Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

25 травня - Всесвітній день щитоподібної залози (25/05/2015)

Починаючи з 2009 року, Європейська тиреоїдна асоціація запропонувала відмічати 25 травня як Всесвітній день щитоподібної залози. Ця ініціатива була підтримана на міжнародному тиреоїдологічному конгресі осінню 2012 року в Парижі усіма іншими тиреоїдними асоціаціями: Американською, Латиноамериканською і асоціацією Азії та Океанії.

Всесвітній день щитоподібної залози переслідує основні цілі:

1. Підвищення громадської інформованості про проблеми, пов'язані з щитоподібною залозою (ЩЗ) і про їх медико-соціальне значення.

2. Пропаганда програм профілактики та освітніх програм в області патології ЩЗ та сучасних методів лікування.

3. Покращання інформованості про поширення захворювань ЩЗ, методи їх раннього виявлення та доступності медичної допомоги.

У першу чергу Всесвітній день щитоподібної залози присвячений проблемам пацієнтів з патологією ЩЗ. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я серед ендокринних захворювань патологія щитоподібної залози займає перше місце.

В Україні на долю захворювань щитоподібної залози припадає 44,8% від всіх ендокринних захворювань.

У Запорізькій області 45 785 осіб мають захворювання ЩЗ, що складає 38,4% від всіх ендокринних хвороб. Серед усіх хвороб ЩЗ найбільше хворих з вузловим зобом (28%), дифузним зобом І ст. (27%) та аутоіммунним тиреоїдитом (19%).

Щитоподібна залоза – це крихітний 25-30 грамовий орган, розташований на шиї та нагадуючий крилатого метелика, грає найважливішу роль в життєдіяльності людського організму. Щитоподібна залоза виробляє гормони, які регулюють активність, ріст та обмін речовин.

Втома, апатія, нестача сил, депресія, сонливість, нервозність, погіршення пам'яті - усе це може бути типовими симптомами нестачі в організмі йоду - головного мікроелемента, необхідного для здоров'я щитоподібної залози. Саме йододефіцит – головний винуватець захворювань щитоподібної залози. Близько 35% населення Землі, тобто кожен третій з нас, страждає від недоліку йоду. На сьогодні пригнічуюча більшість захворювань ЩЗ може бути вилікована, а в частині випадків – можливо запобігти захворювання. Останнє торкається захворювань, пов'язаних з дефіцитом йоду в харчуванні. За усе життя людина споживає всього близько 3-5 г йоду - не більше чайної ложки. Для дорослих людей добова потреба в ньому, по нормах Всесвітньої організації охорони здоров'я, - 100-200 мкг, залежно від віку і стану здоров'я. Підліткам потрібно 100-150 мкг, для дітей до року норма - близько 50 мкг, для дітей до шести років - 90 мкг. Йод є незамінним компонентом тиреоїдних гормонів і життєво потрібний для нормального розвитку нервової системи. Несприятливі наслідки йодного дефіциту включають формування зобу, гіпотиреозу, порушення зростання і розвитку дітей. Більше того, дефіцит йоду підвищує дитячу смертність та є лідируючою запобіжною причиною розумової відсталості у дітей. Завдяки програмам загального йодування харчової солі йодний дефіцит ліквідований у більшості країн світу.

На сьогодні загальновизнаними є три види йодної профілак­тики: масова, групова, індивідуальна. Для масової профілак­тики у загальнодержавному масштабі збагачують йодом основні продукти харчування. У більшості країн світу, зокрема в Україні, таким продуктом є йодована сіль.

Групова профілактика передбачає застосування препаратів йоду в організованих колективах (дитячих садках, школах, спец­іалізованих навчальних закладах). Прикладом такої профілакти­ки є використання медикаментозних препаратів йоду.

Індивідуальну профілактику проводять серед неорганізова­ного населення та за спеціальними медичними показаннями. До когорти таких осіб можна віднести вагітних, жінок, які годують, не­мовлят, які перебувають на штучному вигодовуванні, маленьких дітей та дітей, які виховуються в домашніх умовах, осіб з різними захворюваннями щитоподібної залози.

Проведення інформаційних заходів до Всесвітнього дня щитоподібної залози дає можливість консолідації пацієнтів, лікарів і представників органів охорони здоров'я в об'єднанні їх спільних зусиль в організації програм профілактики і раннього виявлення захворювань ЩЗ, а також підвищення якості та доступності медичної допомоги в цій області.

Башлай Олександр Григорович,

головний лікар Комунальної установи “Запорізький обласний Центр здоров’я” Запорізької обласної ради

25/05/2015


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC