Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Поширенням трансмісивних захворювань - нова глобальна загроза людству (07/04/2014)

Сьогодні, у Всесвітній день здоров’я, у прес-центрі Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області проведено засідання «круглого столу», присвячене боротьбі з поширенням трансмісивних захворювань як нової глобальної загрози людству

У засіданні «круглого столу» взяли участь: начальник Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, головний державний санітарний лікар Запорізької області Терехов Роман Леонідович, в. о. заступника начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Мащак Олександр Іванович, в. о. директора ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Воробйов Олександр Федорович, завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Циганкова Алла Миколаївна, ентомолог ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Комариця Інна Леонідівна, головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації, заступник головного лікаря КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня» Іванова Ірина Борисівна, завідувач санітарно-просвітнього відділу КУ «Запорізький обласний центр здоров’я» Стадніченко Олександр Вікторович, лікар-методист КЗ «Запорізький міський центр здоров'я» Шпонька Юлія Петрівна.

Щорічно, 7 квітня вся світова спільнота відзначає Всесвітній день здоров’я. Цього року Всесвітній день здоров’я присвячений боротьбі з трансмісивними інфекційними хворобами та заходами щодо їх профілактики. Стало доброю традицією у цей день ще раз звернути увагу людей до власного здоров’я та здоров'я оточуючих, збереження та зміцнення якого є запорукою довгого та активного життя.

Як зазначали учасники «круглого столу», трансмісивні хвороби - це інфекційні захворювання, переносниками збудників яких є кровососні комахи та інші представники типу членистоногих. Зараження людини відбувається при укусі зараженими комахами або кліщами. Відомо близько двохсот захворювань, що мають трансмісивний шлях передачі інфекції. Вони можуть викликатися різними інфекційними агентами, а саме: бактеріями й вірусами, найпростішими й рикетсіями, та навіть гельмінтами. Деякі з них передаються безпосередньо через укус кровососних членистоногих – це малярія, висипний тиф, жовта лихоманка, частина – опосередковано, при обробці тушки зараженої тварини, яку вкусила комаха-переносник, - це чума, туляремія, сибірка.

Як наслідок загального потепління, зміни мікроклімату в результаті створення Каховського водосховища на територіях, прилеглих до водосховища, на території Запорізької області поширилися трансмісивні хвороби, що раніше не реєструвалися: хвороба Лайму (кліщовий бореліоз), дирофіляріоз, геморогічні лихоманки з трансмісивної передачею. У 2013 році зареєстровано випадок лейшманіозу (завізний з Мексики).

Хвороба Лайма. Іксодові кліщові бореліози (ІКБ) є однією з найбільш актуальних проблем сьогодення у групі природно-осередкових захворювань із трансмісивним механізмом передачі. За показниками захворюваності ІКБ фактично займають провідне місце серед інфекцій, що передаються кліщами та одне з перших місць серед усіх природно-осередкових інфекцій. За останні 12 років значно зросла і чисельність, і видовий склад іксодових кліщів. Офіційна реєстрація ІКБ в області, як і в цілому по Україні, здійснюється з 2000 року. За весь період епіднагляду у Запорізькому регіоні було зареєстровано 138 випадків ІКБ. За даними 2011-2013 рр. до 7,6% досліджених кліщів були інфіковані бореліями, при чому позитивний результат мав місце крім Ixodes ricinus і у кліщів видів Rhipicephalus rossicus (домінуючий вид іксодових кліщів в області) та Dermacentor marginatus. Найбільш інфіковані кліщі на території о. Хортиця – 12,8%. Ензоотичні території з ІКБ виявлені на теренах 20 адміністративних територій області з 24 існуючих, задіяні 52 населених пункти. На цих територіях заразилося 83,3% хворих на ІКБ.

Гарячка Західного Нілу. У Запорізькій області гарячка Західного Нілу (ГЗН) реєструється з 2006 року. За 8 років діагноз встановлено 39 хворим (найбільше число випадків з поміж усіх областей України). Анамнестичні антитіла до ГЗН виявлені у 131 жителя (9,63% від обстежених), що свідчить про функціонування паразитарної системи епізоотичного процесу з виходом збудника в популяцію населення та формування на території Запорізької області локальних природних вогнищ різної інтенсивності.

Дирофіляріоз. Актуальною для області є профілактика дирофіляріозу серед населення, проведення якої неможливе без участі органів влади (боротьба з комарами), закладів охорони здоров’я (діагностика та лікування хворих), ветеринарної служби (обстеження і дегельмінтизація тварин). В 2013 році зареєстровано 17 випадків дирофіляріозу, що складає 7,9% від 214 випадків в Україні у 2013 році. Місцеве походження мають 82,4% випадків. Усі захворювання підтверджені лабораторно. Середньосезонний показник чисельності личинок немалярійних комарів, основних переносників дирофіляріозу, в обстежених водоймищах становив у 2013 році 8,1 екземплярів на квадратний метр, імаго немалярійних комарів 7,8 екземплярів на одиницю обліку. Відсоток заселених немалярійними комарами населених пунктів області залишався значним і склав 38,0% .

Малярія. Актуальною для області є профілактика і малярії, яка віднесена ВООЗ до хвороб, що мають міжнародне значення. За 5 років у області зареєстровано 7 випадків завізної малярії, 5 з яких у 2013 році. У тому числі завізної епіднебезпечної вивакс – малярії. Хворіли на малярію співробітники авіатранспортних кампаній, приватні підприємці. На території області є 4444,5 га анофелогенної площі і відповідно існує ризик.

Специфічна профілактика вказаних трансмісивних інфекцій у сучасних умовах застосовується лише при кліщовому вірусному енцефаліті, туляремії та Ку-гарячці. Профілактика інших є неспецифічною, оскільки вакцини відсутні, розробляються або недостатньо ефективні.

Основними завданнями неспецифічної профілактики є захист людей від укусів (присмоктування) кровосисних комах та членистоногих. Це можливо шляхом зменшення кількості переносників збудників хвороб в природних вогнищах інфекцій, знищенням диких тварин, що є природнім резервуаром інфекції (гризунів) та використанням індивідуальних засобів захисту людей від укусів кровососних комах та кліщів шляхом використання репелентів і дотримання правил поведінки за містом, в лісових масивах.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

07/04/2014


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC