Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Вакцинація є лідируючим інструментом в охороні здоров’я (24/04/2014 08:52)

В Україні альтернатива вакцинації відсутня. Про це 23 квітня під час прес-конференції в МОЗ України, що була присвячена відкриттю Всесвітнього тижня імунізації, повідомив Перший заступник Міністра охорони здоров’я України Руслан Салютін.

За його словами, із розвитком інформаційного суспільства поширилося багато міфів щодо імунопрофілактики, які посіяли сумнів у громадян щодо доцільності її проведення.

«Я, як лікар, громадянин, батько переконаний, що альтернативи вакцинації немає. Саме тому засоби масової інформації та громадські організації мають поширювати у суспільстві інформацію про переваги вакцинації», – зазначив Руслан Салютін.

На думку фахівців МОЗ України, епідемічна ситуація щодо інфекцій, які можна попередити засобами імунопрофілактики, в Україні залишається керованою. Проте в останні роки захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, а також кашлюк носять нестабільний характер, про що свідчить чергування підйому і спаду захворюваності. Тому дуже важливо створити популяційний імунітет на рівні не менше 95%.

З поміж тим показники охоплення щепленнями проти дифтерії, правцю, коклюшу, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи дитячого населення протягом 2010 – 2013 років, на жаль, зменшилися та становлять від 55,1% до 87,1%, що значно нижче рекомендованих ВООЗ показників. Це пов’язано, в першу чергу, з недофінансуванням Загальнодержавної програми імунопрофілактики впродовж 4 років, яке склало близько 400 млн. грн. А на 2014 рік виділено лише 286 млн. грн., що становить 58,4% від потреби.

«Міністерство охорони здоров’я України постійно піднімає питання щодо пошуку коштів для захисту населення від інфекційних хвороб. Ми також плідно співпрацюємо із ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо надання якісних вакцин у вигляді гуманітарної допомоги», – запевнив Руслан Салютін.

Однією з проблем імунопрофілактики, на думку фахівців МОЗ України, є порушення термінів вакцинації. Діти, які не були вакциновані за останні 4 роки, включаються у план вакцинації на наступний рік, тобто, якщо у 2010 - 2013 роках потребу у вакцинах вдалося задовольнити в середньому лише на 60-70%, то відповідно 30-40% дітей повинні бути додатково вакциновані у 2014 році.

Ще одним нагальним питанням, на думку Руслана Салютіна, залишається перегляд Національного календаря профілактичних щеплень. Науково-консультативна група з перегляду Календаря працювала майже рік та вивчала можливість застосування різних ініціатив, які діють у інших країнах. Нині, переглянутий вченими та практиками Національний календар профілактичних щеплень, розміщений на офіційному сайті МОЗ України та проходить етап громадського обговорення. Після обговорення МОЗ України ініціюватиме спільне засідання за участю народних депутатів, представників громадськості та пацієнтських організацій щодо його остаточного затвердження.

Довідка:

Інфекційна захворюваність залишається однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ 63% летальних випадків у дітей зумовлені інфекційними хворобами та їх наслідками. Тому, за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно з 24 квітня стартує Всесвітній тиждень імунізації. Цьогоріч він проходитиме під гаслом «Не відставайте від життя!». Для нашої країни участь у Всесвітньому тижні імунізації є надзвичайно актуальною, адже інфекційні хвороби в Україні займають 7 місце у захворюваності серед дітей.

Всесвітня організація охорони здоров’я та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) сприятиме Міністерству охорони здоров’я України в питаннях забезпечення вакцинами. Про це 23 квітня сказала керівник Представництва ВООЗ в Україні Доріт Ніцан Калускі під час прес-конференції, присвяченої Всесвітньому тижню імунізації.

Доріт Ніцан Калускі наголосила, що вакцинація є лідируючим інструментом в охороні здоров’я. На її думку, проведення просвітницьких заходів надзвичайно важливе, оскільки під час них популяризується серцевина громадського здоров’я - імунопрофілактика.

Керівник Представництва ВООЗ в Україні висловила вдячність Міністру охорони здоров’я Олегу Мусію та всьому Міністерству за всі заходи, які вживаються для того, щоб кожна дитина в Україні отримала необхідні вакцини та була захищеною від небезпечних хвороб. Вона закликала батьків не підходити до питань вакцинації поверхово: «Коли ви знаєте, що дитина має отримати те, чи інше щеплення, зробіть це вчасно».

Крім того, Доріт Ніцан Калускі сказала, що ВООЗ хоче домогтися, щоб кожен випадок несприятливих наслідків імунізації розглядався як серйозними українськими експертами, так і міжнародними експертами світового рівня. «Щоб ви всі могли довіряти вакцинам, які є в Україні і які будуть постачатись надалі», - резюмувала вона.

Експерт дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Катерина Булавінова звернула увагу на те, що через міграцію населення існує ризик проникнення в Україну поліомієліту. «Ми закликаємо всіх, хто пропустив прийом своєї дози вакцини наздогнати календар вакцинації. Діти переносять вакцину добре. Як мінімум чотири дози потрібні для того, щоб дитина була захищеною від такого невиліковного паралізуючого захворювання. Девіз європейського тижня імунізації: захистити, попередити, вакцинувати. Це достатньо рідкісна у медицині можливість, коли проблемам можна запобігти таким простим шляхом, як імунізація», - сказала вона.

На сайті Міністерства охорони здоров’я триває громадське обговорення проекту наказу МОЗ "Про затвердження календаря профілактичних щеплень в Україні".

Під час прес-конференції, присвяченої відкриттю Всесвітнього тижня імунізації, завідувач сектором імунопрофілактики Управління громадського здоров'я МОЗ України Галина Романюк розповіла про запропоновані нововведення.

Зокрема, планується змінити терміни введення вакцини проти кашлюку, дифтерії, правцю і поліомієліту. Відповідно до діючого календаря, щеплення проводяться дітям в три, чотири і п’ять місяців. За новою редакцією їх проводитимуть у два, чотири і шість місяців. Такі зміни вносяться для того, щоб приблизити календар до європейських стандартів.

Ще одна зміна – вилучення з переліку щеплень щеплення проти дифтерії, яке проводиться у 23 роки, оскільки на сьогодні це щеплення не актуальне ні в одній з європейських країн, а також щеплення проти дифтерії та правцю, яке проводиться у 18 років (залишається в 14 років і через кожні 10 років дорослим).

Прес-служба МОЗ України

24/04/2014 08:52


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC