Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Єднаймося задля ліквідації туберкульозу! (24/03/2016 15:30)

Щороку 24 березня увесь світ відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом (ТБ), цьогорічний заклик - «Єднаймося задля ліквідації туберкульозу!». Туберкульоз не розрізняє соціального статусу та однаково небезпечний для всіх.

Щороку в Україні реєструється близько 30 тисяч  нових випадків захворювання на туберкульоз. Кожен шостий хворий помирає, хоча сьогодні це захворювання цілком виліковне.

Своєчасне виявлення туберкульозу має велике епідеміологічне значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування і поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, хворі швидко стають незаразними і в кінцевому результаті виліковуються.

Після інфікування є три напрямки розвитку подій:

- ваша імунна система вбиває бактерії, і у вас немає ніяких подальших симптомів. Це стається найчастіше;

- ваша імунна система не може вбити бактерії, але може побудувати захисний бар’єр навколо інфекції. Це означає, що у вас не буде ніяких симптомів, але збудник у вашому організмі може перебувати роками. Так званий латентний ТБ;

- ваша імунна система не може вбити чи втримати інфекцію і вона повільно розповсюджуються руйнуючи ваш організм. Так званий активний ТБ.

Біля однієї третини населення світу мають латентний туберкульоз. Це означає, що люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли на цю хворобу і не можуть її передавати. Ризик того, що люди, інфіковані бактеріями туберкульозу, захворіють ним протягом свого життя, становить 10%. Однак, люди з ослабленою імунною системою такі як люди з ВІЛ, недостатністю харчування або діабетом або люди, що вживають тютюн, піддаються набагато більш високому ризику захворювання.

Коли у людини розвивається активний туберкульоз (хвороба), симптоми (кашель, субфебрильна температура, нічний піт, втрата ваги та ін.) можуть бути помірними протягом багатьох місяців. Це може призводити до відтермінування звернення за медичною допомогою і до передачі бактерій іншим людям. За рік людина, хвора на туберкульоз може інфікувати до 10-15 інших людей, з якими він має тісні контакти. Без належного лікування в середньому 45% хворих на туберкульоз помруть. При наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно якомога швидше звернутись до лікаря та не займатись самолікуванням.

В умовах соціально-економічної кризи, яка поглиблюється через військовий конфлікт на Сході країни, де проживало до початку бойових дій 15% хворих на туберкульоз в Україні, прогнозується погіршення епідемічної ситуації щодо цього захворювання в найближчі роки. Хворі з активним туберкульозом можуть інфікувати 10-15 людей щороку, серед яких приблизно у 5% людей захворювання розвинеться протягом перших двох років після зараження. Ще 5% інфікованих захворіють протягом життя. Без належного лікування  45% хворих на ТБ і практично усі інфіковані ТБ, що є також ВІЛ-позитивними, помруть.    

В Україні недовиявляється близько 25% випадків хворих на ТБ. За оцінками  ВООЗ, в Україні захворюваність на ТБ складає 94 випадки на 100 тис. населення, проте виявляють  лише  70,5 випадків на 100 тис. населення. Також, Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу (МРТБ),  тобто ТБ  стійкого до  протитуберкульозних препаратів. У 2015 році виявлено 6878 таких випадків, в той час як за даними ВООЗ  оціночна цифра становить 13 000 випадків, що, знову ж таки, говорить про низький рівень виявлення

Наразі МОЗ України спільно з національними та міжнародними партнерами здійснюється розробка Концепції та заходів нової програми протидії ТБ на 2017-2021 роки, за основу якої взято Глобальну стратегію ВООЗ з ліквідації ТБ  та План дій щодо боротьби з ТБ для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2020 рр.

Для виконання заходів Загальнодержавної соціальної цільової програми протидії ТБ у 2015 році виділено близько 1 млрд. грн., із них з Державного бюджету близько 212 млн. грн.. та 285 млн. грн. з місцевих бюджетів. Реалізація заходів Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на ТБ значною мірою залежала від зовнішнього фінансування, а саме – Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, ТБ та малярією, який забезпечував  близько 50 % від загального фінансування.

Туберкульоз виліковний і його можна попередити! Так, за оцінками ВООЗ, 43 мільйони людських життів було врятовано з 2000 по 2014 рік завдяки діагностиці та лікуванню туберкульозу.

 Шанси на одужання має кожний хворий. У цьому році МОЗ ініціювало впровадження нових протитуберкульозних препаратів, які вже використовуються у світі і їх ефективність доведено (бедаквілін, деламанід, претоманід).  Вони суттєво скортять терміни лікування і підвищать його ефективність (тривалість лікування зі стійкістю 1,5-2 роки, у разі застосування нових протитуберкульозних препаратів – близько 6 міс) і дадуть додаткові шанси на видужання тим пацієнтам, які на сьогодні вважаються невиліковними.

Державна санітарно-епідеміологічна служба України

24/03/2016 15:30


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC