Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

У Запорізькій області в останні роки зросла актуальність проблеми дирофіляріозу (15/09/2014 10:24)

У Запорізькій області, як і в цілому по Україні, в останні роки зросла актуальність проблеми дирофіляріозу - підшкірного трансмісивного гельмінтозу собак, кішок, диких тварин. Також хворіють на дирофіляріоз і люди. Так за останні 5 років серед населення Запорізької області зареєстровано до сотні випадків цього захворювання, а в 2014 році вже виявлено 10 хворих.

Насторожує те, що більша частина всіх випадків має місцеве походження, тобто хворі за межі області не виїжджали. Цей факт свідчить про наявність осередків інвазії (хворих тварин) в нашому регіоні, підтверджують це і дані ветеринарної служби Запорізької області про ураженість собак дирофіляріозом. Ареал розповсюдження дирофіляріозу серед тварин співпадає з географічною приуроченістю випадків дирофіляріозу у людей по м. Бердянську, м. Запоріжжю, Василівському, Мелітопольському, Токмацькому, Запорізькому та Пологівському районах.

Доросла дирофілярія - круглий ниткоподібний гельмінт, білого кольору, довжиною 4-17 см, товщиною з сурову нитку. Самка гельмінту щодоби виділяє до 5 тисяч личинок (мікрофілярій), які циркулюють в крові тварини до 5-9 місяців. На відміну від тварин, в організмі людини гельмінт не досягає статевої зрілості, виділення мікрофілярій в кров не відбувається.

Зараження людини дирофіляріозом відбувається під час активності основних переносників інвазії - комарів, які навіть в зимовий період є в будинках з підтопленими підвалами. Не виключається і роль ґедзів, кліщів, бліх в передачі дирофіляріозу. В тілі переносника мікрофілярії розвиваються протягом 10-21 дня, в залежності від температури зовнішнього середовища. Від моменту укусу людини комаром до перших проявів захворювання (підшкірна пухлина, відчуття повзання під шкірою, свербіж, біль та ін.) проходить від 1 місяця до 2-х років. Дорослі гельмінти локалізуються під шкірою або слизовою оболонкою на будь-якій частині тіла, найчастіше - в органах зору (повіки, очне яблуко, кон’юнктива). Такі хворі звертаються за медичною допомогою до окулістів в найбільш ранні терміни, тому що в місці локалізації гельмінта відчувають печію, свербіж, з’являється пухлинка з просяне зерно, що порушує функцію органа зору. Якщо ж така пухлинка виникає під шкірою кінцівок або тулуба, то хворий помічає її не одразу і звертається до лікарів навіть через рік після зараження.

Лікування дирофіляріозу відбувається шляхом хірургічного видалення гельмінта. При цьому функції уражених органів не порушуються. Летальних випадків від дирофіляріозу серед людей не зареєстровано.

Профілактика захворювання полягає в захисті від укусів комарами себе і домашньої тварини. Для таких цілей є велика кількість різного роду репелентів – препаратів, що відлякують комарів і мошкару. Ефективне використання електрофумігаторів з інсектицидними пігулками або рідинами, інсектицидних спіралей. Носіння одягу, який максимально захищає від укусів комах, засітчення вікон та дверей в приміщеннях - доступні для всіх заходи захисту. Для собак і кішок, використовуються різні види нашийників та інші засоби, що захищають від бліх і кліщів, що також можуть бути переносниками збудників багатьох захворювань, у тому числі і дирофіляріозу.

При підозрі на захворювання тварини (чеше за вухами, бугристість під шкірою, кволість та інше) необхідно негайно звернутись до ветеринарних фахівців для проведення лабораторного обстеження та своєчасного лікування.

Зарудна Ольга Василівна,

завідувачка паразитологічної лабораторії

ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

15/09/2014 10:24


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC