Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Основний внесок у забруднення атмосферного повітря міста вносять промислові підприємства (03/10/2016)

29 вересня у передачі Громадського ТБ Запоріжжя «Спецефір: Екологія» виступив фахівець ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» Тулушев Євген Олександрович.Tulushev

На жаль стислий час ефіру не дав можливості всебічно та детально висвітлити проблеми та наслідки забруднення атмосферного повітря населених місць регіону.

Моніторинг за якістю атмосферного повітря житлових районів м.Запоріжжя здійснюється ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» шляхом проведення підфакельних досліджень у більш ніж 60 умовно фіксованих точках у всіх районах міста. Основний внесок у забруднення атмосферного повітря міста вносять промислові підприємства, викиди яких становлять 50 - 60% від загального валового викиду шкідливих речовин. Значний внесок – від 40 до 50%, вносять викиди автотранспорту, частка викидів якого в загальному валовому викиді щорічно зростає.

Забруднення атмосферного повітря порівняно з показниками 2011 року, практично, залишилось на попередньому рівні. Продовжується тенденція зниження забруднення повітря пилом, яка відмічається з 2005 року - з 66,7 % нестандартних проб за 2005 рік до 33,8 % за 2015 рік У зв’язку з переходом підприємств та котелень міста на вугільне та альтернативне пальне атмосфера населених пунктів суттево забруднюється сірчаними з’єднанями: сірковуглецем, сірководнем, сірчаним ангидридом.

Основною причиною забруднення атмосферного повітря міста залишаються застарілі технології та устаткування, на базі яких функціонують підприємства і які не можуть забезпечити дотримання сучасних гігієнічних нормативів.

Очисні споруди підприємств уловлюють, в основному, тільки пил, у той час як найбільш шкідливі з'єднання – окисли азоту, вуглецю, фенол, фтористі сполуки аерозолі важких металів та інші викидаються практично без очищення. Розташування основного промвузла з навітряної сторони стосовно житлових районів міста сприяє їхній загазованості. Велика частка неорганізованих (т.з. фонарних) викидів на промпідприємствах сприяє загазованості житлових районів. Місто перебуває в умовах з несприятливим характером розсіювання шкідливих викидів (температурні інверсії, штилі й т.п.), що призводить до накопичування викидів підприємств у житлових районах. Щотижня на сайті ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» інформується населення про стан навколишнього середовища та санітарно-гігієнічну та епідемічну ситуацію в області та місті.

Однією із причин напруженої екологічної ситуації в місті є те, що діюча система регулювання та охорони навколишнього середовища складна й малоефективна. У першу чергу це стосується нормативів на викиди забруднюючих речовин і економічного механізму, який би стимулював підприємства до реалізації природоохоронних заходів. Діюче природоохоронне законодавство не враховує ступінь збитку індивідуальному здоров'ю людини й ступінь відповідальності за нього суб'єктів господарської діяльності й, тим більше, компенсації цього збитку.

Плата за забруднення навколишнього середовища на цей час ніяк не пов'язана з економічним вираженням таких соціальних категорій як захворюваність або передчасна смертність, які викликані екологічним неблагополуччям. Запровадження оцінки ризику здоров'ю населення, яке мешкає в зоні впливу викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря, є дієвим інструментом регулювання обсягів викидів з реальною перспективою оздоровлення екологічної ситуації. Виявлення груп і факторів ризику дозволить визначити пріоритети в природоохоронній роботі, ранжувати заплановані природоохоронні заходи та ставити питання про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за певний ризик, у т.ч. про їхню фінансову участь у програмах медичного страхування населення та інші форми відшкодування заподіяної шкоди здоров'ю людей у результаті забруднення навколишнього середовища.

03/10/2016


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC