Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Стан радіаційної безпеки населення в районі розташування Запорізької АЕС (30/05/2016)

Запорізька АЕС розташована на березі Каховського водосховища в центрі Кам’янко-Дніпровського району в 55-ти км на північний захід від обласного центру. Вона є найбільшою і найпотужнішою станцією в Європі. Перший реактор був пущений в експлуатацію в 1984 році, останній – шостий – у 1995 році. На станції використовуються енергоблоки з водно-водяними енергетичними реакторами типу ВВЕР-1000. Дані реактори мають більший ступінь безпеки, ніж ті які стояли на Чорнобильській, і в даний час використовуються на атомних станціях в більшості західних країн. Потужність станції складає 6 млн. кВт (ел).

Після прийняття рішення про будівництво в Запорізькій області атомної електростанції, радіологічна лабораторія разом з інститутом Біофізики (м. Москва) провела величезний обсяг роботи з вивчення „нульового радіаційного фону” на території Кам’янко-Дніпровського району, де планувалось розмістити станцію. Наявність цієї інформації за нашого часу дозволяє оцінити ступінь і характер впливу АЕС на стан довкілля та людину.

Постановою КМУ №182 від 22 лютого 2006 року введена Система соціально-гігієнічного моніторингу (СГМ), яка визначає задачі, шляхи проведення, правові міжвідомчі аспекти, формування бази даних екологічної ситуації, як в окремих регіонах, так і в цілому по країні.

Радіаційно-гігієнічний моніторинг (РГМ), що вивчає вплив радіаційних чинників на здоров'я населення, є складовою частиною СГМ. Основна мета проведення РГМ в нашій області – визначення впливу експлуатації АЕС на стан опромінення населення.

Понад тридцять років санітарно-епідеміологічна служба Запорізької області проводить радіаційно-гігієнічний моніторинг навколишнього середовища в районі розташування Запорізької АЕС.

В ході здійснення РГМ виконувалися наступні задачі:

- отримання інформації про радіоактивність об'єктів довкілля;

- визначення вмісту радіонуклідів в продуктах харчування і питній воді;

- аналіз доз зовнішнього і внутрішнього опромінення населення за рахунок як техногенних, так і природних джерел опромінення;

- формування інформаційної бази за параметрами досліджень;

- складання звітів та інформування населення про радіаційну обстановку.

Радіологічною лабораторією на вміст цезію-137 і стронцію-90 досліджуються основні продукти харчування, які входять в раціон населення: хліб, м'ясо, молоко, риба, овочі, фрукти і питна вода.

Дослідження проб проводяться гамма-спектрометричним і радіохімічним методами з використанням сучасної вимірювальної і обчислювальної техніки.

Багаторічні спостереження санепідслужби свідчать про те, що жодного разу не було виявлено перевищення допустимих рівнів (ДР) радіоактивності продуктів харчування вирощених та вироблених в нашій області. Відмічався підвищений рівень радіоактивності у другій половині 1986 року та у 1987 році в порівнянні з дочорнобильським рівнем, однак, навіть тоді за межі допустимих рівнів він не виходив. За останні 10 років радіоактивність продуктів досягла доаварійних рівнів і складає незначну частку від ДР. Так, вміст цезію-137 у хлібі складає 0,06 Бк/кг (Бекерель на кілограм) при ДР 20 Бк/кг; у молоці – 0,05 Бк/кг при ДР 100 Бк/кг; у мя’сі – 0,07 при нормі 200 Бк/кг; у рибі – 0,7 Бк/кг при нормі 150 Бк/кг; у картоплі – 0,09 Бк/кг при нормі 60 Бк/кг; в овочах – 0,06 при нормі 40 Бк/кг; у питній воді – 0,003 Бк/кг при нормі 2 Бк/кг.

За даними обласного Управління статистики населення області за рік споживає: молока – 750,6 л, овочів – 321,7 кг, хліба – 270,6 кг. Найменше з досліджуваних продуктів населення споживає риби – 47,1 кг, а найбільше води – 1642 л. Тому саме ці продукти є основними в формуванні дози.

Доза опромінення за рахунок сумарного надходження цезію-137 і стронцію-90 з харчовим раціоном у 2015 році склала 2,9 микроЗиверт на рік на 1 людину, що є дуже незначною.

Потужність експозиційної дози гамма-фону на території розташування АЕС протягом періоду її експлуатації знаходиться на рівні значень „нульового фону” – 9-12 мікрорентген на годину.

Запорізька АЕС з моменту її введення в експлуатацію щорічно затверджує «Регламент радіаційного контролю району розташування Запорізької АЕС», яким передбачені наступні види контролю:

- контроль гамма-фону на промисловому майданчику АЕС, в санітарно-захисній зоні і зоні спостереження (30-ти кілометрова зона);

- контроль вмісту радіоактивних речовин в ставку-охолоджувачі і Каховському водосховищі;

- визначення вмісту радіоактивних речовин в сільськогосподарській продукції зони спостереження.

З метою здійснення радіаційного моніторингу атомною станцією обладнані стаціонарні пости, де встановлені дозиметри, аспіраційні установки для відбору повітря, кювети для збору осідаючого пилу. Для вдосконалення радіаційного моніторингу в 2003 році була введена в експлуатацію стаціонарна система автоматичного радіаційного контролю «Кільце», що дозволяє у будь-який час мати інформацію про радіаційну ситуацію в районі розміщення АЕС.

З моменту пуску Запорізької АЕС аварій, пов'язаних з викидом радіоактивних речовин в навколишнє середовище, не зафіксовано.

М.І.Костенецький, завідувач радіологічною лабораторією, кандидат медичних наук

Л.Т. Лемешко, лікар з радіаційної гігієни

30/05/2016


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC