Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

МОЖЛИВОСТІ ТА РИЗИКИ СУЧАСНИХ МЕТОДІВ ТОМОГРАФІЇ (13/05/2016)


Принцип томографії

Де застосовується

Тривалість

Безпека та ризик

КТ

Рентгенівська комп’ютерна томографія (КТ) – родоначальниця всіх методів томографії. Принцип дії КТ обумовлений рентгенівською трубкою, яка випромінює рентгенівське проміння. Різні тканини тіла мають різну щільність, тому рентгенівські промені, проходячи через них по різному відображаються на знімку. Під час процедури довкола стола, на якому лежить пацієнт, обертається кільце з променевою трубкою. Рентгенівський промінь віртуально „нарізає” людину на „шматочки” товщиною 0,5-2 мм (чим вужчий „крок нарізу” тим точніший результат). Обробка „нарізаних” зображень здійснюється на комп’ютері.

Дозволяє отримати якісну візуалізацію будь-якого органу. Також на КТ добре видно кісткову тканину. Цей метод незамінний в екстрених випадках (наприклад, при травмах голови), коли лікарям необхідно приймати термінові рішення для надання допомоги пацієнтам. Комп’ютерну томографію можна застосовувати для виявлення пухлин, кровотеч та іншої патології, які не виявляються з допомогою звичайних рентгенівських досліджень.

Процедура триває від декількох секунд до декількох хвилин.

Під час процедури пацієнт отримує значну дозу опромінення – в 100-1000 раз більшу ніж при звичайному рентгені. Деякі експерти вважають, що у майбутньому КТ може стати причиною 3-5% усіх ракових захворювань.

МРТ

При магнітно-резонансній томографії (МРТ) замість рентгенівських променів застосовується потужне електромагнітне поле. Точність методу дуже висока, але на якість зображення впливає потужність томографа. Чим вища потужність, тим вища достовірність дослідження.

Як і КТ дозволяє візуалізувати будь-який орган, але найкраще підходить для дослідження м’яких тканин. МРТ голови на сьогодні вважається найкращим методом діагностики захворювань головного мозку. Дослідження хребта допомагає оцінити стан спинного мозку, хребців та міжхребцевих дисків. Дослідження суглобів виявляє запальні та дегенеративні процеси в самих суглобах і в навколо суглобових тканинах.

Процедура триває 30-60 хвилин, весь цей час пацієнт повинен лежати нерухомо.

Ризик опромінення відсутній, тому МРТ можна проводити навіть вагітним. Можна пройти необмежену кількість досліджень за короткий проміжок часу. Актуально для випадків, коли необхідно контролювати динаміку захворювання.

ПЕТ

Принцип дії позитронно-емісійної томографії (ПЕТ) обумовлений застосуванням радіофармпрепаратів мічених ізотопами. Для цього в кров пацієнта через крапельницю вводять глюкозу з радіоактивним фармпрепаратом (міткою). По тому, як цей препарат розповсюджуються по тілу і в яких органах накопичується, можна багато дізнатися про стан здоров’я пацієнта. ПЕТ

не дозволяє детально „роздивитись” органи, як при МРТ чи КТ. Проте цей метод допомагає виявити метаболічні (обмінні) порушення на ранніх стадіях, коли в органах ще не пройшли структурні зміни.

ПЕТ використовується для виявлення раку на ранніх стадіях. Ракові клітини поглинають енергії більше ніж здорові, тому радіоактивно мічена глюкоза активно „осідає” в злоякісних пухлинах. Технологія дозволяє виявити пухлини і метастази розміром від 1 см, навіть якщо вони ще ніяк не проявляються клінічно. Точність ПЕТ-діагностики становить 80-95% (КТ – 50-68%). Також ПЕТ здатна відрізнити доброякісну пухлину від злоякісної, виявити порушення кровообігу в серці, ушкодження головного мозку (інсульт, епілепсію, хвороби Альцгеймера та Паркінсона).

Процедура потребує багато часу: спочатку внутрівенне крапання, потім 45 хвилин повинно пройти після крапельниці, для того щоб радіоактивні мітки розповсюдилися по тілу, і ще 30-40 хвилин займає сама процедура.

Лякатися слова „радіація” в даному випадку не варто. Речовина, яка вводиться в організм, швидко втрачає свою активність. Крім того, користь для людини від ранньої діагности раку буде більшою, ніж шкода завдана процедурою.

Лікар з радіаційної гігієни

ДУ „Запорізький ОЛЦ ДСЕСУ”        Л.Т.Лемешко

13/05/2016


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC