Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Пилові кліщі - алергени поруч (26/11/2015)

Цих мікроскопічних створінь, що мешкають у домашньому пилу не побачити неозброєним оком, але ту шкоду, що вони можуть завдати здоров’ю, важко не помітити.

У клініці бронхіальної астми, вазомоторного риніту, екземи, ряду інших алергічних захворювань етіологічним агентом часто є домашній пил, що містить алергенних кліщів. Ці дуже дрібні членистоногі (розмір 0,1-0,2 мм), названі пірогліфідними кліщами. Крові вони не п’ють, а харчуються шкіряною лупою людини та залишками органіки з пуху та пір’я. Тривалість життя пірогліфідних кліщів 3,5 місяці. За цей час один кліщ виділяє екскрементів у 200 разів більше власної ваги та відкладає до 300 яєць. Алергічні властивості мають живі та мертві особини кліщів, продукти їх життєдіяльності та елементи линьки.

Алергічна агресивність домашнього пилу знаходиться в прямій залежності від чисельності та видового складу кліщів, що можуть мешкати у ньому. Встановлено, що чисельність кліщів вище 100 екземплярів на 1 грам пилу - це фактор ризику. При такій кількості кліщів у хворих з генетичною схильністю до алергії спостерігається підвищена чутливість, що може спровокувати виникнення алергічних захворювань.

Встановлено виражену сезонну динаміку виявлення кліщів в домашньому пилу. У сухих будинках, особливо при наявності парового опалення, яке створює підвищену сухість у квартирах, алергенних кліщів або зовсім немає, або значно менше, ніж у будинках з високою вологістю. З цієї ж причини спостерігається підйом чисельності кліщів весною, восени та на початку зими. На цей час припадає і підйом чисельності атопічних (нехарактерних) форм респіраторних захворювань людей.

Фахівці Держсанепідслужби Запорізької області постійно проводять дослідження пилу на наявність у ньому кліщів та фіксують такі знахідки. Так у зразках пилу, що були відібрані в помешканнях хворих на алергози, виявлено 7 видів алергенних кліщів. У 2014 році кожне п’яте досліджене приміщення виявилося заселеним пиловими кліщами.

У житлових приміщеннях улюблені місця проживання кліщів – ліжко людини та м'які меблі. Далі кліщі можуть розселятися по всій квартирі і виявлятися в значній кількості на натільній білизні, одязі, домашньому взутті з ворсистою підкладкою. Найбільш сприятливими умовами для розвитку кліщів є висока вологість – 80% і більше, температура 20-30 градусів, тобто такі, які має мікроклімат ліжка (протягом шести годин відпочинку на ньому людини з температурою тіла до 37 градусів).

Комфортні умови для розвитку кліщів створюються в пусі, пір'ї та ваті, котрі добре всмоктують вологу і зберігають тепло. При перетрушуванні постільних речей в повітря підіймається маса мертвих кліщів, їх фрагментів і екскрементів. При потраплянні їх в дихальні шляхи і травний тракт, ці складові пилу чинять навіть більший алергічний вплив на людину, ніж живі кліщі. Тому, як засіб боротьби з ними рекомендовано щоденне прибирання пилососом постільних речей, м’яких меблів. Ефективним є піддавання подушок та перин впливу низьких та високих температур, прямих сонячних променів з наступним вибиванням речей.

У жилих приміщеннях людей, що страждають на алергози, постільні речі, які вироблені з пір’я, вати та пуху доцільно замінити на речі із синтетичних матеріалів. Домашнє взуття з ворсистою підкладкою 1 раз на місяць можна обробляти парами оцтової есенції, попередньо помістивши його у поліетиленовий пакет.

Миття підлоги проводять солоною водою (100 г солі на 1 л води). Хімічні засоби у боротьбі з кліщами домового пилу не використовуються, а головний засіб боротьби з ними – це боротьба з підвищеною вологістю у приміщеннях.

Дослідження пилу на наявність у ньому алергенних кліщів проводиться ентомологами Держсанепідслужби відповідно до прейскуранта, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03 р. №1351 (вартість одного дослідження з одного об'єкта 30,85 грн.). Контактний телефон ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»: 283-17-46.

Комариця Інна Леонідівна,

ентомолог ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

26/11/2015


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC