Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

МОЗ наголошує на комплексності підходів у боротьбі з туберкульозом (24/03/2015)

В Україні знижується рівень захворюваності на туберкульоз, проте високим залишається ризик поширення його мультирезистентних форм.

У контексті реформи системи охорони здоров’я МОЗ звертає увагу на комплексність у підходах до боротьби з туберкульозом, починаючи від сучасних більш ефективних методів діагностики, якісного застосування лікарських засобів до новітніх моделей лікування, що застосовуються в лікарській практиці.

Зокрема, пріоритетними завданнями щодо покращення управління програми протидії туберкульозу в Україні є:

- впровадження системи надання медичної допомоги хворим на туберкульоз з акцентом на амбулаторному етапі лікування;

- проведення оптимізації ліжкового фонду протитуберкульозних закладів з перерозподілом ресурсів на проведення заходів інфекційного контролю туберкульозу, зміцнення системи соціальної підтримки хворих на етапах амбулаторного лікування;

- подальше зміцнення системи протитуберкульозних заходів, у тому числі впровадження реєстру хворих на туберкульоз;

- розбудова фармакологічного менеджменту протитуберкульозних препаратів;

- розробка та впровадження стратегії зміцнення кадрового потенціалу протитуберкульозної служби з формуванням єдиної національної концепції безперервного навчання медичних фахівців.

Про це під час прес-конференції, присвяченій Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом, повідомив заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Перегінець.

Він також акцентував увагу на налагодженні системи виявлення та надання допомоги хворим на туберкульоз на східних територіях України, кризова та військова ситуація на яких може стати підґрунтям для розвитку важких соціально небезпечних хвороб.

«Сьогодні на цих територіях в числі перших розроблений механізм роботи медичних мобільних бригах, особливо наближених до місць перебування людей. Спільно з наших міжнародними партнерами, ВООЗ, представниками Товариства Червоного Хреста вони мають змогу отримувати необхідне протитуберкульозне лікування в достатньому обсязі», - зауважив він.

ВООЗ також акцентує увагу на трьох важливих цілях боротьби з туберкульозом, стратегія втілення яких розроблена до 2035 року. За словами Андрія Славуцького, медичного спеціаліста з питань туберкульозу, мультирезистентного туберкульозу, міжнародного консультанта Бюро ВООЗ в Україні, це:

1) орієнтованість на пацієнта;

2) політична приверженість і адаптація юридичного поля до побудови раціональних і економічно вигідних програм боротьби з туберкульозом, спрямованих на ефективність лікування, а не розширення протитуберкульозної інфраструктури;

3) підтримка наукових розробок, досліджень, нових методів лікування та діагностування.

Також на думку фахівців, ключовим моментом на шляху до успішного подолання туберкульозу, особливо його мультирезистентних форм є підвищення рівня прихильності пацієнтів до лікування. Адже навіть розробка нових протитуберкульозних препаратів чи нових ефективних схем лікування не зможуть вирішити питання подолання епідемії в цілому.

«Нерегулярний прийом, пропуски доз або вибірковий прийом препаратів із призначеної схеми призводять до швидкого формування та розширення резистентності збудника до протитуберкульозних препаратів і епідемія набирає нових обертів. В цьому плані важливою є робота сімейного лікаря, запровадження таких схем контролю та пропагандистських заходів, які б впливали на пацієнта», - вважає завідуюча відділом хіміорезистентного туберкульозу Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України Світлана Черенько.

Завдяки налагодженій роботі протитуберкульозної служби в України за останні 5 років спостерігається тенденція щодо зменшення показників захворюваності на туберкульоз (число випадків скоротилось порівняно з 2012 р. на 6%), проте залишається високою поширеність на ТБ/ВІЛ ко-інфекцію та мультирезистентні форми туберкульозу.

Про це сьогодні під час прес-конференції, присвяченій Всесвітньому дню туберкульозу, повідомила заступник директора з питань організації протитуберкульозних заходів ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України» Ольги Павлова.

За 2014 рік захворюваність на всі форми активного туберкульозу в порівнянні з 2013 роком зменшилась на 12,4 %. Загалом по країні за 2014 рік захворіло 25 543 особи. Захворюваність на активний туберкульоз у поєднанні зі СНІДом за 2014 рік знаходиться на рівні показників попереднього року та складає 10,4 на 100 тис населення. Загалом по країні за 2014 рік на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ захворіло 4 445 осіб.

За словами Ольги Павлової, не дивлячись на складні соціально-економічні умови, МОЗ України всі тендерні процедури щодо закупівлі протитуберкульозних препаратів було завершено у грудні 2014 року. Закупівля протитуберкульозних препаратів (ПТП) за кошти Державного бюджету здійснена на суму 152,9 млн. грн., що складає 90% від загального обсягу видатків для закупівлі ПТП за кошти Державного бюджету на 2014 рік. Проведення цих закупівель дозволило забезпечити безперервним лікуванням в повному обсязі всіх хворих на чутливий туберкульоз та на 50% - хворих на мультирезистентні форми. Інші 50% ліків 2 ряду для лікування мультирезистентних форм Україна отримала у якості гуманітарної допомоги від Глобального фонду. Загалом в Україні усіх вперше виявлених залучених до лікування хворих на туберкульоз 95%.

Також, як повідомила фахівець, достатнім є і рівень забезпеченості необхідними препаратами східних регіонів: 1 ряду – до кінця року, 2 ряду – до червня-липня.

«У зв’язку з внутрішньою міграцією хворих на ТБ, пов’язаною з проведенням АТО, з Донецької області до інших територій України переїхало для продовження лікування 31 особа, з Луганської – 28. Всі вони забезпечені повноцінним лікуванням та соціальним супроводом за рахунок коштів Глобального Фонду(ГФ)», - зазначила вона.

Прес-служба МОЗ України

24/03/2015


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC