Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Особливості впровадження сучасних вимог дезінфекційно-стерилізаційних заходів у лікувально-профілактичних закладах (05/08/2016 14:26)

Державні санітарні норми та правила «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я», що затверджені наказом МОЗ України від 11.08.2014 № 552 (далі – Правила), набирають чинності та застосовуються з 01.09.2016 року.

Цей документ встановлює сучасні гігієнічні вимоги:

1. Жорсткі умови до устаткування, стану мікроклімату, чистоти повітря, якості вентиляції, водопостачання приміщень при централізованій та децентралізованій організації стерилізації.

2. Кольорове маркування приміщень, санодягу (брудна зона – червоного кольору, чиста – синього, стерильна – зеленого). Вхід та вихід персоналу у чисту та стерильну зони центрального стерилізаційного відділення (далі – ЦСВ) через повітряний шлюз або тамбур, із зміною халатів, призначених для роботи у відповідній зоні. Перехід персоналу між зонами без зміни одягу не допускається.

3. Визначення приоритетом централізованого здійснення технології стерилізації, що включає: передстерилізаційне очищення (далі – ПСО), стерилізацію медичних виробів у центральному стерилізаційному відділенні (далі – ЦСВ) закладів;

4. При децентралізованій системі за відсутністю ЦСВ дозволено проведення дезінфекції, ПСО, пакування, стерилізації в окремо виділених приміщеннях, що відповідають вимогам асептики, антисептики.

5. Не допускається проведення стерилізації у кабінетах, де надається медична допомога.

6. Дезінфекцію медичних виробів дозволено проводити в операційному блоці, маніпуляційному/процедурному кабінеті, в інших лікувально-діагностичних приміщеннях з використанням дезінфекційних засобів, які запобігають фіксуванню білкових компонентів.

Не допускається проведення дезінфекції медичних виробів (крім механізованого методу в мийно - дезінфекційних машинах) одномоментно з процесом ПСО матеріалів, забруднених кров’ю та іншими біологічними рідинами.

7. Обов’язкове застосування (відповідно до регламентованих режимів) технологічного обладнання, дозволеного до використання на території України.

8. Зони, де здійснюються процеси стерилізації медичних виробів, їх зберігання і контроль якості, не повинні використовуватися як прохідні для персоналу, який у них не працює.

Слід звернути увагу на наступні вимоги, що підлягають обов’язковому виконанню.

Валідація (документування технології) процесу стерилізації передбачає перевірку стерилізаційного обладнання щодо відповідності встановленим параметрам режимів стерилізації і оцінку її ефективності.

Продезінфіковані медичні вироби транспортують у закритих спеціальних контейнерах, які обов’язково дезінфікують після використання.

Пошкодження тари (стерилізаційних коробок, біксів, контейнерів тощо) та інші випадки повинні бути досліджені, запротокольовані, а інформація про них надана в комісію з інфекційного контролю та відповідному структурному підрозділу закладу.

При повітряному методі допускається щільність завантаження на полиці не більше 70 % поверхні і тільки в один шар.

Термін зберігання простерилізованих виробів:

- на стерильному столі – до 6 годин;

- у спеціальних камерах для зберігання стерильних матеріалів, обладнаних бактерицидними (ультрафіолетовими) лампами, – відповідно до інструкції;

- простерилізованих хімічним методом, не більше трьох діб;

- які простерилізовані в стерилізаційних коробках (контейнерах), - протягом 6 годин з моменту їх відкриття.

Згідно з п. 2 розділу ІV Правил несправне технологічне обладнання має бути вилучене з виробничих зон ЦСВ.

Простерилізовані паровим методом упаковані медичні вироби та матеріали вигружаються з автоклавів на каталки та залишаються на них після вивантаження зі стерилізатора протягом 1,5-2 годин до повного охолодження. Після охолодження простерилізовані бікси (контейнери) зберігаються на сітчастих полицях, виконаних з нержавіючої сталі.

Транспортування простерилізованих медичних виробів та матеріалів у відділення закладу проводиться відразу після видачі у закритих візках-контейнерах.

Медичною сестрою ЦСВ один раз на 6 місяців проводиться вибіркова перевірка зберігання стерильних медичних виробів та матеріалів у відділеннях закладу. Звіт про результати перевірки подається головній сестрі закладу.

Контроль якості дезінфекції здійснюється у приміщеннях стерильної зони.

Контроль якості ПСО медичних виробів оцінюють шляхом постановки азопірамової проби на наявність залишку крові. Фенолфталеїнова проба на наявність залишку лужних компонентів мийних засобів використовується лише у випадках застосування засобів, робочі розчини яких мають рН понад 8,5. Контроль з застосуванням амідопіринової проби не передбачений Правилами.

Оперативний та періодичний контроль параметрів режимів стерилізації здійснюється хімічним і бактеріологічним методами. Бактеріологічний метод з використанням біологічних індикаторів вважається як один з основних методів контролю стерилізації.

Т.А. Богданова, завідувач відділення дезінфектології ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»

Л.Г. Мануйленко ,завідувач відділення дезінфектології ВП «Мелітопольсткий міський відділ ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»

05/08/2016 14:26


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC