Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

На порозі літньої оздоровчої кампанії 2015 року Держсанепідслужба Запорізької області акцентує увагу на проблемних питаннях (25/03/2015)

Начальник санітарно-гігієнічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Дмитро Олександрович Макаров взяв участь у нараді на тему «Про організацію оздоровлення та відпочинку дітей влітку 2015 року», яка відбулася 24 березня 2015 року у Запорізькій обласній раді профспілок.

Оздоровчий сезон 2015 року буде розпочато у незвичних умовах для працівників Держсанепідслужби Запорізької області. У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2015 року Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (від 28.12.2014 року №76-VШ), який фактично забороняє здійснення планового державного нагляду в період з січня по червень 2015 року включно, Держсанепідслужба має право проводити перевірки суб'єктів господарської діяльності лише з дозволу Кабінету Міністрів України або за наявності письмової заяви суб'єкта господарювання. Протягом першого півріччя за Держсанепідслужбою залишається лише ситуаційний нагляд за епідпоказниками, а також робота в порядку соціально-гігієнічного моніторингу оздоровчих закладів.
Організація та проведення безпечного відпочинку дітей має комплекс складових. На жаль, практично щорічно літні оздоровчі кампанії на території країни затьмарюються спалахами гострих кишкових інфекцій серед дітей, які відпочивають в оздоровчих закладах. Запорізька область є зоною високого ризику виникнення епідемічних ускладнень, в тому числі і по холері - в силу сприятливих екологічних умов для виживання збудника.
- Перебуваючи на порозі літньої оздоровчої кампанії 2015 року, хочу акцентувати вашу увагу на тих проблемних питаннях, які турбують фахівців Держсанепідслужби Запорізької області. І, перш за все, це питання забезпечення рекреаційних зон на узбережжі Азовського моря (особливо селище Кирилівка) централізованим водопостачанням та каналізацією, - зазначив начальник санітарно-гігієнічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Дмитро Олександрович Макаров. -
Кирилівська оздоровча зона за кількістю вигребів та об'єктів, які забезпечені тільки привізною питною водою, без перебільшення, займає провідне місце в Україні та потенційно може несприятливо позначитися на забезпеченні санепідблагополуччя.
У місті Приморську не забезпечено біологічне очищення стічних вод, очисні споруди не працюють. В оздоровчих зонах Бердянського та Приазовського районів відсутні полігони для збору твердих побутових відходів (ТПВ) та асенізаційні поля для зливу рідких нечистот. Однією з нагальних проблем охорони Азовського моря залишається відсутність централізованої системи дощової каналізації міста Бердянська. Забруднені дощові води з території міста без очищення скидаються безпосередньо у зону водокористування Азовського моря.
У Запорізькій області в 2014 році 11 позаміських дитячих оздоровчих закладів працювали на привізній воді; 33 позаміських дитячих оздоровчих заклади не були підключені до централізованих та локальних мереж каналізації, каналізовані на вигріб.
Незважаючи на ці труднощі, в цілому, оздоровча кампанія 2014 року проведена на достатньому рівні, забезпечені умови для безпечного відпочинку та ефективного оздоровлення дітей.

Всього у 45 позаміських оздоровчих закладах Запорізької області було оздоровлено 32430 дітей шкільного віку, з них 52,2% - діти із Запорізької області. У пришкільних таборах відпочило 12324 дитини.

Виражений оздоровчий ефект зареєстрований у 67,8% дітей (2013 рік - 76,5%).
Проте залишилися проблемні, невирішені питання літнього сезону 2014 року, які плавно переходять у 2015 рік.
1). Залишаються невиконаними вимоги постанови Верховної Ради України щодо невиправданого закриття, ліквідації, перепрофілювання та використання не за призначенням дитячих оздоровчих закладів, що в кінцевому підсумку сприяє скороченню кількості оздоровлених дітей.
Починаючи з 2008 року, загальна кількість функціонуючих на території Запорізької області дитячих оздоровчих закладів зменшилася на 16 об'єктів, а кількість оздоровлених дітей зменшилась в 1,7 рази.
На території Запорізької області розташовано 58 дитячих оздоровчих закладів, які щороку можуть прийняти на оздоровлення близько 60 тисяч дітей. Однак, більшість дитячих оздоровниць, як і в минулі роки, пропрацювали з 50% навантаженням, а то і зовсім практично порожні.
2). Матеріально-технічна база окремих оздоровчих закладів для дітей не відповідає сучасним вимогам. Багато дитячих здравниць знаходяться в оренді, що не сприяє поліпшенню їх матеріально-технічної бази. Стан більшості дитячих оздоровчих закладів не дозволяє надавати дітям, що мають відхилення у стані здоров'я (2-а та 3-я групи здоров'я), якісні послуги оздоровлення. Кількість дитячих оздоровчих закладів, які можуть надавати спеціалізовану медичну допомогу дітям з хронічними захворюваннями, залишається недостатньою. У Запорізькій області лише один дитячий оздоровчий заклад має статус «санаторного» (ДОЗ «Лісова пісня» в Якимівському районі). Не вирішується питання відновлення функціонування у дитячих оздоровчих закладах навіть груп санаторного типу та організації роботи санаторно-оздоровчих змін, які ми ще пам'ятаємо.
3). Сьогодні залишається актуальною проблема якості надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітям. Влітку 2014 року 42 ДОЗ працювали з тривалістю зміни 21 день і більше. В інших 3-х працюючих дитячих оздоровчих закладах тривалість змін варіювала від 14 до 18 днів. Враховуючи, що Законом України "Про оздоровлення та відпочинок дітей", визначені основні принципи державної політики, в першу чергу, у сфері оздоровлення (оцінка ефективності оздоровлення проводиться в кінці оздоровчого сезону - 21 день), таке оздоровлення можна вважати сумнівним.
4). Скорочення тривалості змін (різні терміни заїздів дітей призводять до скорочення або ліквідації перезміни, що позначається не тільки на якості проведення генерального прибирання, але і в цілому на умовах перебування дітей).
5). Залишається проблема направлення на роботу в ДОЗ медичних кадрів, в першу чергу лікарів-педіатрів, які мають досвід роботи не менше 5 років, і особливо на подальші зміни.
Незважаючи на те, що середніми медпрацівниками оздоровчі заклади були укомплектовані, у зв'язку з відсутністю відповідної кваліфікації і досвіду роботи в ДОЗ, часто при перевірках були претензії до якості їх роботи.

- Хочу підкреслити, що оздоровчий сезон 2015 року буде розпочато в незвичних умовах для працівників Держсанепідслужби Запорізької області. У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2015 року Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (від 28.12.2014 року №76-VШ), який фактично забороняє здійснення планового державного нагляду в період з січня по червень 2015 року включно, Держсанепідслужба має право проводити перевірки суб'єктів господарської діяльності лише з дозволу Кабінету Міністрів України або за наявності письмової заяви суб'єкта господарювання. Протягом першого півріччя за нами залишається лише ситуаційний нагляд за епідпоказниками, а також робота в порядку соціально-гігієнічного моніторингу оздоровчих закладів, - зазначив у своєму виступі на нараді начальник санітарно-гігієнічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області Дмитро Олександрович Макаров. - У зв'язку з вище викладеним, вважаю за необхідне ще раз нагадати Порядок відкриття дитячих оздоровчих закладів. Цей Порядок регламентується ДСанПіН №5.5.5-23-99 «Улаштування, утримання і організація режиму функціонування дитячих оздоровчих закладів».
Отже, до відкриття оздоровчих закладів повинні бути повністю виконані плани-завдання з приведення закладів оздоровлення дітей згідно з вимогами санітарного законодавства. До 25 травня мають бути узгоджені з Держсанепідслужбою графіки заїздів дітей на кожну оздоровчу зміну, схеми постачання продуктів харчування та продовольчої сировини, узгоджені перспективні 2-тижневі меню.

У період підготовки оздоровчих закладів до відкриття та функціонування фахівці Держсанепідслужби у складі комісій, створених на підставі рішень та розпоряджень органів влади та місцевого самоврядування, беруть участь у проведенні позапланових обстежень оздоровчих закладів з питань контролю за виконанням приписів Держсанепідслужби та планів-завдань, спрямованих на поліпшення матеріально-технічного стану, санітарно-гігієнічних умов оздоровлення.
За 10 днів до відкриття оздоровчих закладів на підставі письмової заяви суб'єкта господарювання спеціалістами структурних підрозділів Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області та Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» проводяться позапланові обстеження з відбором проб питної води та води відкритих водойм для лабораторного контролю якості за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками. Питна вода відбирається безпосередньо перед початком оздоровчого сезону.
Кратність відбору проб води відкритих водойм - не менше 2-х разів перед сезоном купання, а в період сезону купання лабораторний контроль проводиться не рідше 2-х разів на місяць мінімум у двох точках.

Перед заїздом дітей в оздоровчий заклад створюється спеціальна комісія по організації оздоровлення дітей при міськвиконкомах та райдержадміністраціях, яка перевіряє готовність закладу до прийому дітей та оформляє офіційний документ - «Акт приймання (готовності дитячого оздоровчого закладу» (форма №318-о). Звертаю вашу увагу, що цей документ не відноситься до переліку документів дозвільного характеру. Він дає право на відкриття та функціонування оздоровчого закладу для дітей відповідно до вимог санітарних норм і правил (СанПіН № 5.5.5.23-99). Підписується він посадовою особою Держсанепідслужби за умови відповідності систем життєзабезпечення оздоровчого закладу вимогам чинного санітарного законодавства. До Акта готовності оздоровчого закладу додаються результати лабораторного контролю проб питної води, відібраних не менш ніж у 5 точках водопровідної мережі, які відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-400-10, та результати лабораторних досліджень проб води відкритих водойм.

Враховуючи викладене, на етапі підготовки дитячих оздоровчих закладів до відкриття необхідно звернути особливу увагу на:
- забезпечення закладів оздоровлення та відпочинку дітей питною водою гарантованої якості,
- стан каналізаційних мереж,
- підготовку пляжів та місць купання дітей,
- готовність території,
- організацію роботи харчоблоків,
- питання кадрового забезпечення закладів оздоровлення та відпочинку дітей.
При прийомі дітей обов'язкова наявність довідки встановленого зразка (ф. №079-у) про стан здоров'я дитини, відомостей про щеплення та епідоточення. У період перебування дітей в ДОЗ щотижня медпрацівником повинен проводитися огляд на коросту та педикульоз (підстава: наказ МОЗ від 28.03.1994 р. № 38 «Про організацію та проведення заходів по боротьбі з педикульозом»).
З боку вихователів та медичного персоналу повинен бути організований щоденний контроль за станом здоров'я дітей з метою своєчасного виявлення можливих випадків інфекційних захворювань. Дитина з ознаками нездужання, температури, розладів шлунково-кишкового тракту повинна бути негайно ізольована із загону для вирішення питання про її переведення в лікувальний заклад для отримання консультативної або медичної допомоги.

У черговий раз звертаю вашу увагу: лікування дітей в умовах оздоровчого закладу не передбачається. Це ж стосується і персоналу (працівників харчоблоків, вихователів, вожатих та інших). І якщо на харчоблоці ведеться «Журнал здоров'я» під особистий підпис кожного працівника, то інший персонал закладу повинен повною мірою розуміти особисту відповідальність за стан свого здоров'я та здоров'я оточуючих, та вчасно звертатися за медичною допомогою, якщо представляє загрозу як потенційне джерело інфекційного захворювання.
У зв'язку з цим, у кожному закладі чітко та безперебійно повинна працювати схема оповіщення про ситуації, які пов'язані з епідемічним благополуччям - від працівника табору, який виявив цю ситуацію, до начальника. Повинна бути організована робота ізолятора для своєчасної ізоляції хворих. Категорично забороняється використання медичних пунктів та ізоляторів дитячих оздоровчих закладів для проживання в них адміністрації та обслуговуючого персоналу, в тому числі і медичних працівників.
Персонал оздоровчих закладів повинен забезпечити контроль за організацією та проведенням навчання дітей принципам здорового способу життя, дотримання особистої гігієни і т. д.
Персонал оздоровчого закладу повинен пройти обов'язковий профілактичний медогляд, який включає в себе: загальне обстеження лікарями-спеціалістами (лікар-терапевт, дерматовенеролог, стоматолог, ЛОР-лікар та інші фахівці (за показаннями), а також лабораторні та функціональні обстеження відповідно з Переліком необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших видів обстеження, необхідні для проведення обов'язкових медоглядів, та періодичності їх проведення.

По закінченню кожної оздоровчої зміни та літнього оздоровчого сезону в цілому обов'язково треба підбивати підсумки роботи закладу з урахуванням ефективності проведених оздоровчих заходів, показників захворюваності дітей та інформувати про це територіальні управління – відокремлені структурні підрозділи Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області.

Тому вже сьогодні керівникам дитячих оздоровчих закладів Запорізької області необхідно подбати про створення в них умов для безпечного відпочинку та ефективного оздоровлення дітей, щоб вони повністю відповідали своєму функціональному призначенню - оздоровчий заклад, а не просто були місцем тимчасового перебування дітей.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

25/03/2015


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC