Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Все про дирофіляріоз (30/06/2016 09:02)

В останні роки в Запорізькій області, як і в цілому в Україні, залишається актуальною проблема дирофіляріозу – підшкірного трансмісивного гельмінтозу собак, котів та диких тварин. Та хворіють на дирофіляріоз і люди. Так за останні 5 років серед населення області зареєстровано до сотні (88) випадків цього захворювання і уже в поточному році виявлено 9 хворих.

Насторожує те, що більша частина всіх випадків має місцеве походження, тобто хворі за межі області не виїжджали. Цей факт свідчить про наявність осередків інвазії (хворих тварин) в нашому регіоні. За інформацією ветеринарної служби з 2006 року в області проводяться дослідження крові тварин (домашніх собак та собак розпліднику) на наявність мікрофілярій, рівень їхньої ураженості складає 2,5%. За літературним даними дирофіляріоз реєструється у 50% - 60% тварин (з урахуванням безпритульних тварин). При підозрі на захворювання тварини (чеше за вухами, бугристість під шкірою, кволість та ін.) необхідно негайно звернутись до ветеринарних фахівців для проведення лабораторного обстеження та своєчасного лікування тварини.

Ареал розповсюдження дирофіляріозу серед тварин співпадає з географічною приуроченістю випадків дирофіляріозу у людей по м.Бердянську, м.Запоріжжю, Василівському, Мелітопольському, Токмацькому, Запорізькому, Пологівському районах. Від тварини до тварини і від тварин - людині захворювання переносять комарі, які є проміжними господарями для дирофілярій. В передачі дирофіляріозу не виключається і роль ґедзів, кліщів, бліх. Зараження людини дирофіляріозом найчастіше відбувається під час активності основних переносників інвазії - комарів, але воно може статися навіть в зимовий період в будинках з підтопленими підвалами, де є комарі. В тілі переносника, в залежності від температури зовнішнього середовища, мікрофілярії розвиваються протягом 10-21 дня.

Збудники дирофіляріозу бувають декількох видів. Підшкірний дирофіляріоз, який реєструється на нашій території, викликає Dirofilaria repens. Доросла дирофілярія цього виду - круглий ниткоподібний гельмінт, білого кольору, довжиною 13-17 см, товщиною з сурову нитку. Самка гельмінта щодоби виділяє в кров тварини до 5 тисяч личинок (мікрофілярій), які циркулюють там до 5-9 місяців. На відміну від тварин, в організмі людини гельмінт не досягає статевої зрілості, виділення мікрофілярій в кров не відбувається.

Від моменту укусу людини зараженим комаром до перших проявів захворювання (підшкірна пухлина, відчуття повзання під шкірою, свербіж, біль та ін.) проходить від 1 місяця до 2-х років. Дорослі гельмінти локалізуються під шкірою або слизовою оболонкою на любій частині тіла, найчастіше - в органах зору (повіки, очне яблуко, кон’юнктива). Такі хворі звертаються за медичною допомогою до окулістів в найбільш ранні терміни, тому що в місці локалізації гельмінта відчувають наявність іншорідного тіла, або печію, свербіж, з’являється пухлинка з просяне зерно, що порушує функцію органа зору. Якщо ж така пухлинка виникає під шкірою кінцівок або тулуба, то хворий помічає її не одразу і звертається до лікарів навіть через рік після зараження.

Лікування дирофіляріозу відбувається шляхом хірургічного видалення гельмінта. При цьому функції уражених органів ніколи не порушуються.

Летальних випадків від підшкірного дирофіляріозу серед людей не зареєстровано!

Профілактика дирофіляріозу полягає в захисті від укусів комарами себе і домашньої тварини. Для таких цілей є велика кількість різного роду репелентів – препаратів, що відлякують комарів і мошкару. Для собак і котів, використовуються різні види ошийників. В приміщеннях потрібно засітчувати вікна та двері. Ефективним є використання інсектицидних спіралей, електрофумігаторів з інсектицидними пігулками або рідинами. Доступний для всіх захід захисту - носіння одягу, який максимально захищає від укусів комах в години їхньої активності.

Зарудна О.В., завідувач паразитологічної лабораторії ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

30/06/2016 09:02


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC