Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Оперативна інформація щодо епідситуації з хвороби, викликаної вірусом Ебола (20/11/2014 13:59)

Вірус Ебола продовжує спустошувати Західну Африку, забираючи життя сотні людей за тиждень. За оцінкою фахівців ВООЗ, приріст випадків захворювань в Гвінеї стабілізувався; в Ліберії спостерігається спад активності епідемічного процесу; в Сьєрра-Леоне ситуація продовжує погіршуватись і не спостерігається ніяких ознак прогресу.

За офіційною інформацією ВООЗ, станом на 16.11.2014 року загальне число осіб, які постраждали під час спалаху Ебола в Західній Африці, складає 15 145, у т.ч. 5420 з них померли.

Країни з широкою поширеністю та інтенсивною передачею вірусу

Країни

Визначення випадку

захворіло всього

за останні 21 дні

кількість померлих

Гвінея

підтверджений

1698

308

982

вірогідний

210

7

210

підозрілий

63

*

0

всього

1971

315

1192

Ліберія

підтверджений

2643

340

вірогідний

1762

192

підозрілий

2664

*

всього

7069

532

2964

Сьєрра-Леоне

підтверджений

5056

1389

1041

вірогідний

79

5

174

підозрілий

938

*

35

всього

6073

1394

1250

Всього

15 113

2241

5406

Заходи у відповідь на спалах продовжують розгортатись у трьох найбільш постраждалих країнах, де кількість випадків ХВВЕ збільшується, та включають управління випадками, ізоляцію, безпечне поховання та широкий доступу до лабораторних послуг.

Малі повідомила про 6 випадків захворювання та про 5 померлих;

Нігерія - 20 випадків, в т.ч. 8 летальних;

Сенегал - 1 випадок;

США - 4 випадки, в т.ч. 1 летальний;

Іспанія - 1 випадок.

Летальність становить 37,4%.

Випадки продовжують реєструватись і серед медичного персоналу. 584 медичних працівники постраждало від гарячки Ебола (Гвінея - 95/55; Ліберія - 341/170, Сьєрра-Леоне -132/104, Малі - 2, Нігерія - 11, Іспанія - 1, США - 3), з них 329 померло. ВООЗ проводить обширні дослідження для визначення як заразився кожен медичний працівник. В той же час докладаються вичерпні зусилля, щоб гарантувати достатнє постачання засобів індивідуального захисту. Разом з постачанням їх проводиться навчання щодо користування ними; видаються рекомендації для зниження можливого рівня ризику інфікування.

У жовтні ВООЗ відновила і доповнила рекомендації по використанню засобів індивідуального захисту в контексті поточної епідемії гарячки Ебола в Західній Африці.

Доведено, що близько 20% нових випадків захворювання пов’язано з участю захворілих у похованні осіб, які померли від гарячки Ебола. У зв'язку з цим ВООЗ розробила протокол, в якому чітко прописаний алгоритм безпечного поховання померлих.

З початку епідемії до країн Європи і США доставлено 17 хворих для лікування.

Проведений моніторинг індикаторних показників, які характеризують рівень досягнення прогресу в боротьбі з епідемією, виявив найгостріші проблеми - недолік лабораторних тестів необхідних для підтвердження випадків захворювання, лікувальних центрів для розміщення так ізоляції хворих.

Рівень лабораторного підтвердження випадків гарячки Ебола в країнах, охоплених епідемією, складає 61,8 %. Стан лабораторної діагностики впливає на ефективність заходів направлених на переривання ланцюжка передачі вірусу Ебола та вкрай необхідний для підтвердження або виключення випадків захворювання, сортування пацієнтів і ухвалення клінічних рішень, відстеження контактів і раннього виявлення захворювань серед людей, що наразились на небезпеку, а також впливає на інтенсивність виявлення, своєчасність ізоляції хворих. В даний час заходам по ліквідації спалахів Ебола в Західній Африці перешкоджають трудомісткі, тривалі і складні діагностичні тести, які створюють додаткові проблеми в області логістики, щодо потреби в забезпеченні високого рівня лабораторної біобезпеки і спеціальних знань персоналу в області використання складного устаткування. Час, витрачений на транспортування зразків, означає, що інфіковані люди можуть залишатись в місцевих спільнотах. ненавмисно створюючи високий ризик передачі вірусу іншим людям. Дані дослідження більше 700 хворих на ХВВЕ в Монровії, Ліберії, переконливо підтверджують ефективність клінічних рішень, що ґрунтувались на результатах діагностичних експрес-тестів, які проводяться в місцях надання медичної допомоги. Наявність таких тестів дозволить також забезпечити кращу готовність служб охорони здоров'я до можливих повторних проявів Ебола в Західній Африці та інших частинах світу.

07 листопада 2014 року ВООЗ оприлюднила заяву цільової групи з питань поїздок і транспорту у зв'язку із спалахом хвороби, що викликається вірусом Ебола, в Західній Африці. ВООЗ не рекомендує вводити загальні заборони на поїздки або торгівлю, або загальний карантин для осіб, що прибувають з країн, що задіяні в спалаху Ебола, як заходи для обмеження спалаху. Такі заходи можуть створювати помилкове враження про контроль і негативно позначитись на кількості медичних працівників, що добровільно надають допомогу в боротьбі проти Ебола або що беруть участь в зусиллях по профілактиці в задіяних країнах. Такі заходи можуть також викликати негативні наслідки і скоротити життєво важливу торгівлю, включаючи постачання продовольства, палива і медичного устаткування в країни, що постраждали.

ВООЗ рекомендує проводити скринінг на виїзді всіх осіб в міжнародних аеропортах, морських портах і на основних наземних прикордонних переходах, що може скоротити число осіб з симптомами, охочих виїхати з країн з високою інтенсивністю передачі Ебола.

Натомість скринінг на в'їзді в незачеплені країни сприяє підвищенню рівня суспільної обізнаності про Ебола, але він потребує значних ресурсів (кадри, споруди і системи для надання допомоги хворим мандрівникам, в яких можна припустити Ебола). Найкращими профілактичними заходами для незачеплених країн є адекватний рівень готовності, що включає посилення епіднагляду з метою раннього виявлення і діагностики випадків; наявність добре підготовленого персоналу та оперативного планування для забезпечення безпечного ведення підозрілих випадків Ебола, щоб не допустити вихід інфекції за межі вогнища та подальше розповсюдження. Слід проводити комунікаційні кампанії для інформування осіб, що здійснюють поїздки, авіакомпаній, суднових команд, співробітників пунктів пропуску, а також медичних працівників в інших місцях про симптоми хвороби, що викликається вірусом Ебола, і про дії відносно осіб з симптомами. Слід публікувати дані про ефективність скринінгу на виїзді.

Рекомендації для мандрівників

Особи, що мали поїздки в одну з країн Західної Африки, які повідомляли про випадки хвороби, що викликана вірусом Ебола (Гвінея, Ліберія і Сьєрра-Леоне тощо), повинні виконувати протягом 21 дня після повернення наступні запобіжні заходи:

· знаходитись в межах досяжності медико-санітарної установи, в якій надають відповідну медичну допомогу;

· знати про симптоми інфікування (раптове підвищення температури, інтенсивна слабкість, болі у м'язах, суглобах, животі, горлі, головний біль, блювота, діарея, висип і іноді кровотечі);

· негайно повідомити про температуру (38°С або вище) у місцеву службу невідкладної медичної допомоги (ідеально по телефону) з інформацією про історію своїх поїздок.

Слід враховувати, що:

· раннє лікування підвищує шанси на одужання;

· зараження вірусом Ебола відбувається в результаті безпосереднього контакту з біологічною рідиною особи, що інфікована вірусом Ебола;

· особи, що не мають симптомів, не є заразними навіть в тому випадку, якщо хвороба знаходиться у них в інкубаційному періоді.

Слід пам’ятати: небезпека передачі хвороби, що викликається вірусом Ебола, в подорожі незначна. На відміну від таких інфекцій, як грип або туберкульоз, вірус Ебола не передається від інфікованої людини в результаті вдихання повітря. Передача відбувається при безпосередньому контакті з кров'ю, виділеннями, органами або іншими фізіологічними рідинами інфікованої живої або мертвої людини/тварини, що рідко може трапитись із пересічним мандрівником.

Люди стають заразними лише після того, як у них виявляються клінічні ознаки, що включають підвищену температуру, слабкість, біль у м'язах, животі, суглобах, головний біль або біль в горлі. Пізніше можуть бути блювота, діарея, висип, в окремих випадках кровотечі.

У Демократичній Республіці Конго станом на 14.11.2014 зареєстровано 66 випадків (38 підтверджених, 28 вірогідних) захворювання, зокрема у 8 медичних працівників; 49 осіб померли. Як тільки мине 42 дні (20.11.2014), країна може бути оголошена вільною від Eбола. Цей спалах непов'язаний зі спалахом, що охопив Гвінею, Ліберію, Малі, Нігерію, Сенегал, Сьєрра-Леоне і США.

Швець Лариса Вікторівна,

епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

20/11/2014 13:59


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC