Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Грипу не здамося (30/09/2016 15:32)

Гряде зима – гряде грип. Він провокується цілим рядом різних вірусних штамів, які відрізняються унікальними особливостями. За прогнозом фахівців, в цьому році очікується домінування штаму A/Hong Kong/ H3N2. При цьому загроза так називаємого «свинячого» грипу - А/Каліфорнія/H1N1 – все ще залишається актуальною, але прогрипозні вакцини цього сезону розраховані на профілактику всіх актуальних штамів вірусу, у тому числі і H1N1 пандемічного.

Гострі респіраторні вірусні інфекції – найбільш розповсюджена в світі група захворювань. Вона об’єднує грип, парагрип, аденовірусні, ріновірусні, респіраторно-сентиціальні та інші інфекції. Всього цих вірусних інфекцій велика кількість – більш 200, а вищевизначені – основні. Сама опасна з них грип, який навіть по перебігу хвороби дуже відрізняється від інших. Для грипу характерний різкий початок: відчув нездужання і вже через 2-3 години лежиш пластом. Доречі, назва «грип» виникло з німецького grippen – «схопити», «різко зжати». Для грипу характерний дуже важкий клінічний перебіг: слабкість, висока температура, головний біль, м’язовий біль, інтоксикація організму – вірус руйнується та виділяє токсини.

Невичерпна мінливість збудника грипу за рахунок різноманітних природних механізмів і надзвичайно швидке поширення хвороби зробили грип найбільш масовим захворюванням людства, яке щорічно викликає епідемії, а раз в 11-40 років - пандемії. При епідеміях хворіє 20-25% населення. У "благополучні" роки на грип доводиться 10-12% усіх гострих респіраторних захворювань.

Що ж таке вірус грипу? По суті, вірус є ланцюжком з генетичною інформацією (рибонуклеїнова кислота), упакованим в щільну капсулу. Розмножуватися, рости, якось змінюватися в звичайному довкіллі він не може. За допомогою спеціальних білків на поверхні капсули вірус грипу може "прилипнути" до клітин слизової оболонки органів дихання, а потім, впровадившись всередину клітини, мікроорганізм "оживає" - вбудовується в ДНК клітин слизової оболонки і починає активно розмножуватися. І ось з цієї миті мільйони вірусів під час кашлю, розмови, чхання потрапляють в дихальні шляхи здорових осіб. І уберегтися від цього вкрай важко. В одному з експериментів було доведено, що в звичайному вагоні метро вірус, що потрапив в довкілля під час чхання, здатний пересуватися з швидкістю до 128 км/г.

Інкубаційний період при грипі короткий - від 12 годин до 3-х днів. Захворювання протікає на тлі вираженої температурної реакції і часто супроводжується ускладненнями, обумовленими як самим вірусом, так і вторинною мікрофлорою.

Грип - антропонозное захворювання. Єдине джерело інфекції - хворий грипом. Виділення збудників з верхніх дихальних шляхів може початися за декілька годин до перших ознак захворювання. Найбільш заразливий хворий в перші 3 дні хвороби, до 5-го дня хворий, як правило, звільняється від збудників, хоча в окремих випадках вірус знаходили на 7-й день хвороби і навіть пізніше. Як і при інших інфекціях, особливо важливе значення для передачі інфекції мають хворі легкими формами, які не звертаються за медичною допомогою і продовжують працювати.

Грип - повітряно-краплинна інфекція, що поширюється в межах приміщення, де знаходиться джерело інфекції. Найбільш вірогідне зараження при наближенні до джерела інфекції на відстань 2-3м.

Віруси грипу добре зберігаються при низьких температурах (навіть при мінус 70°С). Проте температура 50°С вбиває їх за декілька хвилин. Погано витримують віруси дію світлових і ультрафіолетових променів, а також дезінфікуючих речовин.

Яким буде рівень захворюваності грипом і ГРВІ в цьому епідемічному сезоні з великою часткою вірогідності зараз прорахувати не можна - це може бути звичайний сезонний підйом, також ситуація може перерости в епідемічний спалах.

В минулому епідемічному сезоні (2015-2016 рр.) серед населення України було зареєстровано 5,8 млн. випадків захворювань на грип та ГРВІ (14,9% від населення України).

В області в епідемічний сезон 2015-2016 рр. на грип та ГРВІ перехворіло понад 333 тисяч осіб (18,5% від населення). Домінуючим етіологічним фактором в минулому епідсезоні в області став вірус грипу А(H1N1) пандемічний.

Збільшити свої шанси не захворіти на грип та ГРВІ можна шляхом дотримання особистої громадської гігієни, культури поведінки в місцях масового перебування, підвищеною увагою до стану свого здоров'я і здоров'я своїх дітей.

Для профілактики грипу і інших ГРВІ важливо зменшити число контактів з джерелами інфекції, це особливо важливо для дітей. Не рекомендується активно користуватися міським громадським транспортом і ходити у гості, відвідувати місця масового скупчення. Треба пам’ятати - на свіжому повітрі заразитися грипом практично неможливо.

Важливо забезпечити в цей період собі і своїм близьким умови для дотримання режиму дня: достатній сон (не менше 7-9 годин), нормальне харчування (білків, які є головним джерелом харчування для імунної системи, в раціоні в період грипозної загрози повинно бути не менше 12%-15%), температурний режим та інше.

Необхідно пам'ятати, що інфекція легко передається через брудні руки. Спеціальні спостереження показали, що руки не менше 300 раз на день контактують з відокремлюваним з носа і очей, із слиною. При рукостисканні, через дверні ручки, інші предмети віруси переходять на руки здорових, а звідти до них в ніс, очі, рот. Отже, принаймні на період епідемій, рекомендується відмовитися від рукостискань. Необхідно часто мити руки, особливо під час хвороби або догляду за хворим.

Якщо все-таки з'явилися симптоми захворювання, необхідно пам'ятати, що є можливості для зменшення негативних наслідків для здоров'я і життя. На сьогодні доступна незчисленна кількість засобів, але для населення важливо не випробувати усі фармацевтичні препарати, а якнайшвидше звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування.

Чим більше рівень захищеності населення, тим менше тривалість епідемії, менше кількості важких ускладнених випадків і смертей. На сьогодні найбільш ефективним способом для захисту від грипу, зниження захворюваності і смертності є все-таки вакцинація.

Тільки вакцина формує в організмі необхідний рівень протигрипозних антитіл, які нейтралізують і сам вірус, і продукти його життєдіяльності.

За словами експертів, щеплення рекомендовано всім людям старше 6 місяців, але особливо важливо для тих, кому більш ніж 65 та меньш ніж 5 років, а також для майбутніх матусь і осіб з різною хронічною патологією - особливо легеневою, серцево-судинною, ендокринною систем (бронхіальна астма, вади серця, цукровий діабет).

Необхідно визначити, що щеплення проти грипу не виключає хворобу на 100 відсотків, але однозначно скорочує тривалість перебігу хвороби та допомогає перенести її в легкій формі. Як би то не було, наявність певного імунітету краще ніж його повна відсутність.

Робити щеплення ніколи не пізно. Так, проводити вакцинацію можна з початку жовтня до початку травня. Проте, не слід забувати: адекватний рівень захисту від грипу формірується через 2-3 тижні після щеплення.

Як і в попередні роки, в м. Запоріжжі для вакцинації проти грипу функціонуватимуть прищеплювальні кабінети - амбулаторія страхової медицини, вул. Сталеварів 17; медичний Центр "Энамед" вул. Олександрівська 60. На даний час протигрипозна вакцина проходить реєстрацію в Україні.

Акчуріна Любов Сергіївна, лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»

30/09/2016 15:32


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC