крім того, результат залежить і від готовності пацієнта до співпраці, а саме – до ретельного дотримання призначених рекомендацій лікаря-офтальмолога.

Поширення глаукоми у всіх регіонах світу набуло характеру пандемії. Приріст хворих на глаукому складає приблизно 20 млн. чоловік протягом 10 років. Якщо у 1996 році у світі було зареєстровано 66,8 млн. хворих на цю недугу, то у 2010 році цей показник становив вже 105 млн. Ще стільки ж пацієнтів не підозрюють про наявність у них хвороби. Найбільша кількість хворих на глаукому буде спостерігається в Європейському регіоні (21,1 % - 23,9 % від світових показників).

Оскільки глаукома веде до незворотної сліпоти, вона відіграє важливу роль в формуванні інвалідності по зору. У кожного третього пацієнта, хворого на глаукому, через 10 років з моменту захворювання настає сліпота на одне око, у кожного десятого – на обидва ока. В Україні глаукома складає 16,9% в структурі первинної інвалідності по зору, посідаючи третє місце, в той же час в Європі на глаукому припадає 12% всіх випадків сліпоти.

На глаукому може захворіти кожен. До групи підвищеного ризику належать люди старші 40 років, які мають спадкову схильність до цієї хвороби, переносили коли-небудь хірургічні втручання на очах, страждають на супутню судинну патологію (цукровий діабет, мігрені, спазм судин), короткозорість, палять.

Якщо при погляді на світло, перед очима маячать райдужні кола, відчувається затуманювання зору, зміни в полі зору, слід негайно звертатися до офтальмолога.

Як правило, розвиток глаукоми відбувається внаслідок підвищеного внутрішньоочного тиску. З метою своєчасного виявлення захворювання та призначення лікування потрібно вимірювати внутрішньоочний тиск, а також проходити огляд зорового нерву та перевірку поля зору не рідше, ніж один раз на рік. Хоча вилікувати глаукому неможливо, сучасні методи лікування дають змогу призупинити прогресування глаукоми, зберігаючи при цьому зір і працездатність людини та запобігаючи сліпоті і інвалідності.

Хворий на глаукому потребує постійного обстеження задля того, щоб своєчасно внести зміни в режим лікування та, таким чином, запобігти погіршенню зору.

Раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – складові успіху в боротьбі з цим підступним захворюванням. Лікувати глаукому можна як медикаментозними засобами (краплі, уколи, таблетки), так і лазером та хірургічними методами. Однак, існує небезпека, яка криється в тому, що в разі нормалізації внутрішньоочного тиску пацієнти самостійно призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування. А це приводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору.

Глаукома – є в великій мірі соціальною проблемою. Боротися з нею потрібно лише об’єднавши зусилля пацієнтів, лікарів, держави. Враховуючи медичну та соціально-економічну значимість глаукоми, в 2008 році вперше на підтримку ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації (WGA) та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, що мають глаукому (WGPA), було оголошено День боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми, а з 2011 року запроваджено Тиждень Глаукоми (World Glaucoma Week). Цю ініціативу підтримала і Україна. В цьому році він проходить з 6 по 12 березня.

Прес-служба МОЗ України

07/03/2014 12:39


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC