Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Грип небезпечний для кожного! (22/10/2015 14:42)

Грип - одне з найсуперечливіших захворювань. Оптимісти відносяться до нього як до банальної простуди, адже по суті це і є різновид гострої респіраторно-вірусної інфекції (ГРВІ). Прагматичніші люди з великим побоюванням відносяться до цього підступного захворювання, що виникає так несподівано і що часто призводить до важких ускладнень. Інтерес грип викликає ще і тому, що, незважаючи на величезну кількість досліджень, що проводяться, ліки від вірусу досі не знайдені. Як і в середньовіччя, коли основою лікування були відвари м'яти, меліси і подорожника, в наш прогресивний час ці методи також застосовуються. Хоча на допомогу ним і прийшли інтерферони, імуномодулятори, протизапальні комплекси і рятівні профілактичні вакцини.

Незважаючи на те, що захворювання, яке по опису схоже з грипом, відоме ще з часів Гіппократа, найбільшого поширення грип досяг тільки у 20-му столітті. Пов'язаний цей факт з істотним збільшенням чисельності населення планети і, особливо, створенням нових швидких способів пересування.

Невичерпна мінливість збудника грипу за рахунок різноманітних природних механізмів і надзвичайно швидке поширення хвороби зробили грип найбільш масовим захворюванням людства, яке щорічно викликає епідемії, а раз в 11-40 років - пандемії. При епідеміях хворіє 20-25% населення. У "благополучні" роки на грип доводиться 10-12% усіх гострих респіраторних захворювань.

Оскільки грип поширюється дуже інтенсивно, то через деякий час значна частина населення придбає імунітет до поширеного зараз збудника. Це утрудняє його циркуляцію. Поява нових різновидів вірусу, до яких населення не має імунітету, знову створює сприятливі умови для поширення збудника.

Віруси грипу були виділені в першій половині XX століття та отримали позначення як типи А, В і С. Вірус типу А викликає захворювання у людини, тварин, птахів; віруси типу В, С – тільки у людини. Епідемії, пандемії викликає тільки вірус типу А в силу постійної мінливості.

Що ж таке вірус грипу? По суті, вірус є ланцюжком з генетичною інформацією (РНК або ДНК), упакованим в щільну капсулу. Розмножуватися, рости, якось змінюватися в звичайному довкіллі він не може. За допомогою спеціальних білків на поверхні капсули вірус грипу може "прилипнути" до клітин слизової оболонки органів дихання, а потім, впровадившись всередину клітини, мікроорганізм "оживає" - вбудовується у ДНК клітин сльозової оболонки і починає активно розмножуватися. І ось з цієї миті мільйони вірусів під час кашлю, розмови, чхання потрапляють в дихальні шляхи здорових осіб. Уберегтися від цього дуже важко. У одному з експериментів було доведено, що в звичайному вагоні метро вірус, що потрапив в довкілля під час чхання, здатний пересуватися з швидкістю до 128 км/год.

Інкубаційний період при грипі короткий - від 12 годин до 3 днів. Захворювання протікає на фоні вираженої температурної реакції і часто супроводжується ускладненнями, обумовленими як самим вірусом, так і вторинною мікрофлорою.

Грип - антропонозне захворювання. Основне джерело інфекції - хворий грипом. Виділення збудників з верхніх дихальних шляхів може початися за декілька годин до перших ознак захворювання. Найбільш заразливий хворий в перші 3 дні хвороби, до 5-го дня хворий, як правило, звільняється від збудників, хоча в окремих випадках вірус знаходили на 7-й день хвороби і навіть пізніше. Як і при інших інфекціях, особливо важливе значення мають хворі легкими формами, що не звертаються за медичною допомогою і продовжують працювати.

Грип - повітряно-краплинна інфекція, що поширюється в межах приміщення, де знаходиться джерело інфекції. Найбільш вірогідне зараження при наближенні до джерела інфекції на відстань 2-3 м.

Імунітет після перенесеного грипу А зберігається, поступово зменшуючись, 2-3 року, після грипу В - 3-5 років.

Віруси грипу добре зберігаються при низьких температурах (навіть при -70° С). Проте температура 50°С вбиває їх за декілька хвилин. Погано витримують віруси дію світлових та ультрафіолетових променів, а також дезінфікуючих речовин.

Яким буде рівень захворюваності грипом і ГРВІ в цьому епідемічному сезоні з великою часткою вірогідності зараз прорахувати не можливо - це може бути звичайний сезонний підйом, також ситуація може перерости в епідемічний спалах.

У минулому епідемічному сезоні серед населення України було зареєстровано 5,4 млн. випадків захворювань на грип та ГРВІ (12,8% від населення України).

У Запорізькій області в епідемічний сезон 2014 - 2015 років захворюваність на грип та ГРВІ, як і в попередні роки, мала двохвильовий характер з максимальними показниками на 48-ому (кінець листопада) та 7-9-ому (лютий - березень) тижнях року. В останні роки така динаміка є найбільш характерною для епідемічного процесу грипу та ГРВІ.

Домінуючим етіологічним фактором в сезон 2013-2014 в Запорізькій області став вірус грипу В.

Профілактику грипу і ГРВІ можна розділити на неспецифічну та специфічну.

Збільшити свої шанси не захворіти можна шляхом дотримання особистої громадської гігієни, культури поведінки в місцях масового перебування, підвищеною увагою до стану свого здоров'я і здоров'я своїх дітей.

Для профілактики грипу та інших ГРВІ важливо зменшити число контактів з джерелами інфекції, це особливо важливо для дітей. Не рекомендується активно користуватися міським громадським транспортом і ходити у гості, відвідувати місця масового скупчення. Треба пам’ятати - на свіжому повітрі заразитися грипом практично неможливо.

Важливо забезпечити в цей період собі і своїм близьким умови для дотримання режиму дня: достатній сон, нормальне харчування, температурний режим та інше.

Необхідно пам'ятати, що інфекція легко передається через брудні руки. Спеціальні спостереження показали, що руки не менше 300 раз на день контактують з відокремлюваним з носа і очей, із слиною. При рукостисканні, через дверні ручки, інші предмети віруси переходять на руки здорових, а звідти до них в ніс, очі, рот. Отже, принаймні на період епідемій, рекомендується відмовитися від рукостискань. Необхідно часто мити руки, особливо під час хвороби або догляду за хворим.

Якщо все ж з'явилися симптоми захворювання, необхідно пам'ятати, що є можливості для зменшення негативних наслідків для здоров'я і життя. Нині доступна чимала кількість засобів, але для населення важливо не випробувати усі фармацевтичні препарати, а якнайшвидше звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування.

Чим більше рівень захищеності населення, тим менше тривалість епідемії, менше кількості важких ускладнених випадків і смертей. Сьогодні найбільш ефективним способом для захисту від грипу, зниження захворюваності і смертності є вакцинація, особливо осіб груп високого ризику.

Відносно грипозної інфекції можна виділити групу медичного ризику та епідемічного ризику. Що таке медичний ризик? Це ризик захворіти важкою формою грипу і перенести грип з ускладненнями. До цієї групи осіб відносяться діти, в основному молодшого віку - до 3-х років, люди старше 65 років, особи з різною хронічною патологією - особливо легеневою, серцево-судинною, ендокринною систем (бронхіальна астма, вади серця, цукровий діабет). До групи епідемічного ризику відносяться люди, у яких ризик заразитися і захворіти грипом значно вище, ніж у інших категорій населення. Це особи, так званих, "публічних" професій - працівники сфери обслуговування, навчальних, медичних закладів та інші особи, які спілкуються з великою кількістю людей.

Якщо говорити про вакцинопрофілактику грипу, то вакцинація цих груп є найбільш важливою з медичної та соціальної позиції. Але і для здорових дітей, підлітків, дорослих вона далеко не даремна: грип небезпечний для кожного, під час епідемій гинуть і цілком здорові люди.

Тільки вакцина формує в організмі необхідний рівень протигрипозних антитіл, які нейтралізують і сам вірус, і продукти його життєдіяльності.

Вакцинацію проти грипу можна проводити у будь-яку пору року, але краще починати у вересні-жовтні (у передепідемічний період), враховуючи, що створення імунітету потребує 2-3 тижнів.

Протипоказана вакцинація проти грипу особам з гіперчутливістю до білка курячих яєць та аміноглікозидних препаратів, в гострому періоді інфекційного та неінфекційного захворювання, при загостренні хронічної патології.

В епідемічному сезоні 2015 – 2016 років консультаційна нарада ВООЗ рекомендує для Північної півкулі використовувати вакцини, які вміщують актуальні штами вірусів грипу, що ймовірно будуть циркулювати на території України, а саме:

– вірус подібний A/California/7/2009 (H1N1)pdm09;

– вірус подібний A/Швейцарія/9715293/2013(H3N2);

– вірус подібний В/Phuket/3073/2013.

Також слід зазначити, що до складу чотирьохвалентної вакцини введено компонент подібний вірусу B/Brisbane/60/2008.

Колерова Марина Євгенівна,

завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

22/10/2015 14:42


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC