Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Нинішня епідемія гарячки Ебола викликає занепокоєння у світової спільноти (08/08/2014)

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), нинішня епідемія гарячки Ебола, що спостерігається в Західній Африці, викликає занепокоєння у світової спільноти. 6 серпня 2014 року ВООЗ скликала Надзвичайний комітет міжнародних експертів, щоб розглянути чи є спалах хвороби, обумовленої вірусом Ебола, надзвичайним випадком для Міжнародної організації охорони громадського здоров'я (PHEIC) і надати тимчасові рекомендації генеральному директору відповідно до Міжнародних правил охорони здоров'я.

Перші повідомлення про випадки захворювання надійшли у лютому 2014 року з лісових районів на південному сході Гвінеї. Спалах хвороби швидко поширювався і повідомлення про випадки захворювання і смерті, спричинених вірусом Ебола, стали надходити з інших районів і Конакрі. Підтверджені випадки захворювання зареєстровані в Гвінеї, Сьєрра-Леоне і Ліберії. Про підозру на захворювання повідомили США та Нігерія. 26 липня виявлено перший випадок захворювання на гарячку Ебола в Лагосі - найбільшому місті Африки, де проживає 21 мільйон осіб.

Станом на 04.08.2014 загальне число випадків гарячки Ебола в чотирьох країнах склало 1711 та 932 випадки смерті. Ці випадки розподіляються і класифікуються таким чином: Гвінея - 495 випадків (351 підтверджений, 133 імовірних, 11 підозрілих) та 363 померлих; Ліберія - 516 випадків (143 підтверджених, 252 імовірних, 121 підозрілий) і 282 померлих; Нігерія - 9 випадків (0 підтверджених, 2 імовірних і 7 підозрілих) та 1 померлий; Сьєрра-Леоне - 691 випадок (576 підтверджених, 49 імовірних, 66 підозрілих) і 286 померлих.

Найчастіше стосовно гарячки Ебола виникають наступні питання.

1. Що таке хвороба, викликана вірусом Ебола?

Хвороба, викликана вірусом Ебола, або гарячка Ебола – гостре вірусне висококонтагіозне захворювання, що спричиняється вірусом Ебола. Рідкісне, але вкрай небезпечне, захворювання з рівнем смертності до 90%. До цього захворювання схильні люди і примати (мавпи, горили і шимпанзе).

Походження вірусу не встановлене, проте на підставі наявних даних вважається, що вірогідним господарем вірусу Ебола є кажани (Pteropodidae).

2. Яким чином відбувається інфікування людей цим вірусом?

Природний господар вірусу Ебола в Африці, ймовірно, плодоїдні кажани. Вірус передається людям при контактах з інфікованими кажанами або через проміжних господарів, таких як мавпи, примати або свині, які заражаються при контакті із слиною або фекаліями кажанів.

Вірус Ебола Рестон спричинив декілька важких спалахів серед макак, що утримуються на фермах у Філіппінах, і серед мавп, ввезених з Філіппін в США в 1989, 1990 і 1996 рр. і до Італії в 1992 році. З 2008 року віруси Ебола Рестон виявлялись під час низки спалахів смертельної хвороби серед свиней. Зареєстрована безсимптомна інфекція серед свиней. З 1994 року серед шимпанзе і горил виявляються спалахи гарячки Ебола, що обумовлені еболавірусом Заїр і Кот-д’івуар.

Люди можуть заражатись при контактах з інфікованими тваринами в процесі забою, при вживанні крові, молока чи м'яса сирого або такого, що не пройшло достатню термічну обробку. В Африці документально підтверджені випадки інфікування людей внаслідок контакту з інфікованими шимпанзе, горилами, плодоїдними кажанами, мавпами, лісовими антилопами і дикобразами, що виявлені мертвими або хворими у вологих лісах.

Вірус передається від людини до людині при прямих контактах з кров'ю, виділеннями або іншими рідинами організму інфікованих людей або при контактах із забрудненими голками та іншим устаткуванням. Люди залишаються заразними до тих пір, поки їх кров і виділення містять віруси. У пацієнта з інфекцією, придбаною в лабораторних умовах, вірус Ебола був ізольований із сперми на 61-й день після захворювання. Похоронні обряди, при яких присутні на похоронах мають прямий контакт з тілом померлого, також можуть грати роль в передачі вірусу Ебола. Передача інфекції через інфіковану сперму може відбуватися аж до семи тижнів після клінічного одужання.

Медпрацівники нерідко інфікуються при наданні допомоги хворим, зараженим вірусом Ебола. Це відбувається в тих випадках, коли при догляді за пацієнтами вони не користуються засобами особистого захисту (рукавички).

Серед працівників, що мали контакти з мавпами або свинями, що інфіковані вірусом Ебола Рестон, зареєстровано декілька випадків інфікування, які перебігали без клінічних симптомів (відноситься тільки до здорових дорослих чоловіків).

3. Хто схильний до найбільшого ризику інфікування вірусом Ебола?

Під час спалаху захворювання до групи ризику відносяться:

медпрацівники;

члени сім'ї або інші особи, що тісно контактують з інфікованими;

особи, що брали участь у похованні та мали безпосередній контакт з трупом померлого;

мисливці, що полюють у вологому тропічному лісі або мали контакти з виявленими в лісі трупами тварин.

4. Які типові ознаки захворювання?

Раптове підвищення температури, слабкість, болі в м'язах, головний біль і біль у горлі. Надалі спостерігаються нудота, діарея, висип, порушення функції нирок, печінки і, в деяких випадках, внутрішні і зовнішні крововиливи.

Результати лабораторного аналізу вказують на зменшення кількості білих кров'яних тілець і тромбоцитів, а також на підвищення рівня печінкових ферментів.

Інкубаційний період (період часу з моменту інфікування до появи перших клінічних ознак хвороби) складає від 2 діб до 21 дня. Пацієнт стає заразним від моменту появи клінічних ознак. В інкубаційний період хворі не контагіозні.

Інфікованість вірусом Ебола можна підтвердити лише за допомогою лабораторного аналізу.

5. Коли необхідно звертатись за медичною допомогою?

Якщо ви відвідали район, в якому реєструються випадки захворювання на гарячку Ебола, або ви мали контакт з хворою людиною або з підозрою на захворювання, і у вас з’явились будь-які клінічні ознаки, необхідно негайно звернутись до лікаря.

6. У чому полягає лікування?

Тяжко хворим пацієнтам необхідна інтенсивна медична допомога. Вони часто страждають від обезводнення організму і потребують внутрішньовенного введення рідин або пероральної регідратації за допомогою розчинів, що містять електроліти. Специфічного лікування, що дозволяє вилікувати це захворювання, на даний час не існує.

При належному медичному нагляді деякі пацієнти можуть видужати.

7. Що я можу зробити? Чи можна цій хворобі запобігти?

На сьогодні у світі не існує вакцини проти гарячки Ебола. Низка розроблених вакцин проходить тестування, проте для клінічного застосування зараз немає жодної.

Підвищення обізнаності відносно чинників ризику і заходів особистого захисту є єдиними засобами зниження захворюваності і смертності.

Способи запобігання інфекції:

обмежити контакти з інфікованими тваринами, схильними до значного ризику (наприклад, мавпи або людиноподібні мавпи) у вологому тропічному лісі, де зареєстровано це захворювання;

піддавати ретельній тепловій обробці продукти тваринного походження (кров і м'ясо) перед вживанням їх в їжу;

користуватись рукавичками та іншими предметами особистого захисту, якщо ви залишаєтесь доглядати за хворим;

ретельно мити руки після відвідин хворих в лікарні або догляду за ким-небудь в домашніх умовах;

трупів тих, хто помер від Ебола, торкатись лише використовуючи надійні засоби захисту; трупи підлягають негайному похованню.

8. Яким чином медпрацівники повинні захищати себе від можливого інфікування збудником під час догляду за хворими пацієнтами?

Медпрацівники, що доглядають хворих, наражаються на значний ризик інфікування, ніж інші. Вони повинні мати всю необхідну інформацію про хворобу і знати заходи безпеки.

Крім звичайних санітарних заходів, медпрацівникам необхідно неухильно дотримуватись рекомендованих заходів інфекційного контролю, не торкатись інфікованої крові, рідин або зараженого середовища і предметів, таких як брудна білизна пацієнтів або використаної голки.

Медпрацівники повинні використовувати засоби індивідуального захисту - халати, рукавички, маски, а також захисні окуляри або щитки для захисту обличчя. Не слід повторно використовувати засоби захисту або одяг, які не пройшли належну дезінфекцію. Інвазивні процедури лікарі, медсестри або інші особи повинні проводити в умовах, що забезпечують максимальну безпеку.

9. Що можна сказати про чутки, згідно з якими продукти харчування можуть запобігти інфекції або сприяти її лікуванню?

ВООЗ настійно рекомендує звертатись до представників закладів охорони здоров'я за достовірною медико-санітарною інформацією щодо хвороби, викликаної вірусом Ебола.

Незважаючи на те, що конкретних ліків проти вірусу Ебола не існує, найкращим лікуванням є інтенсивний догляд, що забезпечується в лікарні медпрацівниками, які дотримуються процедури суворого інфекційного контролю. Ця інфекція може утримуватись під контролем за допомогою засобів захисту.

10. Яким чином ВООЗ забезпечує охорону здоров'я під час спалахів захворювання?

ВООЗ консультує країни і населення з технічних питань в області підготовки до спалахів Ебола і реагування на них.

Дії ВООЗ також включають:

епіднагляд і обмін інформацією по всіх регіонах для спостереження за спалахами захворювання;

технічна допомога в області розслідування і заборони загроз для здоров'я в тих випадках, коли вони мають місце, наприклад, допомога на місцях для виявлення хворих і відстеження картини захворювання;

поради з профілактики і варіантів лікування;

направлення експертів і роздача предметів медико-санітарного призначення (наприклад, засоби особистого захисту для медпрацівників) в тих випадках, коли країна просить про це;

зв'язок з населенням з метою підвищення обізнаності про характер захворювання і заходи захисту, що перешкоджають передачі вірусу;

активізація регіональних і глобальних мереж експертів для надання допомоги, якщо є такі прохання, а також запобігання потенційним міжнародним медико-санітарним наслідкам і порушенням в області подорожей і торгівлі.

11. Під час спалаху захворювання число випадків, що повідомляються офіційними особами охорони здоров'я, то збільшується, то зменшується. Чому?

Під час спалаху Ебола орган охорони здоров'я країни, де має місце спалах захворювання, повідомляє про кількість хворих і померлих. Цифри ці можуть змінюватися щодня. Число випадків відображає як підозрювані випадки, так і підтверджені лабораторією.

При аналізі тенденцій числа випадків захворювання впродовж певного часу доцільно враховувати ситуацію в закладах охороні здоров'я і визначати необхідні заходи реагування.

12. Чи безпечно відвідувати райони, де спостерігається спалах захворювання? Що радить ВООЗ відносно поїздок?

Під час спалаху захворювання ВООЗ регулярно оцінює становище в охороні суспільного здоров'я і, у разі потреби, рекомендує вводити обмеження на поїздки або торгівлю.

Ризик інфікування для приїжджих вельми незначний, оскільки передача вірусу від людини до людини відбувається під час безпосереднього контакту з біологічними рідинами організму або виділеннями інфікованого пацієнта.

Загальна порада ВООЗ стосовно поїздок:

Приїжджим слід утримуватися від всяких контактів з інфікованими пацієнтами. Медпрацівники, що приїжджають в зони епідемії, повинні неухильно дотримуватись рекомендацій ВООЗ в антиінфекційних інструкціях.

Особи, які зупинялись у районах, де нещодавно повідомлялося про випадки захворювання, повинні уміти розпізнавати симптоми інфекції і звертатися до лікаря при перших ознаках захворювання.

Медпрацівникам, що надають допомогу тим, хто повернувся з районів захворювання і у кого спостерігаються симптоми, рекомендується взяти до уваги можливість хвороби, викликаної вірусом Ебола.

Швець Лариса Вікторівна,

лікар відділення особливо небезпечних інфекцій

ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

08/08/2014


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC