Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Захворюваність на ГКІ в Запорізькій області станом на 26 січня 2015 року (27/01/2015)

Захворюваність на ГКІ: на 4-му тижні зареєстровано 158 випадків, з показником 8,8 на 100 тисяч населення. Серед організованих захворіло 19 дітей. У 78,5% встановлена ротавірусна інфекція.

Ротавірусна інфекція - гостре вірусне захворювання, яке характеризується проносами, блюванням, слабкістю, підвищенням температури тіла. Ротавірусна інфекція залишається складною медико-соціальної проблемою. Це обумовлено, в першу чергу, її широким та повсюдним поширенням, досить високими показниками захворюваності і смертності та особливостями епідемічного процесу:

- низька доза інфікування (10-100 вірусних частинок);

- сприйнятливість осіб усіх вікових категорій, однак найбільш ризикований контингент діти у віці до 2-х років;

- висока захворюваність в організованих колективах;

- великий відсоток безсимптомного вірусоносійства серед дітей і дорослих (26% -70% - у дітей до року, 4% -10% - у дорослих при спорадичної захворюваності);

- висока активність водного та контактно-побутового шляхів передачі;

- виражена зимово-весняна сезонність.

Джерелом ротавірусів є людина. Передача відбувається фекально-оральним шляхом під час прямого контакту, вживання в їжу інфікованих ротавірусом страв і води та при контакті з іншими поверхнями та предметами, що могли бути забруднені фекаліями (іграшки, підлоги, меблі, одяг тощо). Ротавірус дуже легко передається від людини до людини.

Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок - різке підвищення температури (близько третини пацієнтів мають підвищену температуру тіла до 39oС), нудота, іноді біль в животі, часте блювання, сильний пронос, випорожнення - яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Багаторічні спостереження виявили, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або після епідемії грипу, за що ротавірусне захворювання отримало в народі неофіційну назву «кишковий грип». Симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, як правило, зникають через 3-7 днів

Для підтвердження діагнозу необхідно провести лабораторні дослідження, найбільш доступним з яких є виявлення антигену ротавірусу у зразках калу методом імуноферментного аналізу.

Важливим методом захисту залишаються всі ті ж заходи захисту, які застосовуються при профілактиці інших гострих кишкових інфекцій, основані на бездоганному дотриманні заходів особистої гігієни та культури харчування.

Сьогодні у світі зареєстровано дві вакцини проти ротавірусної інфекції, в т.ч. одна - в Україні - Ротарікс, яка випускається компанією ГляксоСмітКляй.

Згідно з даними епідеміологічного обстеження вогнищ ГКІ на частку харчового шляху передачі припадає 93,9%. Серед причин захворювань ГКІ найбільша питома вага припадає на молоко, молочну продукцію - 29,0 %; м'ясну продукцію - 26,6 %; рибну – 10,5 %. За місцем придбання: питома вага харчових продуктів, придбаних на узаконених ринках – 20,2 %, на стихійних ринках – 20,9 %.

У 58,9 % випадки ГКІ пов'язані з продуктами харчування, які вживалися з порушенням правил зберігання і приготування в домашніх умовах.

Черненко Світлана Валентинівна,

начальник епідеміологічного відділу управління організації держсанепіднагляду Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

27/01/2015


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC