Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Безпечна вода – запорука здоров’я. Яку воду ми п’ємо? (14/08/2015)

Реформування Держсанепідслужби України сприяло утворенню в її структурі Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України», основним завданням якої є забезпечення проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Одним з основних напрямків роботи Центру є моніторинг чинників навколишнього середовища та життєдіяльності людини, в тому числі і лабораторний контроль якості питної води за санітарно-хімічними, радіологічними, токсикологічними, бактеріологічними та вірусологічними показниками.

На теперішній час, з тих чи інших причин, мешканці приватної забудови населених пунктів, власники дачних земельних ділянок для забезпечення фізіологічних та господарсько-побутових потреб надають перевагу водозабезпеченню з підземних джерел водопостачання (артсвердловини, колодязі).

Держсанепідслужба нагадує, що при облаштуванні підземних джерел питного водопостачання, як правило, повинні використовуватися водоносні горизонти, які надійно захищені з поверхні водозахисними породами (в основному це товсті шари глини). Земельна ділянка для будівництва артезіанських свердловин незначної глибини (колодязя) повинна розташовуватися на відстані не менше 20 – 50 м від дворових вбиралень, вигрібних ям, гноєсховищ, місць утримання домашніх тварин, складів добрив та отрутохімікатів.

І якщо правильний вибір земельної ділянки, де буде розташований колодязь або свердловина, дозволить в більшій мірі забезпечити безпечність води, яка буде вживатися для забезпечення питних потреб та приготування їжі за бактеріологічними показниками, то санітарно-хімічний склад води з підземного джерела можна визначити тільки за допомогою лабораторного контролю.

Проаналізувавши результати лабораторних аналізів проб питної води, які були доставлені в лабораторії Центру (м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 27) приватними особами для визначення санітарно-хімічного та мікробіологічного складу води з підземних джерел водопостачання (колодязі, артсвердловини), що використовуються в основному для власного водокористування – питного, побутового водозабезпечення, зрошення сільськогосподарської продукції, яка вирощується на дачних та присадибних ділянках, можна зробити висновки, що далеко не вся вода з підземних джерел внаслідок природних властивостей відповідає вимогам Державних санітарних норм і правил.

Так, з загальної кількості досліджених проб води з підземних джерел водопостачання Запорізького, Вільнянського, Василівського, Оріхівського та ряду інших районів - 62,6% проб не відповідали гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками.

При цьому, відхилення хімічного складу води реєструвалися за показниками:

загальна жорсткість в 62,6% випадків;

сухий залишок – 55,2%;

сульфати – 55,2%;

нітрати – 38,8%;

залізо – 35,8%.

За органолептичними показниками – кольоровістю та каламутністю відповідно - 3% і 14,9% проб.

До речі, показник жорсткості обумовлює наявність у воді кальцію та його солей. У воді з підвищеною жорсткістю овочі та м'ясо погано розварюються, тому що солі кальцію та білок харчових продуктів утворюють нерозчинні з’єднання, які погано засвоюються організмом людини. Не забезпечується якісне прання білизни, у водонагрівачах, пральних машинах утворюється накип. Вживання такої води сприяє утворенню каменів у сечостатевій системі, захворюванню серцево-судинної системи та інших захворювань.

Забруднення води наднормативними концентраціями нітратів призводить до виникнення захворюваності на воднонітратну метгемоглобінемію (токсичний ціаноз) у дітей, зниження загальної резистентності організму. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки, збільшує її токсичність.

Хлориди у воді джерела водопостачання є індикатором її побутового забруднення.

Сухий залишок є показником ступеню загальної мінералізації і характеризує сольовий склад води.

Для нашої кліматичної зони характерний природно недостатній вміст фтору у питній воді, що сприяє розвитку карієсу зубів.

Тому, проведення лабораторного контролю перед вживанням та використанням води для господарсько-побутових потреб з власного підземного джерела водопостачання дозволить попередити негативний вплив на організм людини та вжити заходи з водопідготовки та очищення води для забезпечення її збалансованого хімічного складу.

Колеров Олег Іванович,

завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

14/08/2015


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC