Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Зробіть перший крок до покращення власного здоров’я (08/04/2014 09:57)

ВООЗ дозволено у кожній країні присвячувати Всесвітній день здоров’я захворюванням, які є найбільш розповсюдженими на даній території. В Україні такими є цукровий діабет та серцево-судинні хвороби – надзвичайно складна та важлива проблема національної системи охорони здоров'я.

Зумовлюючи близько 2/3 смертей, артеріальна гіпертензія та цукровий діабет очолюють список найбільш поширених захворювань в Україні. Понад 12 млн. українців мають підвищений артеріальний тиск і 1,3 млн. страждають на цукровий діабет. Реальна поширеність цих небезпечних хвороб є суттєво більшою.

Найбільш ефективними підходами у попередженні серцево-судинних хвороб, діабету та атеросклерозу являються прості заходи, яких кожна людина свідомо та самостійно може дотримуватися сама: здорове харчування, фізична активність та відмова від шкідливих звичок. На цьому наголосили учасники прес-конференції, приуроченій до Всесвітнього дня здоров’я, що відбулась у МОЗ України: головний позаштатний спеціаліст МОЗ зі спеціальності «Інфекційні хвороби» Ольга Голубовська, головний позаштатний дієтолог МОЗ України Олег Швець та головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка.

«Здоров’я усього суспільства починається зі свідомого відношення до свого здоров’я кожної людини зокрема. Це відношення має формуватися в першу чергу в сім’ї, в державі та через ЗМІ», - переконаний головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка.

За його словами, здоровий спосіб життя починається з мінімізації у житті людини факторів, що спричиняють розвиток більшості хвороб: нездорове харчування, паління, низька фізична активність та зловживання алкоголем, бо саме вони в більшості являються причинами тотальних інфарктів та інсультів українців ще в молодому віці.

Він закликав більшу увагу приділяти власному здоров’ю з раннього віку, займатися профілактикою хвороб, що мають спадкове підґрунтя, але водночас, відмовитися від самолікування.

«В рамках Всесвітнього дня здоров’я в лікувальних закладах Києва та України загалом проходитимуть заходи, приурочені цьому дню. Зробіть перший крок до покращення власного здоров’я та пройдіть обстеження: вимірювання артеріального тиску, рівня цукру в крові, електрокардіограму, флюорографію тощо, проконсультуйтесь з лікарями», - закликав Отто Стойка.

Серед основних причин розвитку серцево-судинних хвороб є також ожиріння та неправильне харчування. На думку головного позаштатного дієтолога МОЗ України Олега Швеця, харчування людини є взаємопов’язаним фактором із способом її життя, але цілком коригованим процесом. Він закликав дотримуватися в раціоні принципу «здорової тарілки» (п’ять основних продуктів, які повноцінно збагачують організм необхідними вітамінами та мікроелементами: овочі, фрукти, злаки, білкові продукти, в яких має переважати жирна морська риба та молочні продукти з низьким вмістом жиру), зменшення споживання харчової солі до 5г на добу та збільшення фізичної активності (як мінімум 30 хв. на добу).

У 2014 році темою Всесвітнього дня здоров’я ВООЗ задекларовано проблему трансмісивних хвороб – інфекцій, що передаються внаслідок укусу людини живими переносниками – комахами, москітами, кліщами.

Ці захворювання найбільш поширені в тропічних країнах, але можуть представляти проблему в наших широтах у зв’язку зі змінами клімату, глобалізацією торгівлі і переміщенням людей на великі відстані.

Найпоширенішими трансмісивними інфекціями, що розповсюджені у південних регіонах, але часто ввозяться до України, є малярія, шкірний та вісцеральний лейшманіози, особливі глистяні хвороби – філяріози. Також до трансмісивних інфекцій, що зустрічаються на теренах нашої країни, відносяться хвороба Лайма (кліщовий бореліоз), кліщовий енцефаліт, гарячка Західного Нілу, гарячка паппатачі, марсельська гарячка, ерліхіози, гарячка Крим-Конго.

За словами головного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності «Інфекційні хвороби» Ольги Голубовської, 17 % усіх інфекційних хвороб складають трансмісійні. І якщо раніше це були в основному завізні форми, то тепер тенденція їх розповсюдження має і місцевий характер.

Найбільшою проблемою, на думку О. Голубовської, є те, що саме люди європеоїдної раси важко переносять трансмісійні захворювання. Тому для ефективного їх запобігання одним із головних напрямків є захист від укусів переносників хвороб та боротьба з їх поширенням.

Міністерство охорони здоров’я спільно з Державною санітарно-епідеміологічною службою України відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» здійснює облік інфекційних хвороб, який базується на системі обов’язкової реєстрації кожного їх випадку незалежно від місця виявлення. З метою запобігання занесенню і поширенню на території України інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення, у пунктах пропуску через державний кордон України функціонують санітарно-карантинні підрозділи. Активно впроваджуються Міжнародні медико-санітарні правила ВООЗ (далі – ММСП), основною метою яких є запобігання занесення та розповсюдження небезпечних інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення, за рахунок їх профілактики, боротьби з ними та прийняття відповідних заходів на рівні охорони громадського здоров’я.

Також за словами Ольги Голубовської, сьогодні активного розвитку набуває медицина подорожей, яка власне виявляє і аналізує осередки та причини розповсюдження даних захворювань, визначає методи їх лікування та профілактики. У цьому напрямку у світі уже п’ять років функціонує Всесвітня асоціація подорожей.

Прес-служба МОЗ України

08/04/2014 09:57


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC