Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання



 

19 листопада - Міжнародний день відмови від куріння (19/11/2015)

Починаючи з 1977 року, кожного третього четверга листопада, за ініціативою Міжнародного союзу боротьби з раком та підтримки ВООЗ, проводиться Міжнародний день відмови від куріння (цього року він випадає на 19 листопада). Мета цієї акції полягає у приверненні уваги світової спільноти до руйнівних наслідків на організм людини, які виникають через вживання тютюну. У цей день основна увага приділяється заохоченню людей припинити курити.

Вживання тютюну є однією з найбільших небезпек для здоров'я людей, які коли-небудь виникали у світі. Від хвороб, пов’язаних з курінням, щорічно помирає понад 5 мільйонів чоловік - в середньому, одна людина кожні шість секунд. Кожен десятий випадок смерті серед дорослих людей відбувається через вживання тютюну.

Споживачі тютюну, вмираючи передчасно, позбавляють свої сім'ї доходу, підвищують вартість медичної допомоги і перешкоджають економічному розвитку.

Особливу стурбованість викликає уразливість дітей до вторинного диму. Вторинний дим (пасивне куріння) - це дим, що заповнює житлові приміщення, ресторани, офіси або інші закриті ділянки простору, де люди спалюють такі тютюнові вироби, як сигарети і кальяни.

Легені дітей менше, та їх імунна система менш розвинута, що підвищує вірогідність розвитку інфекційних хвороб, викликаних вторинним димом. Оскільки вони менше і дихають частіше, ніж дорослі, вони вдихають більше шкідливих речовин на кілограм маси тіла, ніж дорослі за такий же проміжок часу. Нарешті, у дітей через їх залежний від дорослих стан, просто менше можливостей уникати дії тютюнового диму, що випускається дорослими.

Наслідки пасивного куріння у дітей відрізняються від результатів дії тютюнового диму на дорослих. Якщо у дорослих найзначнішу частину наслідків складають захворювання серцево-судинної системи, то у дітей результати дії тютюнового диму виявляються, перш за все, з боку дихальних органів, а також з боку психічної діяльності та поведінки.

Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму немає. Необхідно, щоб кожна людина могла дихати повітрям, вільним від тютюнового диму. Закони щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму, захищають здоров'я некурящих людей. Вони користуються популярністю, не шкодять бізнесу та сприяють тому, щоб курці кидали палити.

Курці тютюну не лише частіше хворіють і раніше вмирають, але і гірше бачать, гірше чують, швидше втрачають зуби і лисіють, у них гірше загоюються рани, вони частіше хропуть, їх інтелект з віком погіршується швидше, і в цілому не тільки тривалість життя скорочується, але і якість життя курців помітно гірше, ніж у некурців.

Для багатьох захворювань, пов’язаних з курінням, існує взаємозв’язок між інтенсивністю і стажем куріння, з одного боку, і ризиком розвитку захворювань, з іншого. При цьому не існує безпечного рівня куріння. Навіть серед тих, хто викурює всього декілька сигарет в день і курить не затягуючись, стан здоров’я помітно гірше, ніж у некурящих.

Дослідження показують, що скорочення кількості викурюваних сигарет не приводить до істотного зниження негативних наслідків куріння. Ймовірно, зменшуючи кількість сигарет, курці компенсують надходження в організм нікотину, канцерогенів та інших шкідливих речовин глибиною і кількістю затягувань. Аналогічно, перехід на так звані «легкі сигарети» або інші види тютюнових виробів не дає жодного позитивного ефекту.

Деякі курці розуміють конкретну небезпеку для здоров'я, пов'язану з вживанням тютюну і хочуть кинути палити. Консультування та медикаменти можуть більш ніж подвоїти ймовірність того, що спроби курця кинути палити увінчаються успіхом.

Усі медичні працівники самі не повинні палити і сприяти тому, щоб їхні пацієнти припиняли палити, тому під час проведення акорду вважаємо за доцільне:

надавати практичні поради щодо здорового способу життя та рекомендувати не починати курити або припинити вживання тютюну ;

роз’яснювати про шкідливі наслідки для здоров’я людини куріння тютюнових виробів, впливу тютюнового диму;

надавати особам, які бажають позбутися залежності від тютюну (нікотинової залежності), відповідну лікувально-профілактичну допомогу.

Башлай Олександр Григорович,

головний лікар Комунальної установи “Запорізький обласний Центр здоров’я” Запорізької обласної ради

19/11/2015


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC