Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Підбито підсумки діяльності санітарно-епідеміологічної служби Запорізької області у I півріччі 2014 року (23/07/2014)

Сьогодні на розширеному засіданні Колегії Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області розглянуто питання про підсумки діяльності санітарно-епідеміологічної служби Запорізької області у I півріччі 2014 року, про виконання завдань першого півріччя (у тому числі рішення за підсумками 2013 року). Невирішені проблеми та завдання по їх усуненню, про стан атмосферного повітря м. Запоріжжя та Запорізької області, про виконання вимог санітарного законодавства при забезпеченні населення Запорізької області якісною та безпечною питною водою. Проблемні питання та заходи щодо їх вирішення.

У засіданні колегії взяли участь: начальник Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Леонідович Терехов, в.о. заступника начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Мащак О.С., заступник директора ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Гуляш В.М., начальник санітарно-гігієнічного відділу управління організації державного санітарно – епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Макаров Д.О., начальник відділу соціально-гігієнічного моніторингу управління організації державного санітарно–епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Тулушев Є.О., в. о. директора ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Олександр Федорович Воробйов, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, заступник головного державного санітарного лікаря Запорізької області Олег Володимирович Зикін, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації – Гончарук Петро Адольфович, начальник Департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА – Мотовиця Наталія Яківна, заступник директора Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Володимир Михайлович Таранцов, голова Запорізької обласної ради профспілок медичних працівників Алла Миколаївна Тонковід, д.м.н., доцент кафедри соціальної медицини,організації і управління охороною здоровя та медико-соціальної експертизи ЗМАПО - Авраменко В.С., члени колегії; керівники структурних та відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, керівники та фахівці ДУ "Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України".

Відкрив засідання колегії: начальник Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, головний державний санітарний лікар Запорізької області, Голова колегії Роман Леонідович Терехов.

Про підсумки роботи з забезпечення епідеміологічного благополуччя у I півріччі 2014 року, діяльність держсанепідслужби з реалізації ризик-орієнтованої наглядової функції та соціально-гігієнічного моніторингу, з профілактики інфекційних та паразитарних, масових неінфекційних, професійних захворювань, адміністративних послуг, виконання завдань першого півріччя (у тому числі рішення за підсумками 2013 року). Невирішені проблеми та завдання по їх усуненню доповідав Олександр Іванович Мащак, в.о. заступника начальника Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області.

Щодо виконання рішення колегії від 30.10.2013, протокол № 4/1 «Про виконання вимог санітарного законодавства при забезпеченні населення Запорізької області якісною та безпечною питною водою». Стан забезпечення населення області якісною та безпечною для здоров’я людини питною водою. Проблемні питання та заходи щодо їх вирішення, доповідав Макаров Д.О. - начальник санітарно-гігієнічного відділу управління організації державного санітарно – епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області. Співдоповідачами по цьому питанню виступили Скляров Василь Григорович - начальник Азовського міжрайонного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області та Саприкіна Лариса Олександрівна - начальник Мелітопольського міського управління Держсанепідслужби у Запорізькій області. F3_23.07

Про організацію соціально-гігієнічного моніторингу за результатами роботи за I півріччя 2014 року доповів Євген Олександрович Тулушев, начальник відділу соціально-гігієнічного моніторингу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області.

Про аналіз роботи ДУ "Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України" у I півріччі 2014 року доповів заступник директора ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Гуляш В.М.

На розширеному засіданні Колегії Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області зазначено, що робота Державної санітарно-епідеміологічної служби Запорізької області у першому півріччі 2014 року була спрямована на профілактику інфекційних та масових неінфекційних захворювань, поліпшення результативності та ефективності здійснення перевірок суб’єктів господарської діяльності, зниження питомої ваги безрезультативних перевірок.

Діяльність планувалась та здійснювалась відповідно до санітарної та епідеміологічної ситуації.

Загальна інфекційна захворюваність в області за 6 місяців поточного року знаходиться на рівні аналогічного періоду 2013 року. Зареєстровано 230364 випадків інфекційних захворювань з показником 12863,2 проти 220643 випадків з показником 12320,4.

Показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію практично на рівні 6 місяців 2013 року і становить 16,6 на 100 тисяч населення (6 місяців 2013 року – 17,3).

Відмічається стабілізація захворюваності на СНІД, яка обумовлена відкриттям нових сайтів антиретровірусної терапії у містах і районах області.

У квітні 2014 року виявлено 1 завізний випадок гарячки Західного Нілу в м. Запоріжжі.

У першому півріччі 2014 року має місце зниження захворюваності на всі форми активного туберкульозу на 8,3%.

Збільшення захворюваності ГКІ відмічено на всіх адміністративних територіях, за виключенням м. Енергодар, Гуляйпільського, Приморського районів.

Поодинокими випадками захворюваність на ротавірусний гастроентероколіт представлена у Бердянському, Куйбишевському, Новомиколаївському, Розівському, Чернігівському районах, що, безумовно, пов’язано з недоліками лабораторної діагностики.

Як і в минулому році, значне перевищення середньообласного показника захворюваності на сальмонельоз зареєстровано у м. Енергодарі, де рівень захворюваності склав 34,8 на 100 тисяч населення.

Продовжує зменшуватись показник захворюваності населення області на лямбліоз - 9,2 на 100 тис. проти 12,1 торік. Налагоджено його виявлення в містах (крім Енергодару), виявлялись його випадки у Василівському та Г-Пільському районах. В інших сільських районах лямбліоз не діагностувався.

Значно зменшилась (на 37%) кількість обстежених на малярію осіб - 740 проти 1015. Не проводились такі дослідження у м. Енергодарі, К-Дніпровському, Г-Пільському, Приморському, Токмацькому районах. Не контролювалось проведення залікових занять з малярії в Бердянському, Василівському, Куйбишевському, Михайлівському, Пологівському, Приморському, Чернігівському районах.

На відміну від попередніх років, не виявлялись хворі на коросту у Вільнянському, Новомиколаївському, Оріхівському районах, що потребує посилення контролю за проведенням профілактичних оглядів.

Протягом звітного періоду плановими перевірками охоплено 290 суб’єктів господарювання з високим та середнім ступенями ризику. Всі планові перевірки проведені із застосуванням лабораторно-інстументальних методів дослідження.

Кількість проведених позапланових заходів державного нагляду склала 2841.

Держсанепідслужба області готова до участі у проведенні обстежень об’єктів, котрі визначені для можливого розміщення вимушених переселенців з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції. Проводиться щоденний моніторинг кількості переселенців та умов їх проживання.

Співвідношення планових та позапланових перевірок у І півріччі 2014 року складає 1:10. Таким чином, в організації держсанепіднагляду продовжує зберігатися тенденція до зміщення акцентів з планового нагляду до нагляду ситуаційного.

Забезпечено нагляд за підготовкою до відкриття 37 заміських дитячих оздоровчих закладів (77% від кількості плануючих роботу в сезон), 253-х пришкільних таборів денного перебування дітей (99%) і 1 наметового містечка, в яких мали можливість відпочити 19107 школярів. У І півріччі 2014р. фахівцями служби обстежено 53 заклади оздоровлення та відпочинку дітей. В результаті проведених перевірок у 16 заміських дитячих оздоровчих закладах і в 13 пришкільних таборах (кожному третьому з числа перевірених) було виявлено порушення вимог санітарного законодавства.

У І півріччі 2014р. на підприємствах області зареєстровано 49 випадків професійних захворювань проти 65 в І півріччі 2013р. (46 випадків зареєстровано на підприємствах м. Запоріжжя (94%) та 3 випадки на підприємствах Василівського міжрайонного управління (6%)). Основні виробничі фактори, які сприяли розвитку професійних захворювань - пил і промислові аерозолі (73%), вібрація (16,5%), шум (6,5%), фізичні перевантаження та інфрачервоне випромінювання (по 2%).

В умовах скорочення кількості перевірок практично повністю втрачено контроль за використанням пестицидів підприємствами агропромислового комплексу, що призводить до порушень ДСанПіН 8.8.1.2-001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Через існуючі законодавчі обмеження практично повністю відсутній нагляд за якістю харчових продуктів, що призводить до невиконання вимог постанови головного державного санітарного лікаря України від 30.12.2013р. № 28 «Про реалізацію статей 6, 44 та 46 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» в частині контролю харчових продуктів за програмою вибіркового розширеного санітарного контролю.

З метою удосконалення соціально-гігієнічного моніторингу та на виконання колегії за підсумками 2013р. при плануванні роботи на 2014р. переглянуті моніторингові точки, перелік досліджуваних інгредієнтів, проведена організаційна та методична робота з розробленням єдиного стандартизованого підходу.

Визначені індикативні показники, що характеризують здоров'я населення (демографічні показники, показники захворюваності різних соціальних і статевовікових груп, професійної захворюваності, медикогенетичні показники, показники репродуктивного здоров'я, показники фізичного розвитку дітей).

Населенню подаються і реалізуються: питна вода мінімального ступеню потенційного епідризику (0,6% нестандартних проб з бак. показників проти 1,7% за 1пр 2013р.), харчові продукти (1,9 % нестандартних проб з бак показників, 2,2% за аналогічний період 2013р.), морська вода з бак. показників (0% і 0,3% проб відповідно), річкова вода (4,3% і 6,45% проб відповідно).

На рівні менше 10 % перевищень ГДК за останні роки стабілізувався стан атмосферного повітря (8,6 % відхилень за 1пр 2014р. проти 6,4 % за аналогічний період 2013р.).

План проведення лабораторних та інструментальних досліджень і вимірювань відокремленими підрозділами ДУ «ЗапорізькийОЛЦДСЕСУ» для потреб держсанепіднагляду та соціально-гігієнічного моніторингу виконаний практично в повному обсязі.

Для потреб держсанепіднагляду, соціально-гігієнічного моніторингу досліджено 123325 проб (в т. ч. інших), виконано 233093 досліджень, проведено 20474 вимірювання фізичних факторів навколишнього середовища

Санітарно - гігієнічними лабораторіями області виконано 104244 санітарно-хімічних досліджень (досліджено - 24810 проб), що на 18% більше, ніж за 1 півріччя 2013 року. Збільшення кількісних показників відзначається, в основному, за рахунок проведення позапланового соціально-гігієнічного моніторингу питної води.

Відновлено контроль за об'єктами довкілля на вміст залишкових кількостей пестицидів у Василівському ВП.

Мікробіологічними лабораторіями ОЛЦ виконано 435670 бактеріологічних та паразитологічних досліджень.

Радіаційно-гігієнічний моніторинг довкілля свідчить про те, що стан радіаційної безпеки населення Запорізької області знаходиться на задовільному рівні. Гамма-фон на території складає 12-15 мкР/год, що відповідає фоновим рівням. Вміст стронцію-90 та цезію-137 в продуктах харчування значно нижче допустимих рівнів, що забезпечує дозу опромінення населення на рівні 0,4% від квоти, що встановлена Мінохорониздоров’я України.

Разом з тим, такі фактори ризику як електромагнітне випромінювання, поля промислової частоти, інфрачервоне випромінювання досліджуються тільки міськими відділеннями ОЛЦ ДСЕС (м. Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь). Лазерне випромінювання – тільки ОЛЦ ДСЕС.

З 280 досліджень автотранспортного шуму 77 (27,5 % проти 21% за 1 пр 2013р.) перевищували ГДК (м.Запоріжжя – 34,6% перевищень ГДК; Мелітополь – 48,2%; Бердянськ – 16%), що свідчить про неефективність зусиль служби у вирішенні даної проблеми.

Не доставлені в санітарно-гігієнічну лабораторію ОЛЦ заплановані проби по соціально-гігієнічному моніторингу полімерних виробів Токмацьким ВП, грунту - Енергодарським ВП.

Залишається невирішеною проблема зменшення забруднення атмосферного повітря та виконання заходів щодо скорочення викидів при несприятливих метеоумовах (НМУ) на промпідприємствах.

Не виконується норматив навантаження Правобережного ВП, не організовано проведення досліджень за об’єктами довкілля на вміст залишкових кількостей пестицидів у Вільнянському ВП.

У структурі неінфекційної захворюваності за 2013р. на території Запорізької області переважають захворювання органів кровообігу 36,4%, органів дихання 19,8%, шкіри і підшкірної клітковини -3,1%, захворювання органів травлення по 4,9%, кістково-м'язової системи -4,2%. Трохи збільшилися ендокринні захворювання: з 4% до 4,4 %.

У структурі вперше виявлених захворювань велику питому вагу займають, як і в попередні роки, захворювання органів дихання -45,7%, на другому місці травми та отруєння -6,6%, далі захворювання шкіри і підшкірної клітковини-6,4%, захворювання системи кровообігу-5,7%.

У цілому територіальними органами ДСЕС в Запорізькій області забезпечено виконання моніторингових досліджень за 1 півріччя 2014р. На достатньому рівні здійснювався соціально-гігіенічний моніторинг за сезонними заходами: опалювальний сезон, функціонування оздоровчих закладів і зон, стан санітарної очистки.

Населенню подаються і реалізуються: питна вода мінімального ступеню потенційного епідризику (0,6% нестандартних проб з бак. показників проти 1,7% за 1пр 2013р.), харчові продукти (1,9 % нестандартних з бак показників проб, 2,2% за аналогічний період 2013р.), морська вода з бак. показників (0% і 0,3% проб відповідно), річкова вода (4,3% і 6,45% проб відповідно).

На рівні менше 10% перевищень ГДК за останні роки стабілізувався стан атмосферного повітря (8,6 % відхилень за 1пр 2014р. проти 6,4 % за аналогічний період 2013р.).

Ведення та узагальнення баз даних СГМ, надання інформацій здійснюються згідно термінів, обумовлених наказами ГУ ДСЕС ЗО № 392 та №397.

Разом з тим залишаються проблеми з ряду гігієнічних направлень.

Якість харчових продуктів за мікробіологічними показниками в Запорізькій області останніми роками має тенденцію до стабілізації. За статистичними даними протягом 1 півріччя 2014 року відсоток проб, які не відповідали нормативам, складав 1,9 % проти 2,2 % у 2013 році. При цьому незадовільно виконується Постанова ГДСЛ України від 30.12.2013р. №28 в частині проведення лабораторних досліджень продуктів у всіх районах і містах області, імпортних харчових продуктів, рослинницькій продукції на нітрати, тощо. Причина – юридична невизначеність з відбором проб.

Такі фактори ризику як електромагнітне випромінювання, поля промислової частоти, інфрачервоне випромінювання досліджуються тільки міськими відділеннями ОЛЦ ДСЕС (м. Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь). Лазерне випромінювання – тільки ОЛЦ ДСЕС. Як і за 1 пр 2013р. не виявлялись перевищення ГДР електромагнітного випромінювання. З 280 досліджень автотранспортного шуму 77 (27,5 % проти 21% за 1 пр 2013р.) перевищували ГДК ( м.Запоріжжя – 34,6%; Мелітополь – 48,2%; Бердянськ – 16%), що свідчить про неефективність зусиль служби у вирішенні даної проблеми. У м.Запоріжжя якість атмосферного повітря у 15,4% досліджень не відповідає ГДК (17,4% за 1 пр 2013р.).

На Колегії також обговорено підсумки рейтингової оцінки роботи Держсанепідслужби Запорізької області.

F_23.07Згідно з наказом Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області від 21.07.2014 № 129 «Про затвердження підсумкових рейтингів та заохочення за досягнуті

результати роботи у І півріччі 2014 року» оголошено подяку Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області за зайняті I, II, III рангові місця колективам:

Мелітопольського міського управління (начальник управління Саприкіна Л.О.)

– за перше місце серед міських відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області;

- Запорізького міського управління (начальник управління Хомутов В.О.)

– за друге місце серед міських відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області;

Бердянського міськрайонного управління (начальник управління Кікарош О.М.)

– за третє місце серед міських відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області;

Вільнянського міжрайонного управління (начальник управління Сініцина Н.Ю.)

- за загальне перше рангове місце серед районних (сільських) відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області;

Азовського міжрайонного управління (начальник управління Скляров В.Г.)

- за загальне друге рангове місце серед районних (сільських) відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області;

Василівського міжрайонного управління (начальник управління Тищенко Т.М.)

- за загальне третє рангове місце серед районних (сільських) відокремлених структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області.F1_23.07

На виконання наказу ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» від 21.07.2014 №75 «Щодо підведення підсумків та оцінки роботи відокремлених підрозділів ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЛЦ ДСЕСУ» за 1 півріччя 2014 » підбито підсумки роботи відокремлених підрозділів ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»» за 1 півріччя 2014 року, здійснена їх оцінка, визначені рангові місця по відокремлених підрозділах у цілому та з розділів діяльності: «Платні послуги», «Виробіток, навантаження лабораторій», «Робота в осередках, виконавська дисципліна», «Контрольні завдання, вдосконалення роботи».

Нагороджено грамотами ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» керівників відокремлених підрозділів, які зайняли І, ІІ, ІІІ загальні рангові місця серед відповідної групи:

- завідувача Мелітопольського міського відокремленого підрозділу – Різника Володимира Івановича;

- завідувача Бердянського міськрайонного відокремленого підрозділу -Новікову Тетяну Степанівну;

- завідувача Запорізького міського відокремленого підрозділу - Дудку Галину Іванівну;

- завідувача Таврійського міжрайонного відокремленого підрозділу- Скачкову Антоніну Павлівну;

- завідувача Пологівського міжрайонного відокремленого підрозділу - Куртєва Миколу Івановича;

- -завідувача Вільнянського міжрайонного відокремленого підрозділу - Татарченко Лідію Антонівну;

Нагороджено грамотами ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» керівників відокремлених підрозділів, які зайняли перші рангові місця з окремих розділів роботи серед відповідної групи, а саме:

- завідувача Бердянського міськрайонного відокремленого підрозділу Новікову Тетяну Степанівну та завідувача Азовського міжрайонного відокремленого підрозділу Анікіна Ігоря Федоровича за перше місце з розділу «Платні послуги»;

- завідувача Мелітопольського міського відокремленого підрозділу – Різника Володимира Івановича за перше місце з розділу «Робота в осередках, виконавська дисципліна», «Виробіток, навантаження лабораторій», «Контрольні завдання, вдосконалення роботи»;

- завідувача Таврійського міжрайонного відокремленого підрозділу - Скачкову Антоніну Павлівну за перше місце з розділу «Робота в осередках, виконавська дисципліна»,«Контрольні завдання, вдосконалення роботи»;

- завідувача Василівського міжрайонного відокремленого підрозділу- Івченко Євгена Петровича за перше місце з розділу «Виробіток, навантаження лабораторій».

Начальник Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, головний державний санітарний лікар Запорізької області, Голова Колегії Роман Леонідович Терехов та в.о. директора ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» Олександр Федорович Воробйов тепло привітали переможців з досягнутими результатами та побажали їм подальших успіхів, здоров’я та благополуччя.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю

Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

23/07/2014


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC