Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Про результати моніторингу за холерою в Запорізькій області (09/10/2014)

Епідемічна ситуація з холери у світі залишається напруженою. Останнє десятиріччя характеризується великими спалахами захворювання в країнах Азії, Африки, Латинської Америки, занесенням інфекції на території США, Канади, країн Європи. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у поточному році у 20 країнах світу зареєстровано понад 51000 хворих на холеру, з них 320 померло. Найбільша питома вага хворих припадає на країни Африки (74,6%) та Америки (20%).

Існує реальна загроза заносу холери усіма видами міжнародного транспорту на будь-яку адміністративну територію України.

Моніторинг за рівнем поширення гострих кишкових інфекцій одночасно з бактеріологічним контролем, за циркуляцією холерних вібріонів у навколишньому середовищі, який здійснюють установи санепідслужби, є важливим для виявлення перших ознак епідемічного неблагополуччя з холери.

Забезпечення проведення необхідних моніторингових досліджень на холеру є одним з ключових показників роботи відокремлених підрозділів ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України».

Запорізька область разом з АР Крим та Донецькою областю є регіонами України, де щорічно з довкілля виділяються холерні вібріони О1 групи. В епідсезон поточного року (з 01.06.14 до 30.09.14) в нашій області проведені дослідження 1862 проб з об’єктів довкілля, виділено 13 холерних вібріонів О1 групи з води річки Молочна у м. Мелітополі. Протиепідемічні заходи фахівцями санепідслужби Мелітополя проведені вчасно та у повному обсязі. За даними ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України», у 2014 році, крім Запорізької області, культури холерних вібріонів О1 групи виділені ще у Черкаській області (2).

Холерні вібріони не О1 групи виділені з 11,5% досліджених проб довкілля, у т.ч. з 18,6% проб води Азовського моря, з 6,0% проб води річки Дніпро, з 31,3% проб води інших водойм.

Дані багаторічного моніторингу свідчать про укорінення холерних вібріонів як не О1, так і О1 групи на території області.

З метою своєчасного виявлення хворих на холеру та вібріононосіїв протягом року здійснюється обстеження на холеру хворих з тяжкими формами гострих кишкових інфекцій (далі - ГКІ); громадян України та іноземців, які захворіли на ГКІ, протягом 5 діб після повернення з країн, де реєструються захворювання на холеру; з червня по вересень – обстеження усіх хворих з дисфункцією кишкового тракту, незалежно від того, де вони знаходяться – вдома чи в лікувальному закладі.

За 9 місяців 2014 року на холеру у містах і районах Запорізької області обстежено 8263 особи; культури холерного вібріону О1 групи не виділялись. Проте виявлено 3 культури холерних вібріонів не О1 групи, у т.ч. серед жителів мм. Бердянська та Мелітополя. Випадки захворювання на ГКІ, які спричинені холерними вібріонами не 01 групи, реєструються в області щорічно. Майже 70% хворих пов'язують захворювання з відпочинком на морі; 26% - з вживанням в їжу в'ялених бичків, які придбані у приватних осіб.

Враховуючи те, що холера серед людей реалізується за допомогою водного, аліментарного та контактно-побутового шляху передачі, фахівці Держсанепідслужби Запорізької області здійснюють контроль за станом води поверхневих водойм, проводять аналіз факторів, що обумовлюють захворювання населення на ГКІ, та визначають заходи, що направлені на недопущення виникнення холери серед людей.

Комплекс санітарно-протиепідемічних заходів, який щорічно проводиться працівниками Держсанепідслужби Запорізької області, дозволив і в поточному році, незважаючи на скрутне фінансування, стабілізувати епідемічну ситуацію з холери в регіоні, не допустити розповсюдження холери та знизити в 11 разів рівень ураження населення холерними вібріонами не О1 групи - з 0,44% у 2010 році до 0,04% у 2014 році.

Швець Лариса Вікторівна,

лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій

ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

09/10/2014


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC