Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Грип небезпечний для кожного (23/09/2014)

Яким буде рівень захворюваності грипом та ГРВІ в нинішньому епідемічному сезоні з великою часткою вірогідності зараз прорахувати складно - це може бути звичайний сезонний підйом, також ситуація може перерости в епідемічний спалах.

У минулому епідемічному сезоні серед населення України було зареєстровано 5,9 мільйона випадків захворювань на грип та ГРВІ (13% від населення України), серед населення Запорізької області – 291490 випадків (16% від населення області).

У Запорізькій області в епідемічний сезон 2013-2014 років захворюваність на грип та ГРВІ мала двохвильовий характер з максимальними показниками на 51-ому (кінець грудня) та 10-ому (початок березня) тижнях року. В останні роки така динаміка є найбільш характерною для епідемічного процесу грипу та ГРВІ.

Домінуючим етіологічним фактором в сезон 2013-2014років в Запорізькій області став вірус грипу A(H3N2).

Грип - це найпоширеніша інфекція у світі. Щорічно приходять епідемії грипу, інтенсивність яких постійно змінюється. Епідемії з найбільшими підйомами захворюваності виникають в країнах північної півкулі. В Україні на грип і гострі респіраторні інфекції щорічно хворіє від 6 мільйонів до 11 мільйонів чоловік. Половина цих випадків доводиться на короткий період епідемії (4-8 тижнів). Велика поширеність грипу обумовлена постійною мінливістю збудника і надзвичайною активністю механізму його передачі.

Хоча захворювання, яке по опису схоже з грипом, відоме ще з часів Гіппократа, найбільшого поширення грип досяг тільки в 20-му столітті. Пов'язаний цей факт з істотним збільшенням чисельності населення планети і, особливо, створенням нових швидких способів пересування.

Невичерпна мінливість збудника грипу за рахунок різноманітних природних механізмів і надзвичайно швидке поширення хвороби зробили грип найбільш масовим захворюванням людства, яке щорічно викликає епідемії, а раз в 11-40 років - пандемії.

Вірус грипу легко передається від людини до людини, циркулює у всьому світі і викликає щорічні сезонні підйоми, захворіти грипом людина може в будь-якому віці.

Профілактику грипу та ГРВІ можна розділити на неспецифічну і специфічну.

Збільшити свої шанси не захворіти можна шляхом дотримання особистої громадської гігієни, культури поведінки в місцях масового перебування, підвищеною увагою до стану свого здоров'я і здоров'я своїх дітей.

Передусім, необхідно уникати контакту з особами, які вже мають прояви грипозної інфекції.

Обмежувати відвідування місць масового скупчення людей, уникати переохолоджень.

Має значення часте провітрювання приміщень та елементарне миття рук, уникнення обіймів, поцілунків, рукостискань.

Під час епідемії необхідно дотримуватися респіраторної гігієни - прикриття носа і рота при чханні та кашлі.

Важливо забезпечити в цей період собі і своїм близьким умови для дотримання режиму дня: достатній сон, нормальне харчування, температурний режим та інше.

Якщо все ж з'явилися симптоми захворювання, необхідно пам'ятати, що є можливості для зменшення негативних наслідків для здоров'я і життя. На сьогодні доступна чимала кількість засобів, але для населення важливо не випробувати усі фармацевтичні препарати, а якнайшвидше звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування.

Рекомендується ретельно і досить часто мити руки з милом або антисептиками на спиртовій основі. Як показали дослідження, невеликі крапельки, які містять вірус, можуть зберігатися на поверхні столу, телефонах та інших поверхнях, вірус може передаватися через пальці в рот, ніс або очі.

Чим вищий рівень захищеності населення, тим менше тривалість епідемії, менше кількості важких ускладнених випадків і смертей. На сьогодні найбільш ефективним способом для захисту від грипу, зниження захворюваності і смертності є все-таки вакцинація, особливо осіб груп високого ризику.

Відносно грипозної інфекції можна виділити групу медичного ризику та епідемічного ризику. Що таке медичний ризик? Це ризик захворіти важкою формою грипу і перенести грип з ускладненнями. До цієї групи осіб відносяться діти, в основному молодшого віку - до 3-х років, люди старше 65 років, особи з різною хронічною патологією - особливо легеневою, серцево-судинною, ендокринною систем (бронхіальна астма, вади серця, цукровий діабет). До групи епідемічного ризику відносяться люди, у яких ризик заразитися і захворіти грипом значно вище, ніж у інших категорій населення. Це особи, так званих, "публічних" професій - працівники сфери обслуговування, навчальних, медичних закладів та інші особи, які спілкуються з великою кількістю людей.

Якщо говорити про вакцинопрофілактику грипу, то вакцинація цих груп є найбільш важливою з медичної та соціальної позиції. Але і для здорових дітей, підлітків, дорослих вона далеко не даремна: грип небезпечний для кожного, під час епідемій гинуть і цілком здорові люди.

Тільки вакцина формує в організмі необхідний рівень протигрипозних антитіл, які нейтралізують і сам вірус, і продукти його життєдіяльності.

Вакцинацію проти грипу можна проводити у будь-яку пору року, але краще починати у вересні-жовтні (у передепідемічний період), враховуючи, що створення імунітету зажадає 2-3 тижні.

Протипоказана вакцинація проти грипу особам з гіперчутливістю до білку курячих яєць та аміноглікозидних препаратів, в гострому періоді інфекційного та неінфекційного захворювання, при загостренні хронічної патології.

В епідемічному сезоні 2014 – 2015 рр. консультаційна нарада ВООЗ рекомендує для Північної півкулі використовувати вакцини проти штамів грипу, що ймовірно будуть мати циркуляцію і на території України, а саме

- подібний A/California/7/2009 (H1N1)pdm09,

- подібний A/штат Техас/50/2012 (H3N2),

- подібний B/штат Массачусетс/2/2012 (лінія Ямагата).

Акчуріна Любов Сергіївна,

лікар-епідеміолог ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

23/09/2014


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC