Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Обстеження та лікування від туберкульозу в Україні – доступність та рівні можливості для всіх (24/03/2014)

Сьогодні у прес-центрі Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області проведено засідання за «круглим столом» з нагоди завершення в Запорізькій області місячника боротьби з туберкульозом та Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається 24 березня.

У засіданні за «круглим столом» взяли участь: начальник Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Леонідович Терехов, в. о. директора Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Олександр Федорович Воробйов, в. о. генерального директора, головний позаштатний фтизіатр Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Олександр Іванович Ахтирський, головний позаштатний фтизіопедіатр Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Людмила Іванівна Чернишова, заступник голови Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України Надія Іванівна Божок, головний спеціаліст відділу управління реформ та розвитку медичної допомоги Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Олена Святославівна Мороз, головний спеціаліст Департаменту освіти і науки, молоді та спорту облдержадміністрації Лариса Василівна Чурикова, лікар-методист КЗ «Запорізький міський центр здоров’я» Людмила Степанівна Косюк, а також представники засобів масової інформації.

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом. На виконання Указу Президента України від 22.03.2002 № 290 «Про Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз» та з метою забезпечення участі нашого регіону у Всеукраїнському місячнику боротьби з туберкульозом у Запорізькій області щорічно з 24 лютого до 24 березня проводиться місячник боротьби з туберкульозом. У 2014 році його гасло: «Обстеження та лікування від туберкульозу в Україні – доступність та рівні можливості для всіх».

Як повідомив начальник Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Леонідович Терехов, спільна робота Держсанепідслужби Запорізької області, фтизіатрів, закладів охорони здоров'я та громадських організацій, безумовно, приносить позитивний результат.
За підсумками 2013 року Запорізька область вийшла з десятки областей з найвищим рівнем захворюваності.

У 2013 році рівень захворюваності на туберкульоз у Запорізькій області склав 67,5 % на 100 тисяч населення проти 69,4 в 2012 році, зниження захворюваності - на 2,7 %.
Проте залишається чимало невирішених проблем. Найбільш вагомим, з огляду на небезпеку поширення захворювання, є бацилярні форми туберкульозу легень. Захворюваність цими формами зросла на 8,5 %. Темп зростання цього показника по Україні ще вищий і становив 13,4 %. Показник захворюваності по області перевищує показник по Україні на 6,2 %. Зростання бацилярних форм туберкульозу в більшій мірі пояснюється поліпшенням якості лабораторного обстеження хворих. Найвищі показники захворюваності бацилярним туберкульозом у 2013 році зареєстровані в Бердянському, Михайлівському, Вільнянському, Кам'янсько-Дніпровському та Запорізькому районах.
Найвищий рівень захворюваності серед хворих всіма формами туберкульозу за соціальними ознаками припадає на непрацююче населення працездатного віку - 55,5 % (662 людини), і службовців - хворіють в 16, 5 % випадках (203 чол.), особи, які перебувають у місцях позбавлення волі складають - 8,9 % (107 чол.), пенсіонери та інваліди хворіють у 8, 5 % (103 особи).
Як позитивний момент можна відзначити, що захворюваність дітей у віці до 14 років в області знаходиться приблизно на одному рівні в порівнянні з минулим роком і протягом останніх чотирьох років знаходиться нижче показника захворюваності по Україні.
Нестабільною залишається захворюваність серед підліткового населення, рівень якої вище середнього показника по Україні на 25,5 %.
Серед дитячого населення методом раннього виявлення туберкульозу, як і раніше, залишається туберкулінодіагностика. У 2013 році план туберкулінодіагностики дітям у віці 4-14 років виконаний тільки на 62,2 %. Залишилося не обстеженим більше 68 тисяч дітей -37,8% або кожна третя дитина.

Залишається актуальним в Запорізькій області і такий метод виявлення хворих на туберкульоз, як профілактичне флюорографічне обстеження населення. План профілактичних флюорографічних оглядів за 2013 рік по області виконаний на 89,4 %, в 2012 році - 90,6 %. Значно нижче, ніж по області, виконання плану оглядів у Новомиколаївському, Приморському, Великобілозерському, Куйбишевському, Михайлівському та Якимівському районах: 53,3 % - 70,3 %, на що необхідно звернути належну увагу.
Вакциною БЦЖ з лютого 2013 року Запорізька область була забезпечена на 100 % від потреби, що дозволило виконати план вакцинації дітей проти туберкульозу на 98,0 %, план ревакцинації дітей у віці 7 років - 81,9%. У зв'язку з недостатньою кількістю вакцини БЦЖ-М для вакцинації дітей перших 5 днів життя, щеплено 80,2 % новонароджених.
Начальник Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Леонідович Терехов зазначив, що фахівцями Держсанепідслужби Запорізької області систематично проводиться контроль за виконанням санітарного законодавства з питань профілактики та боротьби з туберкульозом. За несвоєчасне проходження профілактичних обстежень відсторонено від роботи 204 особи, винесено постанови про накладення штрафу на 127 чоловік, призупинено експлуатацію 24 об'єктів за порушення санітарного законодавства при перевірці протитуберкульозних заходів.
Стан захворюваності на туберкульоз та організація профілактичних заходів заслухані на 5-ти засіданнях колегії Держсанепідслужби Запорізької області (за підсумками роботи у 2012 році, за 1 квартал, 1 півріччя та 9 місяців 2013 року, виїзна колегія - у Таврійському підрозділі). Видано спільний наказ з Департаментом охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації.
Серед населення Запорізької області постійно проводиться інформаційно-освітня робота з профілактики, своєчасного виявлення та лікування туберкульозу. Зокрема, опубліковано 72 статті у пресі. Фахівці Держсанепідслужби Запорізької області 17 разів виступили на телебаченні, 205 - на радіо; прочитано 1956 лекцій, оформлено 437 санбюлетнів, проведено 457 тематичних вечорів та 10 обговорень проблеми за «круглим столом».Terexov_24

На засіданні за «круглим столом» виступаючі зазначали, що на сучасному етапі Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз і має вищий рівень захворюваності, аніж у більшості країн Центральної та Східної Європи. Питання боротьби з туберкульозом залишається одним із пріоритетів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку.

В. о. генерального директора, головний позаштатний фтизіатр Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації. Олександр Іванович Ахтирський зазначив, що рішенням Запорізької обласної ради від 26.07.2012 № 17 затверджено Цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз у Запорізькій області на 2012-2016 роки.

Основною метою цієї програми є поліпшення епідемічної ситуації шляхом зниження захворюваності та смертності від туберкульозу, від ко-інфекції ТБ/ВІЛ, попередження розвитку хіміорезистентного туберкульозу, підвищення ефективності лікування, покращення лабораторної діагностики , а також зменшення кількості випадків повторного та перерваного лікування туберкульозу.

Для контролю за виконанням заходів Програми при Запорізькій обласній державній адміністрації створено Координаційну раду з питань протидії соціальним хворобам, на засіданнях якої заслухані питання про хід її виконання.

Основними індикаторами виконання Програми на 2012-2016 роки є:

- зниження щороку на 1 % рівня захворюваності та на 2 % рівня смертності від туберкульозу;

- підвищення показника ефективного лікування до 80 % серед нових випадків туберкульозу та до 65 % серед нових випадків мультирезистентного туберкульозу,

- зниження показника перерваного лікування до 5 %;

- зниження смертності від ко-інфекції туберкульоз-ВІЛ/СНІД на 10 %;

- приведення у відповідність до санітарних та будівельних норм закладів охорони здоров’я, які надають допомогу хворим на туберкульоз, та зміцнення їх матеріально-технічної бази.

За допомогою системи XpertMTB/RIF, отриманої за рахунок коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, з’явилася можливість протягом 2-х годин проводити бактеріальну діагностику туберкульозу з визначенням стійкості мікобактерій туберкульозу до рифампіцину, що є ризиком мультірезистентного туберкульозу. Використання приладу BACTEC MGIT-960 дає можливість скоротити термін проведення бактеріологічних досліджень з 2-х місяців до 2-х тижнів та підвищити відсоток виявлення мікобактерій у осіб, що захворіли вперше.

На фоні постійного росту та розповсюдженості ВІЛ-інфекції в області щороку на 10-12 % зростає захворюваність на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ. Кожна 10-та особа із вперше виявлених хворих на туберкульоз має поєднану патологію ТБ/ВІЛ.

Захворюваність на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ зросла на 3,9 %, або з 7,6 до 7,9 на 100 тисяч населення (з 136 до 144 в абсолютних числах).

Лікувально-профілактичні заклади загальної лікувальної мережі залучаються до вирішення питань організації своєчасного виявлення туберкульозу та лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі.

Згідно з наказом управління охорони здоров’я облдержадміністрації від 28.08.2000р. № 213 «Про бактеріоскопічне дослідження мокротиння по методу Циль-Нільсена в закладах загальної лікувальної мережі» в усіх регіонах області проводиться бактеріоскопічне дослідження мокротиння у осіб, які кашляють більше 3-х тижнів, з метою виявлення бактеріальних форм туберкульозу легень.

За 2013 рік обстежено 10183 осіб, виявлено 319 хворих на туберкульоз, показник ефективності виявлення склав 3,1% (2012 рік – 2,3%).

Низькі показники ефективності виявлення у містах Мелітополь та Бердянськ, Розівському, Приазовському, Мелітопольському, Приморському, Токмацькому, Чернігівському та Куйбишевському районах.

Відсоток бактеріовиділювачів, виявлених методом бактеріоскопії мокротиння в закладах загально-лікувальної мережі, від загальної кількості вперше зареєстрованих хворих на туберкульоз склав 51,0 % (2012 рік – 46,0 %). Низькі показники в м. Мелітополь – 27,5 %; м. Бердянськ – 28,6 %; Гуляпільському – 36,4 %; Мелітопольському – 25,0 %; Чернігівському – 33,3% районах.

Згідно з наказом управління охорони здоров’я облдержадміністрації від 03.02.2010 № 79 «Про створення кабінетів контрольованого лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі» в області функціонує 32 ДОТ-кабінети при протитуберкульозних диспансерах та закладах загальної лікувальної мережі. Крім того, при лікарських амбулаторіях, амбулаторіях загальної практики/ сімейної медицини, дільничних лікарнях, фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктах організовано пункти контрольованого лікування. За 2013 рік амбулаторно проліковано 88,6 % від загальної кількості зареєстрованих хворих на туберкульоз, в закладах загально-лікувальної мережі проліковано 17,3%.

З метою навчання та надання соціально-психологічної підтримки хворим на туберкульоз в протитуберкульозних диспансерах області функціонують кабінети «Консультування». За 2013 рік в кабінетах проконсультовано 2456 хворих на туберкульоз, з них 88,6% – вперше захворілих. Серед осіб, які отримали консультування в протитуберкульозних закладах, лише 2,5 % перервали лікування

Протягом 2013 року отримано за рахунок Державного бюджету протитуберкульозні препарати та лабораторні витратні матеріали на загальну суму 5816,77 тис. грн.

З обласного бюджету отримано 8672,121 тис. грн., в тому числі на харчування хворих на туберкульоз – 4335,316 тис. грн., медикаменти – 647,141 тис. грн., матеріали – 150,928 тис. грн., послуги – 73,175 тис. грн.

За рахунок Глобального фонду отримано протитуберкульозні препарати та лабораторні витратні матеріали на загальну суму 951,131 тис. грн.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

24/03/2014


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC