Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

У 2016 році в Україні посилять законодавчі дії з контролю над тютюном (02/02/2016 09:25)

01 лютого відбулась прес-конференція, де народні депутати та експерти з громадського здоров'я презентували результати загальнонаціонального опитування (омнібус) щодо тютюнокуріння в Україні, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології. Учасники представили останні тенденції щодо рівня поширеності куріння в Україні за 2015 р. (див. інфографіка) Також експерти розповіли, як тютюнові компанії маніпулюють маркуванням пачок сигарет та графічними попередженнями, та з якими викликами доведеться стикнутися у наступні роки.

Дослідження, яке проходило у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим, показало, що поширеність щоденного куріння серед жителів України старших за 18 років становить 24%, зокрема, серед жінок – 9,0% та серед чоловіків 42,4%, що майже не відрізняється від показників 2014 р.

"Вперше за останні роки в Україні не зменшилася поширеність куріння та не зменшилося споживання сигарет навіть на фоні гіперінфляції, економічної кризи та зниження рівня доходів громадян. Це пояснюється перш за все тим, що у 2015 році влада не реалізувала жодного ефективного заходу, який би посилив контроль над тютюном. Окрім того, тютюнові компанії грали у цінові війни, занижуючи вартість тютюнових виробів, що зробило сигарети ще більш доступними", – пояснив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном, ГО "Життя".

Опитування також торкнулось ще одного важливого аспекту: респондентів, котрі курять, просили показати пачку сигарет для того, щоб зафіксувати, яке саме графічне попередження про шкоду куріння зображене на ній. В результаті дослідження було виявлено, що десять графічних попереджень про шкоду куріння для здоров'я, зображених на пачках, були представлені нерівномірно. Ця нерівномірність відтворювалася в опитуваннях усіх трьох останніх років. Найчастіше зустрічалися медичні попередження, пов'язані з раком легень (33% від усіх діючих в Україні попереджень); із ранньою смертю курців (19%). Всі інші попередження спостерігалися лише на 4-8% сигаретних пачок (замість 10% на кожне з десяти попереджень). Найрідше зустрічалися попередження, спрямовані на жінок, а саме пов'язані зі старінням шкіри (4%) та зі шкодою, яку завдає куріння під час вагітності (4%), повідомила прес-служба МОЗ України.

Повний текст дослідження можна переглянути за посиланням

До того ж нерівномірне розміщення попереджень зачіпає ще й гендерний аспект. Те, що попередження, на яких йдеться про старіння шкіри та небезпеку куріння під час вагітності зустрічаються найрідше – не є випадковістю. Рівень поширеності куріння в Україні серед жінок є нижчим, ніж у країнах ЄС. Тому тютюнові компанії активно вдаються до маркетингових стратегій, спрямованих на залучення представниць жіночої статі до куріння в Україні. На додачу до уникання попереджень, котрі прямо стосуються жінок, тютюнові корпорації використовують привабливе та яскраве брендування пачок, а український ринок заполонило різноманіття ароматизованих та "тонких" сигарет. Все це застосовується для створення "гламурного" образу куріння та залучення жінок.

"Держава повинна нести відповідальність за збереження здоров'я громадян. Прийняття законопроекту №2820 має стати важливим питанням у порядку денному Верховної Ради на 2016 р. Оскільки головна мета цього законопроекту – зростання тривалості та якості життя українців шляхом зменшення поширеності куріння як ризику виникнення захворювань. Ця законодавча ініціатива повністю відповідає державним інтересам та міжнародним зобов'язанням відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Автори законопроекту пропонують заборонити ароматизовані сигарети та привести маркування пачок сигарет до мінімальних вимог ЄС. На жаль, частина депутатів чинить значний супротив таким життєво важливим заходам з охорони здоров'я", – наголосила Ольга Богомолець, народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров'я.

"Міністерство охорони здоров'я підтримує законопроект №2820, який є досить потужним законодавчим продуктом. І ми сподіваємось, що коли законопроект набуде чинності, то він зможе зменшити привабливість сигарет для молоді. Ми підтримуємо такі ініціативи і запрошуємо громадськість до співпраці, оскільки саме контроль над тютюном, контроль над дотриманням антитютюнового законодавства сприятиме профілактиці виникнення захворювань, спричинених курінням", – додала Наталія Півень , начальник відділу законодавчих ініціатив Департаменту громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України.

02/02/2016 09:25


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC